Letoviska ostrova Zakynthos

Agios Sostis - ostrov Zakynthos

Agios Sostis

Klidnější, dobře turisticky vybavené letovisko Agios Sostis leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 12 km jihozápadně od hlavního města Zante. Letovisko se nachází v rozlehlém a velmi oblíbeném zálivu Laganas a jeho symbolem se stal malý ostrůvek Cameo.

Zakynthos, Agios Sostis na mapě Google maps

Turistické letovisko Agios Sostis

Oblíbené přímořské letovisko Agios Sostis se nachází v západní (jižní) polovině rozlehlého zálivu Laganas, mezi dalšími turisticky často vyhledávanými středisky Laganas a Porto Koukla či Limni Keri. Terén letoviska Agios Sostis je rovinatý a směrem do vnitrozemí přechází v kopce. Oblast je také protkána různými cestičkami, které vedou zdejší krásnou přírodou mezi olivovníky a borovicemi a které místní i turisté často využívají k procházkám.

Agios Sostis je příjemné a poměrně klidné letovisko s dobrým turistickým zázemím. Návštěvníci mohou využít množstí restaurací, barů, taveren, rozmanitých obchůdků i služeb jako např. autopůjčovna, lékárna nebo půjčovna lodí. Ubytovací kapacity Agios Sostis jsou také rozmanité, vybírat lze mezi většími hotely i menšími rodinnými penziony či vilkami.

Pláž Agios Sostis a ostrov Cameo

K letovisku přiléhá stejnojmenná pláž Agios Sostis, která je písčitá, s pozvolným vstupem do moře, ale hodně úzká. Pláž Agios Sostis je nicméně dobře vybavená a tím, že není nikterak široká a obsazená několika řadami lehátek, si mohou návštěvníci užívat klid tohoto místa a krásné azurové moře. Podél pláže se táhne hlavní promenáda plná barů, restaurací a taveren, můžete zde navštívit i několik obchodů či diskotéku.

Vesnička Agios Sostis vyrostla kolem malého rybářského přístavu, který se zachoval až dodnes. V současnosti v přístavu funguje půjčovna loděk a člunů, které si můžete pronajmout jak s kapitánem, tak i sami, a prozkoumat nejzajímavější místa zakynthoského pobřeží i blízké ostrůvky Marathonisi, Pelouzo a Cameo (Ag. Sostis).

Severní konec pláže Agios Sostis ohraničuje dřevěný můstek, který vede z pláže až k malému, stejnojmennému ostrůvku Agios Sostis. Ten se od pevniny oddělil vlivem mohutného zemětřesení v 17. století a dnes je unikátní turistickou atrakcí tohoto místa. Ostrov Agios Sostis je zajímavý svými skalními útvary i výhledem do okolí, fungují tu dokonce dva bary a na odlehlé straně ostrova se rozprostírá malá oblázková pláž Cameo. Ostrov získal své jméno podle zdejšího malého kostelíka Agios Sostis, místní mu však přezdívají ostrov Cameo (podle jednoho z barů na ostrově).

Pláž Agios Sostis na severní straně plynule navazuje na jednu z nejoblíbenějších zakynthoských pláží, písečnou, prostornou a velmi dobře organizovanou pláž Laganas. Procházkou lze dojít také na jih, na druhou sousední pláž Porto Koukla, která je také užší a z většiny písčito-oblázková.

Tipy na výlety v okolí

Oblast Agios Sostis je ideální na procházky po okolí, zejména ve zdejší krásné přírodě i podél pobřeží. Při procházce po pláži můžete navštívit zdejší ostrůvek Cameo, na který se dá díky dřevěné lávce dojít i pěšky. Tento malý lesní ostrůvek je velmi fotogenickým místem, proto není překvapivé, že si ho často vybírají novomanželé pro svatební fotografování.

V Agios Sostis fungují také půjčovny automobilů a skutrů, doporučujeme proto ostrov lépe prozkoumat. Podívejte se na naše tipy Památky a Výlety ostrova Zakynthos. Hlavní město Zakynthos (Zante) se nachází jen zhruba 12 km odtud a linkové autobusy z hlavního města zajíždějí i do Agios Sostis. Hlavní město Zakynthos je nádherné přístavní město, velmi malebné a přívětivé. Známá je především katedrála sv. Dionýsia nebo náměstí sv. Marka. V hlavním městě si můžete také užít bohatých možností nákupů a zábavy.

Denně také z pláže Agios Sostis vyrážejí loďky na výlety k okolním ostrovům a letoviskům. Vyhlášený je nedaleký ostrov Marathonisi, díky výskytu mořských želv i tvaru nazývaný "želví ostrov". Ostrov Pelouzo si pro změnu jako své útočiště vybral ohrožený druh tuleně středomořského Monachus Monachus. Oblíbeným cílem lodních výletů bývají také dechberoucí modré jeskyně nebo ikonická pláž Navagio.

Pro koho je středisko Agios Sostis vhodné

Turistické středisko Agios Sostis je menší a klidné letovisko, které vyhledávají zejména rodiny s dětmi a páry. Díky dobrému turistickému zázemí je o ně dobře postaráno a malá, písečná pláž je ideální k odpočinku a vodním radovánkám v mělké vodě. K prostornějším plážím odtud není daleko, směrem na jih na Agios Sostis navazuje písčitá pláž Porto Koukla a severním směrem dojdete na velmi oblíbenou, rušnou a širokou pláž Laganas.

Noční život je v Agios Sostis velmi klidný, za rušnější večerní zábavou doporučujeme vyrazit buď na ostrůvek Cameo, kde funguje noční bar a diskotéra, nebo do sousedního letoviska Laganas (cca 2 km), jehož centrum žije až do rána, nebo rovnou do hlavního města Zante.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Laganas, Limni Keri, Lithakia, Porto Koukla

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám