Pláže na ostrově Kréta

Pláž Bali - ostrov Kréta

Mpali

Souhrnný název Bali označuje písečné až oblázkové pláže rozprostírající se ve stejnojmenném zálivu, v severní části řeckého ostrova Kréta. Záliv leží cca 52 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Bali na mapě Google maps

V přilehlém údolí se ukrývá malebná, klidná vesnice Bali, která se ale z turistického hlediska nachází na výhodném místě, protože v její blízkosti prochází silnice spojující města Heraklion a Rethymno. Záliv Bali s jeho krásnými plážemi tak patří mezi oblíbená místa návštěvníků severního pobřeží Kréty.

Pláže Bali jsou výborně organizované a vybavené, vhodné pro rodiny s dětmi a páry. Díky své oblíbenosti mohou ale především v hlavní turistické sezoně působit někdy až přeplněným dojmem. Moře bývá v této oblasti většinou klidné, protože je dobře chráněno stěnami zdejší zátoky. Oproti okolnímu moři bývá ale voda v zálivu o malinko chladnější, protože se sem vlévá studená voda hned z několika horských pramenů.

Půjdete-li z vesnice směrem k pobřeží, první pláž, na kterou narazíte, je pláž Livadi (slovo "livadi" znamená v řečtině "louky" a odkazuje tak pravděpodobně k okolnímu zelenému údolí). Pláž Livadi je nejdelší a také nejvíce otevřená směrem do moře. V sousední zátoce Varkotopos najdete příjemnou písčito-oblázkovou pláž, oblíbenou zejména u rodin s malými dětmi, protože do moře klesá velmi pozvolna. Dále na sever dojdete k místnímu přístavu a pláži Limani (v řečtině "přístav"). V jejich okolí se nachází hned několik výborných taveren a restaurací, ve kterých můžete ochutnat například nějakou rybí specialitu. Poslední pláží je pláž Karavostasis, označována z těchto pláží jako nejkrásnější.

Z přístavu Limani každý den odplouvají výletní lodě do větších měst Heraklion a Rethymno a plavba podél severního pobřeží Kréty v této oblasti může být pěkným tipem na výlet, protože zdejší pobřeží je poseté krásnými jeskyněmi a zajímavými skalními útvary.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám