Letoviska ostrova Kréta

Kavros - ostrov Kréta

Paralia Kourna, Kournas

Malé a poklidné přímořské letovisko Kavros se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 100 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Kavros na mapě Google maps

Kavros - charakteristika letoviska

Vesnice Kavros je také známá pod jmény Paralia Kourna či Kournas. Leží u severního pobřeží Kréty, na rozhraní dvou prefektur Chania a Rethymno, přičemž spadá pod regionální město Chania (vzdáleno je cca 45 km).

Malá krétská vesnice Kavros má asi jen 170 stálých obyvatel a žije především z turistického ruchu. Najdeme tu převážně malé hotely a rodinné penziony, několik chutných taveren i menších obchůdků. Jinak je letovisko velmi poklidné.

Pláž Kavros a písečné duny

Stejnojmenná pláž Kavros ve skutečnosti zakončuje dlouhou písečnou pláž táhnoucí se po pobřeží zátoky Almiros. V její západní části začíná pláží Georgioupolis a celkově má na délku zhruba 10 km. Díky pozvolnému vstupu do moře a nádherně čisté vodě jsou zdejší pláže velmi oblíbené a vyhledávají je také rodiny s dětmi. Velké množství z pláží získalo za svoji čistotu a vybavenost také ocenění tzv. modré vlajky EU. Na pozoru se ale návštěvníci musí mít v období silných severních větrů, které s sebou přinášejí velké vlny i zrádné mořské proudy.

Pláže v okolí letoviska Kavros jsou částečně organizované, najdeme tu místa se slunečníky a lehátky, plážovými bary i sportovními centry, nabízejími vodní adrenalinové aktivity. Tím, že je pláž Kavros už okrajová, alespoň částečně se tu podařilo zachovat velmi vzácný ekosystém tzv. písečných dun, které jsou domovem unikátních rostlin i některých živočichů. Nejdůležitější úlohou písečných dun je ochrana vnitrozemí před ničivou erozí a v zimě se tu vytvářejí dokonce malé rybníčky.

Pro koho je středisko vhodné?

Kavros je opravdu malé a tiché přímořské letovisko, které bude nejlépe vyhovat těm, kteří na své dovolené hledají především klid, odpočinek a tak trochu i únik od velkých davů. Zatouží-li však místní návštěvníci po troše vzrušení a zábavy nebo návštěvě některé z unikátních krétských památek, není to díky dobré dopravní dostupnosti problém. V blízkosti letoviska totiž prochází severokrétská dálnice.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Dramia, Georgioupolis

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám