Letoviska ostrova Zakynthos

Alykes - ostrov Zakynthos

Alykes

Oblíbené přímořské letovisko Alykes leží na severovýchodním pobřeží řeckého ostrova Zakynthos, cca 18 km severozápadně od hlavního města Zante. Středisko má velmi dobré turistické zázemí a pyšní se krásnou písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře.

Zakynthos, Alykes na mapě Google maps

Turistické letovisko Alykes

Letovisko Alykes (či Alikes) patří společně se sousedním letoviskem Alykanas mezi oblíbená prázdninová střediska ostrova Zakynthos. Letoviska leží zhruba 1 km od sebe, ale se stále rozšiřující se zástavbou dochází pozvolna k jejich propojování. Střediska jsou si typově podobná, Alykes je ale rušnější letovisko a je tu o poznání více turistů než v sousedním letovisku Alykanas. Alykes se rozkládá v malebné krajině na úpatí kopců, plné olivovníků a jiné zeleně a omývané azurovým Jónským mořem.

Obce Alykes a Alykanas získaly svá jména podle solných dolů (řecky zvaných "alykes"), které byly v této oblasti vybudovány po skončení druhé světové války a velmi intenzivně využívány až do 70. let 20. století. Dnes jsou tyto bývalé saliny především domovem pro rozmanité druhy živočichů i rostlin a oblíbeným místem pro procházky. Nacházejí se hned za městečkem.

Letovisko Alykes disponuje velmi dobrým turistickým zázemím, nachází se tu množství taveren, restaurací, barů i rozmanitých obchůdků, včetně stánků se suvenýry. Návštěvníci v letovisku naleznou jak tradiční taverny s typicky řeckou kuchyní včetně pochoutek připravených z tzv. darů moře, tak i restaurace s mezinárodní kuchyní. Turisté si mohou vybírat také z široké nabídky ubytovacích kapacit, která zahrnuje několik krásných hotelů, ale i menších penzionů a vilek, bungalovů či soukromých apartmánů. Návštěvníci mohou využít také další doprovodné turistické služby jako např. půjčovnu aut, lékárny, bankomaty, veřejnou autobusovou dopravu ad.

Pláž Alykes a tipy na výlety

Letovisko Alykes leží na severovýchodním pobřeží ostrova Zakynthos, u dlouhé a prostorné písečné pláže Alykes. Pláž Alykes patří k nejoblíbenějším plážím na ostrově a její kvalita a čistota je také pravidelně oceňována tzv. Modrou vlajkou EU. Díky jemnému zlatavému písku, pozvolnému vstupu do moře a křišťálově čisté vodě sem míří především rodiny s menšími dětmi, páry i neplavci.

Pláž Alykes je výborně organizovaná, kromě lehátek a slunečníků k pronájmu se tu nachází několik plážových barů a taveren, kde se mohou náštěvníci pláže občerstvit a vychutnat si např. míchané chlazené nápoje. Další taverny a restaurace se poté nacházejí v samotném letovisku Alykes. Na pláži funguje také centrum vodních sportů.

Jižním směrem pláž Alykes plynule navazuje na sousední pláž Alykanas, přičemž pláže od sebe odděluje pouze ústí zdejší řícky Skourtis do moře. Z pláží Alykes a Alykanas v létě vyplouvají čluny a malé výletní loďky k tzv. modrým jeskyním nebo např. k pláži Xigia s léčivými sirnými prameny, která leží nedaleko od pláže Alykes (zhruba 7 km severním směrem). Oblíbeným lodním výletem na ostrově Zakynthos je také plavba k dnes již ikonické zátoce Navagio s vrakem pašerácké lodi.

Okolí letoviska je vhodné především pro pěší turistiku či cykloturistiku, lze si tu domluvit např. i vyjížďku na koních. Alykes leží v oblasti archeologických nálezů především z doby mykénské a nacházejí se tu menší archeologická naleziště. Doporučujeme si také zapůjčit automobil či jiný dopravní prostředek a prozkoumat krásy ostrova Zakynthos důkladněji, hlavní město Zakynthos je odtud vzdáleno cca 18 km.

Pro koho je středisko Alykes vhodné

Letovisko Alykes patří mezi rušnější prázdninová letoviska, ale tím, že většinu jeho návštěvníků tvoří rodiny s dětmi či páry, udržuje si stále příjemnou a poklidnou atmosféru. Noční život tu není příliš bujarý, v letovisku funguje několik barů, ale za živější noční zábavou doporučujeme vyjet do oblíbeného střediska Laganas nebo do hlavního města Zante.

Středisko Alykes je vhodné především pro milovníky koupání a krásné přírody vhodné pro procházky, kteří se zároveň chtějí spolehnout na kvalitní turistické zázemí letoviska i jeho dobrou dopravní dostupnost.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Alykanas (Alikanás), Amoudi, Katastari

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám