Pláže na ostrově Zakynthos

Pláž Marathonisi - ostrov Zakynthos

Marathonisi

Krásná písečná pláž Marathonisi leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, na stejnojmenném malém ostrově Marathonisi. Marathonisi se nachází v turisticky oblíbeném zálivu Laganas, na dohled od zakynthoského pobřeží.

Zakynthos, Marathonisi na mapě Google maps

Pláž Marathonisi je krásná menší pláž, kterou pokrývá jemný zlatavý písek a jejíž břehy omývá průzračné moře. Pláž Marathonisi je známá především tím, že slouží jako hnízdiště pro mořské želvy Caretta Caretta. Želvy Caretta Caretta (kareta obrovská) patří mezi velmi ohrožené druhy živočichů a jsou chráněny. Jejich domovem je Středozemní moře, po kterém v průběhu roku migrují, na jaře se však stěhují k ostrovu Zakynthos a v noci vylézají na břeh, aby tu do písku nakladly svá vajíčka. K hnízdění využívají pláže v zálivu Laganas, včetně pláže Marathonisi.

Pláž Marathonisi se nachází na stejnojmenném malém neobydleném ostrově Marathonisi, kterému se přezdívá také "želví ostrov". Pláž je čistě přírodní, bez jakýchkoliv turistických služeb, doporučujeme proto mít s sebou dostatek tekutin i ochranu proti slunci (pokrývku hlavu, opalovací krém apod.). Pláž Marathonisi spadá pod ochranu Zakynthoského národního mořského parku, jehož cílem je ochrana přírodní dědictví ostrova a zejména ohrožených zvířecích druhů - sem kromě želv Caretta Caretta patří také ohrožený druh tuleně Monachus Monachus (tuleň středomořský), kterého můžeme u ostrova Marathonisi rovněž zahlédnout, protože obývá zdejší jeskyně.

Zakynthoský národní mořský park stanovuje určitá pravidla pro pobyt na chráněných plážích, tedy i na pláži Marathonisi - želví hnízda jsou viditelně označena tzv. trojnožkami a turisté se k nim nemají přibližovat, pro pláž Marathonisi navíc platí přísnější režim, kdy se návštěvníci mají pohybovat po pláži pouze do cca 3 - 5 m od moře a dál na ostrov nevstupovat (ohraničeno provazem), dále se nesmějí např. zapichovat slunečníky do písku a v noci se tu musí dodržovat klid i zákaz jakýchkoliv světel. Přes den si tu ale můžete užívat krásný odpočinek a slunění a při troše štěstí spatřit v moři i krásnou karetu obrovskou.

Ostrov Marathonisi je krásně vidět především z pláží Agios Sostis, Laganas či Keri, od kterých ho dělí vzdálenost zhruba 3 km. K ostrovu Marathonisi a k jeho plážím denně vyplouvají vyhlídkové loďky a taxi čluny z nedalekých pláží, lze si také pronajmout člun v některé z místních půjčoven.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější pláže na ostrově Zakynthos: Pláž Agios Nikolaos (Vassilikos), Pláž Banana, Pláž Gerakas, Pláž Laganas, Pláž Limnionas (Porto Limnionas), Pláž Navagio (Pláž Ztroskotání), Pláž Porto Zoro, Pláž Tsilivi

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám