Letoviska ostrova Kréta

Gerani - ostrov Kréta

Gerani (Chania)

Klidné, ale dobře turisticky vybavené letovisko Gerani se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 153 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Město Gerani náleží k prefektuře Chania.

Kréta, Gerani na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Gerani

Přímořské městečko Gerani leží asi 14 km západně od regionálního města Chania, mezi letovisky Platanias a Maleme. Rozkládá se v krásném zeleném údolí s olivovými a citrusovými háji, které byly dříve hlavním zdrojem příjmů zdejších obyvatel. Letovisko Gerani patří ke klidnějším oblastem západní části Kréty, ale stále více se rozvíjí a návštěvníci se mohou spolehnout na jeho dobré turistické zázemí.

Kolem pobřeží, v těsné blízkosti krásné písčité pláže, stojí několik větších hotelových komplexů s moderním vybavením (bary, bazény, sportovní a dětská hřiště, dětské animační kluby atd.). Uvnitř městečka nalezneme ale spoustu dalších ubytovacích kapacit, především menších hotelů, rodinných vilek i jednotlivých apartmánů, které jsou často obklopeny zelenými zahradami a keři. Návštěvníci tu mohou zavítat také do několika restaurací a taveren nebo si vypůjčit automobil či skutr a objevovat i vzdálenější okolí střediska.

Většina turistických služeb se nachází na hlavní promenádě městečka. Za nočním životem a většími nákupy jezdí turisté do sousedního letoviska Platanias nebo do nedalekého regionálního města Chania.

Název vesnice "Gerani" odkazuje ke způsobu čerpání vody ze zdejších studní. Toto pojmenování je totiž používáno pro velmi jednoduchou metodu získávání vody ze studně pomocí dřevěné vidlice, na které je vodorovně umístěn plochý kus dřeva, a pomocí protizávaží se vytahuje nahoru kbelík naplněný vodou. Podle některých vědeckých teorií je právě Gerani skutečným místem starověkého města Kydonia.

Pobřeží kolem letoviska a pláž Gerani

Letovisko lemuje nádherná, zhruba 2,5 km dlouhá písčitá pláž Gerani. Většina ze společenského života a turistického ruchu městečka se odehrává právě zde, a tak si Gerani skutečně zaslouží pojmenování "plážové letovisko". Pláž Gerani ale nepůsobí přeplněným dojmem ani v hlavní turistické sezoně. Je dobře organizovaná a na bezpečnost návštěvníků tu dohlíží i plavčík.

Pláž Gerani je vybavena lehátky a slunečníky, sprchami i WC. Na pláži mohou návštěvníci využít také nabídky zdejších plážových barů nebo sportovních klubů, díky kterým si mohou vyzkoušet nějaký nevšední vodní sport a užít si trochu adrenalinu. V blízkosti pláže funguje několik příjemných restaurací, nacházejí se tu i obchůdky s různorodým zbožím i další turistické služby.

Pláž Gerani pokrývá jemný písek a místy i menší oblázky. Zdejší pobřeží klesá do moře velmi pozvolna a voda je tu nádherně průzračná, není proto divu, že oblast Gerani bývá cílem rodinných dovolených. V blízkosti pláže roste několik malých tamaryškových stromů, které v horkých letních dnech mohou poskytnout příjemný stín.

Při pohybu na pláži buďte ale opatrní, protože některé její části si oblíbily želvy Caretta caretta a v období od května do září tu do písku kladou svá vajíčka. Z nich se poté líhnou malé želvičky, které putují zpět do moře. Ochránci přírody taková hnízda označují dřevěnou trojnožkou s informací o tom, aby byli turisté k želvám ohleduplní.

Tipy na výlety v okolí

Gerani je ideálním místem pro pěší výlety a nasátí té pravé, staré řecké atmosféry, protože v těsné blízkosti letoviska se nachází hned několik tradičních řeckých vesniček. Vydejte se proto od pobřeží směrem dál do vnitrozemí ostrova a navštivte například vesničky Manoliopoulo, Modi, Loutraki, Pano Gerani nebo Vrisses. Projdete se krásnou, zelenou přírodou a díky kopcovitému terénu budete mít i krásný výhled na pobřeží a ostrov svatého Theodora, ležící nedaleko v moři.

Krásným tipem na výlet mohou být i blízké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria.

Díky dobré dopravní dostupnosti městečka budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania. V letovisku si můžete zapůjčit auto a spolehlivě tu funguje i veřejná autobusová doprava. Do sousedního letoviska Platanias lze dojít i pěšky (zhruba půl hodinky po pláži). Platanias je mnohem rušnější středisko než Gerani a nabízí více zábavy i nočního života.

Milovníky vodních radovánek a aktivní děti jistě nadchne výlet do největšího vodního světa v západní části Kréty parku Limnoupolis. Můžete se vydat také na zajímavý celodenní výlet do přírodní rezervace Elafonissi s krásnými písčitými plážemi a především pak jedinečnou pláží Elafonissi. Zajímavé jsou také pláže a pobřeží kolem dun ve Falassarně, krásné také pláže Gramvousa nebo Balos.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Gerani bychom doporučili především těm turistům, kteří na své dovolené hledají klid a relaxaci. Díky vybavenosti velkých hotelů u pobřeží a nádherné písčité pláži se můžete po celou dobu svého pobytu věnovat jen sami sobě a vlastně ani nemusíte opustit letovisko. Žádný velký turistický ruch, zábavu nebo zajímavé historické památky ale od tohoto městečka neočekávejte. Často sem tak jezdí rodiny s menšími dětmi.

Gerani může být také ideálním výchozím bodem, pokud plánujete cestovat po západní části Kréty. Letoviskem prochází hlavní silnice vedoucí podél severního pobřeží ostrova a spojující města Chania a Kolymbari.

Gerani (Chania) vs. Gerani (Rethymnon)

Výše popisované letovisko Gerani leží v prefektuře Chania, na Krétě nalezneme ale ještě jednu vesnici stejného jména, tentokrát v prefektuře Rethymnon. Pozor tak na jejich záměnu. Druhá vesnice Gerani je menší a nachází se zhruba 7 km západně od regionálního města Rethymno, v blízkosti pláže Kamari.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Maleme, Platanias (Chania)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám