Letoviska ostrova Kréta

Paleochora - ostrov Kréta

Palaiochora

Oblíbené přímořské letovisko Paleochora se nachází na malém výběžku pevniny v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 209 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Dominantou městečka jsou pozůstatky malé pevnosti Selino.

Kréta, Paleochora na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Paleochora

Malebné městečko Paleochora leží na jižním pobřeží ostrova Kréta, na malinkém poloostrově vybíhajícím do vod Libyjského moře. Letovisko nalezneme zhruba 80 km jižně od regionálního města Chania a asi 52 km od městečka Tavronitis, ze kterého sem vede hlavní silnice přes celou šířku ostrova.

Původně malá rybářská vesnice se postupně vyvinula do oblíbeného prázdninového letoviska, které si však i nadále dokáže zachovat svoji klidnou atmosféru. Kromě cestovního ruchu se obyvatelé dále věnují také zemědělství, zejména pěstování rajčat a výrobě olivového oleje. Tradiční charakter městečka posiluje také místní zástavba, tvořená především nižšími rodinnými domky přestavěnými na penziony a apartmány pro ubytování turistů během letní sezony. Večer se dokonce centrum obce zavírá pro auta a místní vytahují ven stoly se židlemi a debatují a baví se přímo na ulicích.

V letovisku je turistům k dispozici několik restaurací, taveren a barů, samozřejmostí je množství nejrůznějších obchůdků, lekárna, bankomat, pošta, čerpací stanice a dokonce i kino. V městečku Paleochora zastavuje pravidelná autobusová doprava a můžete si také vypůjčit automobil v místní půjčovně. Třetí možností dopravy je poté lodní doprava, protože součást letoviska tvoří také přístav.

Historie města Paleochora

Dnešní městečko Paleochora stojí na místě starobylého města Kalamydi a celkově je tato oblast bohatá na středověké byzantské památky, při svých toulkách po letovisku tak můžete narazit hned na několik malých byzantských kaplí s unikátními nástěnnými malbami, stejně jako na pozůstatky raně křesťanských kostelů. Hlavní dominantou současné Paleochory jsou však pozůstatky pevnosti Selino, pocházející ze 13. století, která dala jméno celé této oblasti.

Hrad Selino vybudovali na konci 70. let 13. století Benátčané. Na jižním pobřeží Kréty moc takových pevností nevyrostlo, Selino je tak spíše výjimkou, postaveno byla nahoře na kopci, s výhledem na Libyjské moře. Součást pevnosti tvořily také dvě věže, které kontroly záliv na východní i západní straně výběžku. V roce 1539 zničil ale hrad pirát Barbarosa. Na konci 16. století byla pevnost opravena a v polovině 17. století si ji Turkové upravili pro své vlastní potřeby. Obvodobé zdi pevnosti jsou patrné dodnes.

Pláže letoviska Paleochora

Pevninský výběžek Paleochora se k pevnině ostrova Kréta připojuje pouze svojí severní hranicí, jinak ho ze všech stran obklopuje Libyjské moře. Na jižním cípu poloostrova leží přístav Paleochora, na západním i východním pobřeží městečka se poté nacházejí pláže - krásná písčitá pláž Pachia Ammos na západě a klidnější oblázková pláž Chalikia na východě, obě oceněné modrou vlajkou EU. Obě pláže jsou udržované a organizované, návštěvníci si tu mohou pronajmout lehátka se slunečníky a využít služeb blízkých taveren a kaváren. V okrajových částech pláže Pachia Ammoc je tolerován i nudismus.

Známější a živější pláží je západní pláž Pachia Ammos, která má délku asi 500 m, pokrývá ji jemný písek a omývá nádherně čisté moře. Kouzlo tomuto místu dodávají i malé tamaryškové stromy lemující pláž. Často tu tak uvidíme i rodiny s dětmi nebo starší páry. Pozor ale ve dnech, kdy vane silný jižní vítr a u pobřeží zvedá velké vlny. To sem míří hlavně milovníci windsurfingu a jiných vodních adrenalinových sportů. A rodiny se přesouvají na východní pobřeží, na pláž Chalikia.

Povrch pláže Chalikia tvoří větší oblázky, které pokračují dál po pobřeží až pod mořskou hladinu a nechají tak krásně vyniknout azurovou modř zdejšího moře. Chalikia je menší pláž a více chráněná před silnými větry. Na jejím severním konci funguje také kemp.

Blízké okolí a tipy na výlety

Městečko samotné i jeho blízké okolí je jako stvořené pro romantické procházky i náročnější túry. Projděte se tak například k pozůstatkům pevnosti Selino a vydáte-li se podél pobřeží směrem na východ, asi po 5 km dojdete na krásnou kamínkovou pláž Anydri.

Využijete-li vypůjčky auta nebo místní autobusové dopravy, můžete se podívat i dále po západní části Kréty. K návštěvě určitě dopočujeme malebné historické město Chania, z přírodních památek pak nejznámější krétskou soutěsku Samaria.

Z místního přístavu pravidelně vyplouvají výletní lodě směřující k nejoblíbenějším turistickým místům v jihozápadní části ostrova. Vydejte se tak například na plavbu k Elafonisi, nádherné pláži s narůžovělým pískem a křišťálově čistým mořem, nebo k ostrovu Gavdos, který je od pevniny vzdálen asi 35 km a je uváděný jako nejjižnější ostrov Evropy. Oblíbeným jednodenním lodním výletem je také cesta za vykopávkami Lissos nebo návštěva krásných vesniček na jižním pobřeží ostrova - Sougia, Loutro či Chora Sfakion.

Pro koho je středisko vhodné?

Paleochora je rychle se rozvíjející turistické středisko, které ale stále patří ke klidnějším a tradičnějším oblastem Kréty. Z velké části je to dáno tím, že se nachází v odlehlejší oblasti jihozápadní části ostrova, na malém pevninském výběžku. Turisty sem lákají také krásné pláže a unikátní, často hodně divoká okolní příroda.

Požadujete-li ubytování v klidné oblasti městečka, vybírejte spíše z penzionů a hotelů umístěných pod ruinami pevnosti a dál od hlavních ulic. Hlavní silnice jsou přes den plné aut a ani v noci centrum letoviska úplně neutichá, naopak se debatování a stravování přesouvá z budov ven na ulice.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám