Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Bali - ostrov Kréta

Mpali

Souhrnný název Bali označuje písečné až oblázkové pláže rozprostírající se ve stejnojmenném zálivu, v severní části řeckého ostrova Kréta. Záliv leží cca 52 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Bali na mapě Google maps

V přilehlém údolí se ukrývá malebná, klidná vesnice Bali, která se ale z turistického hlediska nachází na výhodném místě, protože v její blízkosti prochází silnice spojující města Heraklion a Rethymno. Záliv Bali s jeho krásnými plážemi tak patří mezi oblíbená místa návštěvníků severního pobřeží Kréty.

Pláže Bali jsou výborně organizované a vybavené, vhodné pro rodiny s dětmi a páry. Díky své oblíbenosti mohou ale především v hlavní turistické sezoně působit někdy až přeplněným dojmem. Moře bývá v této oblasti většinou klidné, protože je dobře chráněno stěnami zdejší zátoky. Oproti okolnímu moři bývá ale voda v zálivu o malinko chladnější, protože se sem vlévá studená voda hned z několika horských pramenů.

Půjdete-li z vesnice směrem k pobřeží, první pláž, na kterou narazíte, je pláž Livadi (slovo "livadi" znamená v řečtině "louky" a odkazuje tak pravděpodobně k okolnímu zelenému údolí). Pláž Livadi je nejdelší a také nejvíce otevřená směrem do moře. V sousední zátoce Varkotopos najdete příjemnou písčito-oblázkovou pláž, oblíbenou zejména u rodin s malými dětmi, protože do moře klesá velmi pozvolna. Dále na sever dojdete k místnímu přístavu a pláži Limani (v řečtině "přístav"). V jejich okolí se nachází hned několik výborných taveren a restaurací, ve kterých můžete ochutnat například nějakou rybí specialitu. Poslední pláží je pláž Karavostasis, označována z těchto pláží jako nejkrásnější.

Z přístavu Limani každý den odplouvají výletní lodě do větších měst Heraklion a Rethymno a plavba podél severního pobřeží Kréty v této oblasti může být pěkným tipem na výlet, protože zdejší pobřeží je poseté krásnými jeskyněmi a zajímavými skalními útvary.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám