Letoviska ostrova Kréta

Skaleta - ostrov Kréta

Scaleta

Malé a klidné přímořské letovisko Skaleta leží v severní části řeckého ostrova Kréta, jen pár kilometrů od okouzlujícího města Rethymno. Od hlavního města Heraklion (Iraklion) je letovisko vzdáleno cca 69 km západním směrem.

Kréta, Skaleta na mapě Google maps

Letovisko Skaleta

Malebná vesnice Skaleta se nachází asi 11 km východně od hlavního regionálního města Rethymno a prakticky zakončuje jeho dlouhé předměstí označované jako "East Rethymnon". Turisticky se tato oblast začala rozvíjet poměrně nedávno, ale dnes tu již najdeme několik velkých hotelů i menších penzionů, množství restaurací a taveren i nejrůznějších obchůdků.

Letoviskem prochází severokrétská dálnice spojující města Rethymno a Heraklion, a tak není problém vypůjčit si auto a vydat se na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí. Z vesnice Skaleta odjíždějí také pravidelné autobusové linky do města Rethymno i do sousedních letovisek Sfakaki, Stavromenos, Adelianos Kampos ad. A funguje tu i lodní doprava, od místní pláže denně vyplouvají malé výletní loďky.

Pláž Skaleta a mořské želvy kareta

Součástí letoviska je také krásná písčitá pláž Skaleta, která tvoří poslední část dlouhého pobřeží zálivu Rethymno. Obdobně jako ostatní pláže v zálivu je otevřená severním větrům a moře tu tak bývá často zvlněné. Jinak jsou ale zdejší vody mělké a průzračně čisté, často sem tedy chodí i rodiny s dětmi.

Místní zajímavostí jsou mořské želvy karety obrovské, které v období od května do září vylézají především v noci z moře a do písku na pláži kladou svá vajíčka. Z vajíček se poté líhnou malé želvičky a putují zpět do moře. Karety jsou ohroženým a chráněných druhem, a proto na zdejších pláží pracují ochránci přírody, kteří označí želví hnízda, a tím dávají turistům najevo, aby byli v jejich okolí opatrní a obezřetní.

(Hlavním hnízdištěm těchto ohrožených želv je řecký ostrov Zakynthos - více se o nich tak dozvíte zde - želví ostrov.)

Pro koho je středisko vhodné?

Turisticky přívětivé středisko Skaleta řadíme stále mezi klidnější a tišší místa, žádný bujarý noční život tu nečekejte. Na druhou stranu disponuje letovisko dobrým turistickým zázemím i příjemnou pláží, na které se tak krásně odpočívá a můžete tu vyzkoušet i některý z adrenalinových vodních sportů. Díky dobré dopravní dostupnosti se můžete vydat do některého z větších letovisek - ať už za historickými památkami, zábavou či nákupy.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Pigianos Kampos, Sfakaki

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám