Letoviska ostrova Kréta

Kato Gouves - ostrov Kréta

Kato Gouves

Turisticky oblíbené přímořské letovisko Kato Gouves se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 18 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vyhledávané je zejména pro své krásné písčité pláže.

Kréta, Kato Gouves na mapě Google maps

Letovisko Kato Gouves - charakteristika a vybavenost

Kato Gouves tvoří součást oblíbené turistické oblasti Kato Gouves - Analipsi - Anissaras, která se táhne podél severního pobřeží Kréty v pásu dlouhém asi 6 km. Tato tři městečka si jsou typově velmi podobná - rušná, dobře turisticky vybavená a lemovaná krásnými plážemi. Západně podél pobřeží k nim přiléhá ještě menší vesnice Gournes a další oblíbené přímořské letovisko Kokkini Hani.

Pár kilometrů směrem do vnitrozemí leží původní městečko Gouves, které dalo jméno i přímořskému resortu. České cestovní kanceláře často tato dvě pojmenování zaměňují a pro oblíbené turistické středisko na pobřeží Krétského moře používají názvy "Kato Gouves" i "Gouves".

Kato Gouves patří mezi živá prázdninová střediska, ve kterých to bzučí celý den a v barech a na diskotékách i celou noc. Letovisko disponuje dobrým turistickým zázemím v podobě rozmanitých možností ubytování (od menších apartmánů až po velké hotely), příjemných taveren a restaurací, kde vám naservírují skvělé řecké pokrmy, a dalších nezbytných služeb, jakými jsou minimarkety, obchůdky se suvenýry či lekárna a bankomat. Zábavu a sportovní vyžití zajišťuje pobřeží letoviska poseté nádhernými písčitými plážemi.

Přijde vám zdejší noční život ještě málo divoký? Zajeďte si do nedalekých resortů Malia a Hersonissos, které jsou tímto vyhlášené. Za zábavou a nákupy směřují turisté i do blízkého hlavního města Heraklion.

Letovisko Kato Gouves - pláže

Jedním z hlavních lákadel prázdninového resortu jsou jednoznačně jeho příjemné a skvěle turisticky vybavené pláže. Návštěvníci zde mají k dispozici dostatek lehátek a slunečníků, samozřejmostí jsou tu plážové bary a v blízkosti pláže i několik typických řeckých taveren podávajících velmi chutná jídla. Na pobřeží letoviska nechybí ani sportovní kluby s rozmanitou nabídkou vodních sportů.

Většinu zdejších pláží pokrývá jemný písek, který pokračuje po mořském dně i dál do vody. Pobřeží je tu velmi pozvolné, a tak není divu, že pláže jsou oblíbené i mezi rodinami s menšími dětmi či mezi neplavci, kteří si rádi užívají lenošení v mělkých vodách.

Nejznámější pláži v této oblasti je stejnojmenná pláž Kato Gouves (či jen Gouves), oblíbené jsou také udržované a pěkné pláže před jednotlivými hotely. Kromě větších a organizovaných pláží tu nalezneme i menší prázdné plážičky nebo skalnaté výběžky, které se dají využít k odpočinku v klidu a větším soukromí.

Výlety a památky v okolí Kato Gouves

Středisko Kato Gouves leží v blízkosti hlavní silnice spojující město Heraklion s letoviskem Agios Nikolaos a díky jeho dobré dopravní dostupnosti se tak můžete po ostrově vydat, kam jen budete chtít. V letovisku funguje půjčovna automobilů i kol a do městečka zajíždí také pravidelná autobusová doprava.

Nejbližší okolí Kato Gouves:

Příjemnou podvečerní procházkou můžete navštívit kostel svatého Konstantina a Heleny, který stojí přímo na pobřeží letoviska. Velkým lákadlem pro všechny vodní živly je bezesporu rozsáhlý vodní park Star Beach Water Park, ležící na pobřeží resortu Hersonissos (vzdálený zhruba 7 km od Kato Gouves). Do nedalekého Hersonissos míří i milovníci bujarých tanců a nočního veselí.

Naopak západním směrem, v blízkosti sousedního letoviska Gournes, naleznete zábavní park Dinosauria a akvárium Thalassokosmos. Tyto atrakce mohou být zajímavým tipem na výlet, pokud tu dovolenou trávíte i s dětmi. Vydáte-li se do vnitrozemí ostrova, přes původní vesničku Gouves, dojedete k jeskyni Skotino.

Blízké okolí Kato Gouves:

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Z přírodních zajímavostí bychom měli vyzdvihnout největší horskou planinu ostrova Lasithi Plateau, která se nachází asi 30 km směrem do vnitrozemí a kterou dříve zavlažovalo množství malých větrných mlýnů. Pozůstatky mlýnů jsou tu patrné dodnes a v těsné blízkosti planiny nalezneme i další zajímavosti a krásné památky, jakými jsou např. klášter Moni Vidianis nebo krápníková jeskyně Dikteo Andro, kde se podle jedné z legend řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Pro koho je středisko vhodné

Většina typických prázdninových návštěvníků bude v Kato Gouves spokojena, neboť letovisko nabízí kvalitní turistické zázemí i různorodé možnosti vyžití. Středisko je živé a pyšní se krásnými a dobře vybavenými plážemi. Na druhou stranu, v hlavní letní sezoně se připravte i na větší davy turistů, proto letovisko nedoporučujeme těm, kteří na své dovolené hledají hlavně klid a soukromí.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Analipsi, Gournes, Gouves

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám