Letoviska ostrova Kréta

Gournes - ostrov Kréta

Menší a poklidné přímořské městečko Gournes se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, v blízkosti větších prázdninových resortů i hlavního města Heraklion (cca 14 km východně od hlavního města).

Kréta, Gournes na mapě Google maps

Letovisko Gournes - historie a charakteristika

Letovisko Gournes leží u pobřeží Krétského moře mezi většími a turisticky oblíbenými středisky Kokkini Hani a Kato Gouves. Gournes je však velmi klidná, tradiční řecká vesnice, taková "oáza klidu" na rušném severním pobřeží Kréty. Název vesnice pochází ze slova "gourna", tedy něco jako "povodí" či "nádrž", a odkazuje k tomu, že tu dříve bývalo hned několik zavlažovacích nádrží. Vesnici totiž obklopují kopce plné olivovníků a políček s vinnou révou. Stopy po tomto zavlažovacím systému tu můžeme nalézt i dnes - středem městečka prochází řiční kanál, které bývá v letních měsících prázdný, v době zimních dešťů a jarního tání se ale plní vodou.

Městečko Gournes zčásti tvoří stará zástavba obytných domů s malebnými úzkými uličkami a starousedlíky sedávajícími na stoličkách před domy. Směrem k pobřeží se nachází modernější část určená pro turisty, přičemž většina ubytovacích kapacit a dalších služeb je provozována podél plážové promenády. K ubytování tu návštěvníkům slouží menší hotely a jednotlivé pokoje či apartmány, mezi nimi naleznete tradiční řecké taverny i malebné kavárny, stejně tak několik minimarketů nebo obchůdků se suvenýry.

Za většími nákupy a rozmanitější zábavou turisté míří do sousedních turistických letovisek Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi ad. Nespornou výhodou tohoto místa je i krátká vzdálenost do hlavního města Heraklion s dalšími možnostmi pro trávení volného času (historické prohlídky, procházky, nákupy či noční život).

Gournes zažilo v moderní historii jednu zajímavou etapu, která se výrazně podepsala na jeho současném vzhledu a charakteru. Gournes bývalo malou a ospalou vesnicí až do konce 50. let 20. století, kdy se tu otevřela velká americká letecká základna (pozůstatky leteckých radarů si vysloužily označení "uši Mickeyho Mouse"). Ta obsadila podstatnou část okolních kopců a počet obyvatel vesnice najednou díky vojákům a jejich rodinám několikanásobně vzrostl. V roce 1993 však byla základna uzavřena, kolem tisíce místních obyvatel přišlo o práci a stovky pokojů a apartmánů byly postupně uvolněny. S touto situací se tak městečko muselo vyrovnat a postupně se začalo přizpůsobovat vzrůstajícímu cestovnímu ruchu. Dnes Gournes platí za příjemné a klidné prázdninové letovisko.

Letovisko Gournes - pobřeží a pláže

Na rozdíl od okolních velkých prázdninových resortů, které se pyšní dlouhými písečnými plážemi, na pobřeží u městečka Gournes nalezneme spíše menší, většinou také písčité, zátoky a pláže. Některé z nich jsou vybavené lehátky a slunečníky, některé dokonce i stánkem s občerstvením. Větší výběr jídel poté nabízejí pěkné taverny u plážové promenády.

V období silných severních větrů (tzv. meltemi) bývá pobřeží letoviska poměrně citelně zasaženo větrem i většími vlnami, proto je v pravidelných rozestupech vybaveno umělými vlnolamy.

Jedna z delších pláží se nachází pod hotelem Blue Sky Beach, směrem na západ od městského centra. Pláž je organizovaná a dobře vybavená, na bezpečnost plavců tu dokonce dohlíží i plavčík. Další písečná a prostorná pláž leží naopak ve východní části letoviska, ta je neorganizovaná. A oběma se říká pláž Gournes.

Výlety a památky v okolí Gournes

Středisko Gournes leží v blízkosti hlavní silnice spojující město Heraklion s letoviskem Agios Nikolaos a díky jeho dobré dopravní dostupnosti se tak můžete po ostrově vydat, kam jen budete chtít. V letovisku funguje půjčovna automobilů a skútrů a dokonce dvě čerpací stanice. Do městečka zajíždí také pravidelná autobusová doprava.

Nejbližší okolí Gournes:

Stará zástavba a blízké okolí Gournes je jako stvořené pro klidné procházky přírodou, v údolí vesnice můžete spatřit starou kapli sv. Jana Bezetise a přímo v městečku pak stojí velký kostel Gournes Pediados. Mistní turistickou zajímavostí je také lodní výlet na nedaleký ostrůvek boha Dia.

V místě bývalé letecké základny vyrostl velký zábavně-poučný komplex Dinosauria s mořským akváriem Cret-Aquarium Thalassokosmos, které bylo otevřeno v roce 2005 a dnes patří k nejlepším v Evropě. Akvárium se snaží návštěvníkům přiblížit podmořský život ve Středozemním moři a živočichy typické pro okolí Kréty (murény, tuňáci, tropické ryby i žraloci). Tyto atrakce mohou být zajímavým tipem na výlet, pokud tu dovolenou trávíte i s dětmi. A po naučném dni můžete s dětmi zamířit i blízkého vodního zábavního parku Water City (směrem do vnitrozemí k vesničce Anopoli).

Blízké okolí Gournes:

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě nedaleké historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Z přírodních zajímavostí bychom měli vyzdvihnout největší horskou planinu ostrova Lasithi Plateau, která se nachází asi 30 km směrem do vnitrozemí a kterou dříve zavlažovalo množství malých větrných mlýnů. Pozůstatky mlýnů jsou tu patrné dodnes a v těsné blízkosti planiny nalezneme i další zajímavosti a krásné památky, jakými jsou např. klášter Moni Vidianis nebo krápníková jeskyně Dikteo Andro, kde se podle jedné z legend řecké mytologie narodil bůh Zeus.

Pro koho je středisko vhodné

Gournes je vhodné spíše pro méně náročnou klientelu, která hledá poklidné prázdninové letovisko, stranou od velkých davů turistů. Za většími nákupy nebo živější zábavou se musí vypravit do sousedních větších letovisek. Rušivým prvkem pro někoho může být ale zvuk letadel přistávajících na blízkém letišti v Heraklionu nebo pozůstatky opuštěné základny USA vyčnívající z kopců v okolí městečka.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Gouves, Kato Gouves, Kokkini Hani

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám