Letoviska ostrova Kréta

Myrtos - ostrov Kréta

Mirtos

Klidné přímořské letovisko Myrtos se nachází v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 78 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Podél letoviska se rozkládá jedna z nejkrásnějších pláží jižního pobřeží Kréty.

Kréta, Myrtos na mapě Google maps

Vývoj vesničky Myrtos

Původně malá rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko Myrtos zaznamenalo v posledních letech citelný rozvoj, zároveň si však i nadále dokázalo zachovat atmosféru tradiční řecké vesničky. Myrtos leží asi 13 km západně od turisticky vyhledávaného střediska Ierapetra, v údolí řeky Kryos (v překladu "Studená řeka"). Městečko obklopuje krásná krétská příroda a jen 6 km směrem do vnitrozemí objevíte známou soutěsku Sarakinas.

Přes letní sezonu žijí obyvatelé Mirtosu z turistického ruchu a po zbytek roku se věnují především zemědělství, kterému se zde zvláště daří. Myrtos náleží k prefektuře Lassithi.

Letovisko Myrtos - vybavenost střediska, památky a pláže

Letovisko Myrtos disponuje množstvím různorodých ubytovacích kapacit, od jednotlivých pokojů k pronájmu až po menší hotely. Turisté zde mohou využít služeb několika příjemných taveren, kaváren, barů, rozličných obchůdků i čerpací stanice. Doporučujeme zajít především do místních vyhlášených rybích taveren, kde kuchaři připravují speciality z čerstvě ulovených mořských plodů. Budete-li potřebovat doprovodné služby jako např. lékárnu nebo bankomat, musíte zajet do blízkého letoviska Ierapetra.

V městečku Myrtos můžete navštívit zajímavé muzeum archeologie a lidového umění. Nedaleko vesnice bylo odkryto naleziště raně mínojského osídlení Fournou Korfi (asi 3,5 km východně), směrem na západ naleznete například pozůstatky mínojské vily (v Pyrgosu) nebo zbytky římských lázní Agios Antonios. Malebné úzké uličky města i pobřeží kolem malého rybářského přístavu přímo vybízejí k podvečerním romantickým procházkám.

Chloubou letoviska je především jeho klidná, zároveň ale dobře vybavená písčito-oblázková pláž Myrtos. Díky čistotě zdejšího moře i kvalitnímu turistickému zázemí nese pláž ocenění tzv. modré vlajky EU. Výhodou tohoto místa je také to, že nebývá příliš ovlivněno silnými severními větry.

Pro koho je středisko vhodné

Středisko Myrtos bychom mohli doporučit těm návštěvníkům, kteří si jedou na svoji dovolenou hlavně odpočinout od hluku a ruchu velkoměsta. Městečko leží ve velmi klidné oblasti a z místních obyvatel úplně cítíte jejich souznění s krásnou okolní přírodou. Myrtos se nachází v blízkosti hlavní silnice procházejí ostrovem, dojezdové vzdálenosti do nejrušnějších krétských letovisek jsou už odtud ale delší.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám