Letoviska ostrova Zakynthos

Kalamaki - ostrov Zakynthos

Kalamaki

Oblíbené přímořské letovisko Kalamaki leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, v zálivu Laganas. Středisko se nachází cca 6 km jižně od hlavního města Zante a jeho symbolem se staly mořské želvy Caretta Caretta.

Zakynthos, Kalamaki na mapě Google maps

Turistické středisko Kalamaki

Oblíbené přímořské letovisko Kalamaki se nachází na východním konci zálivu Laganas, mezi rušnými a vyhledávanými letovisky Argassi a Laganas. Kalamaki leží také nedaleko od hlavního města Zante (cca 6 km jižním směrem) a od zakynthoského letiště. Vesnička Kalamaki se rozkládá v malebném prostředí okolních skal, bohaté zeleně a s horou Skopos v pozadí (496 m n. m.). Okolí letoviska je plné zejména olivovníků a píniových borovic.

Kalamaki je příjemné, rozvíjející se letovisko s výborným turistickým zázemím. V centru letoviska je provozováno velké množství taveren, kaváren, restaurací i obchůdků všeho druhu. Podél hlavní silnice se nachází také několik barů, které zajišťují zdejší noční život. Obecně je však letovisko Kalamaki spíše klidné a za rušnějším nočním životem vyrážejí turisté do okolních středisek Laganas, Argassi či hlavního města Zante. Ani blízkost letiště nenarušuje noční klid, protože kvůli ochraně želv Caretta Caretta jsou noční lety na ostrově Zakynthos výrazně omezeny či zcela zastaveny. Středisko Kalamaki disponuje dostatečnými ubytovacími kapacitami, turisté si mohou vybírat z několika hotelů či apartmánů.

Pláž Kalamaki a ochrana želv Caretta Caretta

Oblast Kalamaki je součástí Národního mořského parku Zakynthos - organizace, která chrání řecké přírodní dědictví a ekologickou rovnováhu v jižní části ostrova Zakynthos. K letovisku přiléhá stejnojmenná pláž Kalamaki, krásná písečná pláž, která slouží jako hnízdiště ohroženého druhu mořských želv Caretta Caretta (kareta obrovská). Právě kvůli ochraně tohoto živočišného druhu a jejich hnízd v písku jsou na pláži zavedena zvláštní pravidla. Mimo jiné je kladen důraz na udržování čistoty pláže, označování želvích hnízd cedulemi a dodržování nočního klidu.

Pláž Kalamaki je organizovaná, návštěvníci mohou využít lehátka a slunečníky a užívat si relaxace na této krásné pláži.

Tipy na výlety v okolí

Oblast Kalamaki je vhodná pro pěší procházky po okolí a oblíbeným cílem bývají např. strmá skaliska ze sádrovce známá jako "Vysoké kameny". Pro ty, co mají rádi spíše už náročnější výšlapy a úžasné výhledy z výšek můžeme doporučit také cestu na vrchol hory Skopos s nadm. výškou 496 m. Cesta na horu začíná v nedalekém letovisku Argassi a přímo na jejím vrcholu stojí starý klášter Panagia Skopiotissa (Panny Marie ze Skopiotissy), či spíše jeho pozůstatky.

Můžete se také dozvědět více o životě a ochraně želv Caretta, např. v centru Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center, které se nachází v blízkosti pláže Gerakas. Právě pláž Gerakas či Dafni Sekania leží taktéž v ochranném pásmu, protože se tu rodí mláďata želv karety stejně jako na pláži Kalamaki.

Hlavní město Zakynthos (Zante) se nachází jen pár kilometrů odtud a linkové autobusy do hlavního města sem zajíždějí pravidelně a poměrně často. Hlavní město Zakynthos je nádherné přístavní město, velmi malebné a přívětivé. Známá je především katedrála sv. Dionýsia nebo náměstí sv. Marka. V hlavním městě si můžete také užít bohatých možností nákupů a zábavy.

Pro koho je středisko Kalamaki vhodné

Středisko Kalamaki je vhodné především pro ty, kteří na své dovolené hledají dobré turistické zázemí v podobě taveren, obchůdků, půjčoven automobilů a dalších služeb, zároveň ale dávají přednost klidnějším resortům. K letovisku těsně přiléhá krásná písčitá pláž (místy písčito-oblázková) s pozvolným vstupem do vody a příjemně prohřátým mořem. Míří sem turisté všech věkových kategorií, zejména rodiny s dětmi a páry hledající klid a relaxaci.

Na druhou stranu to odsud není daleko ani za zábavou a většími nákupy. Letovisko Kalamaki leží nedaleko rušnějších středisek Laganas (cca 4 km) a Argassi (cca 6 km) a v hlavním městě Zante (cca 6 km) jste také za pár minut. Kromě veřejné autobusové dopravy lze pro cestování využít také služeb taxi nebo pronájmu automobilu.

Záliv Laganas patří k nejoblíbenějším turistickým resortům na ostrově Zakynthos.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Argassi, Laganas, Město Zakynthos (Chóra)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám