Letoviska ostrova Zakynthos

Kiliomenos - ostrov Zakynthos

Kiliomenos

Malá horská vesnice Kiliomenos (či Koiliomenos) leží ve vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, cca 18 km jihozápadně od hlavního města Zante. Symbolem vesničky, kterou obklopuje bujná vegetace plná borovic a cypřišů, je krásný kostel Agios Nikolaos se samostatně stojící zvonicí z konce 19. století.

Zakynthos, Kiliomenos na mapě Google maps

Vnitrozemská obec Kiliomenos (či Koiliomenos) je jednou z nejvýše položených vesnic na ostrově Zakynthos, nachází se zhruba 7 km západně od letoviska Macherado a 18 km od hlavního města Zante. Vesnička je zasazena do malebné okolní přírody bohaté na různé druhy stromů, včetně borovic a cypřišů, rozmanitých keřů i pestrobarevných květin.

Kiliomenos je tradiční vesnice, která se drží zpět od čilého turistického ruchu přímořských prázdninových letovisek. Obyvatelé vesnice se zabývají převážně chovem dobytka a zemědělstvím a nachází se tu také ženské zemědělské družstvo Melissiotises. Součástí družstva je i obchod s čerstvými ekologickými výrobky, z nichž doporučujeme vyzkoušet zejména místní lahodný med, tradiční olivový olej, několik zdejších vín, výrobků z bylinek, různé druhy sýrů apod.

Některé z domů ve vesnici pocházejí až ze 16. století a velmi zajímavou historickou stavbou je i zdejší zvonice, která ční nad vesnicí a která je vzdálená od samotného kostela. Kostel se zvonicí Agios Nikolaos byl postaven v roce 1893 s výraznými gotickými prvky, což není pro řecké kostely úplně běžné. Architektura vesnice Kiliomenos je specifická tím, že pro stavbu zdejších domů byl ve velkém využíván kámen z nedalekých lomů.

Kiliomenos je poklidná vesnička s několika tavernami a obchody, lze tu nalézt také apartmány či vilky k pronájmu. Za většími nákupy či nočním životem je ale nutné cestovat do některého z rušných turistických letovisek ostrova, např. do oblíbených přímořských středisek Laganas či Kalamaki nebo do hlavního města Zakynthos. Vesnička Kiliomenos a její okolí jsou ideální pro procházky, v zalesněném horském prostředí se vinou krásné turistické stezky. Severně od vesnice (cca 4 km), poblíž náhorní plošiny, se nachází klášter Yperagathos, založený v 17. století.

Obcí Kiliomenos projíždějí také turisté mířící k nedaleké skále Korakonissi, která nabízí velmi specifické koupání a ideální podmínky pro šnorchlování. Převážně skalnaté západní pobřeží ostrova je obecně vhodné pro pozorování podmořských skal a zdejšího mořského života, doporučujeme navštívit například i blízké pláže Porto Roxa a Porto Limnionas, které takový nevšední zážitek z koupání přinášejí.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Agalas, Agios Leontas, Macherado, Mouzaki

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám