Letoviska ostrova Kréta

Panormo - ostrov Kréta

Panormos

Tradiční krétská vesnice Panormo se nachází u severního pobřeží řeckého ostrova Kréta, obklopená divokou okolní krajinou. Její vzdálenost je cca 60 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Panormo na mapě Google maps

Vesnice Panormo - charakteristika a vybavenost letoviska

Původně malá rybářská vesnička, dnes rozvíjející se turistické středisko Panormo (či Panormos) patří pod krétskou správní oblast Rethymnon a leží zhruba 22 km východně od tohoto města, v provincii Milopotamos. Jedná se o klidné přímořské letovisko, které si i přes rychlý vývoj poslední doby dokázalo zachovat něco ze svého tradičního charakteru. Díky dobré dopravní dostupnosti si letovisko našlo své příznivce a turisté sem míří především za krásnými plážemi a chutnými rybími tavernami.

Panormo patří mezi klidná, ale dobře turisticky vybavená letoviska - k dispozici je tu návštěvníkům hned několik hotelů a apartmánů k pronájmu, množství restaurací a taveren, nejrůznějších obchůdků, kaváren a najdete tu i místní tržiště, řeznictví nebo domácí pekárnu. Ani o noční život nebudete úplně ochuzeni, navštívit můžete hned několik zdejších barů. Se svými úzkými uličkami a všudypřítomnými květináči s muškáty působí vesnice velice přátelským dojmem.

Pláže letoviska Panormo

Letovisko Panormo disponuje dvěma hlavními, dobře turisticky vybavenými plážemi a pak také několika menšími plážemi, které byly ponechány v jejich přirozené podobě.

K hlavní části letoviska přiléhá pláž Limani (či Limanaki). Povrch pláže pokrývá jemný písek, moře je v této oblasti průzračně čisté a pobřeží se do vody svažuje pozvolna, což je ideální kombinace pro rodiny s malými dětmi a relaxační plavce. Součástí pláže je místní přístav Panormo a jeho přístavní mola chrání pláž před většími vlnami. Pláž Limani je vybavena lehátky, slunečníky i sprchami a v jejím okolí najdete hned několik restaurací a taveren. Máte možnost si tu vyzkoušet i nějaké vodní adrenalinové sporty, které nabízí zdejší sportovní centrum.

Východně od pláže Limani najdeme menší, písečnou a neorganizovanou pláž. Ta je vhodná spíše tak k opalování a lenošení na pláži, než ke koupání, protože vstup do moře je v této oblasti obtížnější.

Druhá hlavní pláž leží u západní části letoviska Panormo a jmenuje se Limni (nebo také Lake). Obdobně jako u první pláže je i pláž Limni písečná, s pozvolným vstupem do moře a s kvalitním turistickým zázemím v podobě lehátek, slunečníků, sprch i s možností občerstvení. Malý skalnatý výběžek rozděluje pláž na dvě části.

Panormo - historické památky a zajímavosti

Podle dochovaných historických pramenů stojí současné městečko na místě starobylého města Panormus. A že to pravděpodobně nebylo úplně malé městečko, dokládá impozantní bazilika Agia Sofia (svaté Sofie), jejíž pozůstatky byly objeveny asi 500 m jihozápadně od vesnice. Bazilika (se svojí délkou 54 m a šířkou 23 m) je největší v západní části Kréty a zároveň patří i mezi největší církevní budovy v celém Řecku. Raně křesťanská bazilika Agia Sofia pochází z 5. až 6. století, přičemž se jedná o trojlodní baziliku s tvarem archaického kříže. Její základy byly odkryty v polovině 20. století.

Vedle současného přístavu Panormo můžete spatřit zbytky benátské pevnosti Milopotamos.

Budete-li mít náladu na pěší výlet, můžete se vydat například také ke starému majáku Panormo, který se nachází východně od letoviska. Jedna cesta vám zabere asi půl hodiny a dojdete k němu po prašné cestě, která začíná u místního hřbitova a dále prochází vyprahlými pastvinami zdejší oblasti. Pohled od majáku ale stojí za to, severní pobřeží s letovisky Panormo a Milopotamos odtud budete mít jako na dlani.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Panormo bychom doporučili těm, kteří před hlučnými a přeplněnými letovisky typu Chersonissos nebo Malia dávají přednost "starému řeckému stylu". Panormo je spíše pro klidnější povahy, které si umějí vychutnat krásu typické krétské krajiny. Díky dobré dopravní dostupnosti není samozřejmě problém zajet si zábavou či nákupy. Spokojené tu budou i rodiny s menšími dětmi, které si jistě užijí spoustu zábavy na místních písčitých plážích s čistým a mělkým mořem.

Využijte blízkost dálnice probíhající hned za vesnicí a vydejte se na výlet (například do blízkého letoviska Rethymno nebo hlavního města Heraklion). Nechcete-li si půjčovat auto, do vesnice Panormo zajíždějí pravidelné autobusové spoje a spojení s okolními městečky zajišťuje i lodní doprava (z místního přístavu denodenně vyplouvají výletní lodě).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám