Letoviska ostrova Kréta

Analipsi - ostrov Kréta

Analipsi Hersonissos, Analipsis

Středně velké přímořské letovisko Analipsi se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 21 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblíbené je zejména pro svoji krásnou písečnou pláž.

Kréta, Analipsi na mapě Google maps

Historie města

První zmínky o osídlení pocházejí z dob turecké nadvlády, kdy si tu několik tureckých rodin postavilo kamenné domy a založilo vesničku "Svourou Metochi". Po odchodu Turků začali příbytky během zimních měsíců využívat obyvatelé náhorní planiny Lasithi Plateau, kteří migrovali směrem k pobřeží i se svým dobytkem. Lasithi Plateau je rovinatá oblast uprostřed pohoří Dikti ve východní části vnitrozemí ostrova, v létě je velmi úrodná a plodná, v zimě však nehostinná a ukrytá pod hromadami sněhu.

Počet obyvatel městečka narůstal a s tím se začala vyvíjet i zdejší kultura. Byl postaven malý kostel a nad jeho dveřmi bylo do kamene vytesáno "Analipsi" (v překladu "vzestup"). Původní název "Svourou Metochi" se však užíval až do 70. let 20. století, kdy s rozvojem cestovního ruchu na Krétě přijalo městečko i nový název - "Analipsi".

Letovisko Analipsi - charakteristika a vybavenost

Analipsi tvoří součást oblíbené turistické oblasti Kato Gouves - Analipsi - Anissaras, která se táhne podél severního pobřeží Kréty v pásu dlouhém asi 6 km. Tato tři městečka si jsou typově velmi podobná.

Analipsi je živé a dobře turisticky vybavené letovisko. Vyberete-li si ho jako místo pro svoji dovolenou, můžete se spolehnout, že tu o vás bude dobře postaráno - k ubytování můžete využít apartmány a hotely různé úrovně, skvěle se najíte v příjemných tavernách a restauracích a zábavu vám poskytne nádherná pláž a po západu slunce i zdejší bary a diskotéky.

Letovisko ale není příiš hlučné, zatoužíte-li po opravdovém nočním životě, zajeďte si do nedalekých resortů Malia a Hersonissos. Další a mnohem rozmanitější možnosti nákupů a jiné zábavy naleznete v blízkém hlavním městě Heraklion.

Letovisko Analipsi - pláže

Dojdete-li k pobřeží letoviska, první věc, která upoutá váš zrak, bude krásný malý kostelík stojící přímo u mořského břehu. Na východ od tohoto kostela se rozprostírá překrásná a vyhledávaná pláž Analipsi.

Dlouhá písečná pláž Analipsi láká dospělé i dětské návštěvníky, protože díky pozvolnému vstupu do moře je ideální pro různé vodní hrátky. Pláž je organizovaná a pyšní se tzv. modrou vlajkou EU. Během hlavní letní sezony bývá ale někdy dost přeplněná a v období silných severních větrů i větrná. Podél pláže se táhne dlouhá promenáda plná typických řeckých taveren a kávaren, barů i obchůdků s nejrůznějším zbožím.

Západní část pobřeží je už více skalnatá a vstup do moře náročnější (pozor na mořské ježky), na druhou stranu se tu můžete těšit většímu klidu a soukromí než na hlavní pláži Analipsi. Tato část pobřeží s menšími plážemi je také oblíbená mezi potapěči, kteří se noří pod mořskou hladinu zkoumat zdejší rozmanitý podmořský život.

Výlety a památky v blízkém okolí

Středisko Analipsi leží v bezprostřední blízkosti hlavní silnice spojující město Heraklion s letoviskem Agios Nikolaos a můžete se tak odtud vydat kam jen budete po ostrově chtít. V letovisku funguje několik půjčoven automobilů i motorek a do letoviska Analipsi zajíždí také pravidelná autobusová doprava.

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Z přírodních zajímavostí bychom měli vyzdvihnout největší horskou planinu ostrova Lasithi Plateau, která se nachází asi 30 km směrem do vnitrozemí a kterou dříve zavlažovalo množství malých větrných mlýnů. Pozůstatky mlýnů jsou tu patrné dodnes a v těsné blízkosti planiny nalezneme i další zajímavosti a krásné památky, jakými jsou např. klášter Moni Vidianis nebo krápníková jeskyně Dikteo Andro, kde se podle jedné z legend řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Nad městečkem Analipsi se nachází malá soutěska s velmi pěknou okolní přírodou. Není tak velká a známá jako soutěska Samaria, ale přesto vám i ona nabídne krásné přírodní scenerie.

Velkým lákadlem pro všechny vodní živly je bezesporu rozsáhlý vodní park Star Beach Water Park (vzdálený zhruba 5 km od Analipsi). A milovníci bujarých tanců a nočního veselí míří do nedalekého Hersonissos (někdy je letovisko podle tohoto resortu označováno i jako "Analipsi Hersonissos").

Pro koho je středisko vhodné

Většina typických prázdninových návštěvníků bude v Analipsi spokojena, neboť letovisko nabízí kvalitní turistické zázemí i různorodé možnosti vyžití. Středisko je živé, ale ne přehnaně hlučné a pyšní se krásnou písečnou pláží.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Anissaras, Gouves, Kato Gouves

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám