Letoviska ostrova Zakynthos

Katastari - ostrov Zakynthos

Katastari

Tradiční a klidné letovisko Katastari leží ve vnitrozemí v severovýchodní části ostrova Zakynthos, cca 17 km severozápadně od hlavního města Zante. Ve vesnici stojí klášter Agios Ioannis Prodromos, odkud je nádherný výhled na záliv Alykes.

Zakynthos, Katastari na mapě Google maps

Turistické letovisko Katastari

Letovisko Katastari tvoří tradiční řecká vesnice, která se rozprostírá na úpatí hory Vrachionas, vzdálená cca 2 km od severovýchodního pobřeží ostrova Zakynthos směrem do vnitrozemí. Vesnici obklopují olivové háje a vinice a proslulý řecký klid, z jedné strany je chráněna vysokými skalami a z druhé nabízí úžasný výhled na Jónské moře.

Katastari patří mezi největší vesnice ostrova Zakynthos, ale také nejstarší. Z důvodu obav před četnými pirátskými nájezdy založili místní lidé vesnici dále od mořských břehů, se strategickou polohou na úpatí blízkého pohoří. Nížinnou blast mezi vesnicí a pobřežím (kde dnes leží oblíbené přímořské letovisko Alykes) využívali především k zemědělským účelům. K původu vesničky odkazuje i její název "Katastari", který v řečtině znamená "dolní pšeničná pole". Po ničivém zemětřesení v roce 1953 vyrůstala nová vesnice již o něco níže, ale pozůstatky staré zástavby jsou tu vidět i dnes, amfiteatrálně vystavěné v kopcích nad současnou vesnicí.

Symbolem obce Katastari se stal krásný klášter Agios Ioannis Prodromos ze 17. století, který každoročně ožívá zejména na svátek Nanebevzetí Matky Boží 15. srpna. Klášter láká návštěvníky i svým nádherným výhledem na moře a blízké letovisko Alykes. Navštívit můžete také místní folklorní muzeum s působivou sbírkou stříbra, výšivek, starobylého nábytku a tradičního zemědělského nářadí.

Pro koho je středisko Katastari vhodné

Katastari je poměrně velká a lidnatá obec ostrova Zakynthos a návštěvníkům nabízí dobré turistické zázemí v podobě ubytovacích kapacit (vilky, apartmány), taveren a obchodů. V Katastari funguje také lékárna, půjčovna automobilů, ale např. i škola či policejní stanice. Letovisko i přesto zůstává klidným místem s uchovávanými tradicemi a zvyklostmi, které sem návštěvníky přitahují.

Katastari je od pobřeží a přímořského letoviska Alykes vzdáleno zhruba 2 km (cca půl hodiny chůze). Obec leží na hlavní silnici vedoucí do hlavního města Zakynthos (vzdáleného cca 17 km).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Alykanas (Alikanás), Alykes

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám