Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Jeskyně Keri

Jeskyně Keri - ostrov Zakynthos

Jeskyně Keri se rozkládají u mysu Marathia (či také Keri) v jihozápadní části řeckého ostrova Zakynthos. Členité pobřeží kolem mysu Keri měří několik kilometrů a vytváří nesčetné zátoky, jeskyně, pláže a další zajímavé přírodní útvary. Nádherné jeskyně Keri a křišťálově čisté moře jsou rájem zejména pro potápěče a milovníky šnorchlování.

Zakynthos, Jeskyně Keri na mapě Google maps

Krásné a obdivované jeskyně Keri se nacházejí u jižního výběžku poloostrova Keri, který se označuje jako mys Keri (či mys Marathia), poblíž vesnice Marathia. Pobřeží je v těchto místech velmi skalnaté a strmé, porostlé stromy a hustou vegetací. Jeskyně Keri jsou tak přístupné pouze z moře.

Jeskyně Keri bývají oblíbeným cílem lodních výletů, přičemž turisté se sem mohou dostat jak v rámci organizovaných plaveb s kapitánem, tak také individuálně (na ostrově Zakynthos si lze zapůjčit člun nebo malou loď i bez lodního průkazu). Větší lodě zpravidla vyplouvají z přístavu hlavního města Zante a zahrnují delší plavbu kolem pobřeží ostrova, menší loďky pravidelně vyplouvají i z letovisek Laganas, Agios Sostis, Limni Keri ad. a často se pohybují po ostrůvcích v zálivu Laganas (velmi oblíbený je zejména "želví" ostrov Marathonisi) a poté míří právě k jeskyním Keri. Výhodou menších loděk a člunů je to, že mohou přímo vplout do některých jeskyní nebo proplouvat pod skalními oblouky.

Podél pobřeží poloostrova Keri se rozkládá mnoho jeskyní různých velikostí, některé lze proplout právě na menších loďkách, jiné mají ale mnohem menší vchod, vhodný pouze pro plavce. Moře je kolem jeskyní také hluboké (v průměru se uvádí hloubka kolem 20 metrů), i když se to na první pohled nejeví, protože voda je tu křišťálově čistá a odraz slunečních paprsků dopadá až na mořské dno.

Velkým zážitkem bývá koupání přímo z lodě, kdy si můžete některou z jeskyní proplavat, dotknout se jejich světlých vápencových stěn a užívat si nádheru azurového moře. Doporučujeme si s sebou vzít také potápěčské brýle a další vybavení na šnorchlování či potápění, protože podmořský svět je v těchto místech velmi krásný a je zajímavé pozorovat, jak sluneční světlo dopadá na skály pod vodou. V některých jeskyních je krásně pozorovatelné také tzv. "podvodní okno", kterým do jeskyní proniká sluneční svit. Součástí plaveb může být i zastávka na některé z mnoha malých pláží kolem marathijského mysu.

Díky skalnatému a členitému pobřeží tu kromě samotných jeskyní mohou návštěvníci spatřit také mnoho dalších zajímavých skalních útvarů. Například kamenné oblouky Kamares, pod kterými lze také proplout na loďkách, nebo skály Myzithres. Myzithres (či Mizitres) jsou dvě obrovské skály v těsné blízkosti pobřeží, dosažitelné také pouze z moře. V pozadí skal se tyčí strmé svahy skalnatého pobřeží a na nich maják Keri, ze kterého je krásný výhled na okolí. U Mizitres se rozprostírá i malá pláž s velmi jemným pískem, u samotných skal je ale moře hodně hluboké.

Pravděpodobně známější než jeskyně Keri jsou tzv. modré jeskyně, které patří k hlavním turistickým cílům ostrova Zakynthos. Modré jeskyně (Blue Caves) se rozkládájí u severního výběžku ostrova. Jsou větší a známé především tím, že díky odrazu slunečních paprsků o vápencové stěny jeskyní tu moře opravdu světélkuje nádhernou azurovou barvou. Totéž je ale velmi dobře pozorovatelné také u jeskyní Keri, které jsou sice menší, ale nebývá tu tolik turistů, a pokud svoji dovolenou trávíte v oblíbených střediscích zátoky Laganas, jsou také blíže.

Oblast kolem mysu Keri je vyhlášená mezi potápěči a v Limni Keri funguje i potápěčská škola.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám