Letoviska ostrova Kréta

Palekastro - ostrov Kréta

Klidné přímořské letovisko Palekastro se nachází ve východní části řeckého ostrova Kréta, cca 145 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pro své nádherné zátoky a příznivé větry je místo vyhlášené zejména mezi surfaři.

Kréta, Palekastro na mapě Google maps

Palekastro - charakteristika letoviska a vybavenost

Palekastro je nejvýchodněji položenou vesnicí ostrova Kréta a leží přímo při pobřeží, obklopena krásnou kopcovitou přírodou. Letovisko je oblíbené zejména díky svým krásným písečným plážím a křišťálově čistému moři a jen pár kilometrů směrem na sever se nachází jedna z nejznámějších pláží ostrova Kréta - "palmová" pláž Vai.

Letovisko Palekastro leží v regionální jednotce Lassithi, zhruba 17 km východně od přístavního města Sitia, které je jedním z nejdůležitějších hospodářských center oblasti. Slovo "kastro" znamená "pevnost" a odkazuje k velké benátské pevnosti, která stávala ve východní části vesnice. Pevnost byla ale bohužel postupně rozebrána, když si místní z jejích kamenů stavěly nové domy, a dnes tu z ní nezbylo vůbec nic.

Původně rybářská vesnička Palekastro žije i dnes poklidným životem a čítá zhruba tisíc stálých obyvatel. Většina z místních pracuje v zemědělství, přičemž oblast je známá hlavně výrobou vína a olivového oleje. Vesnička se nachází v odlehlé části Kréty a díky velkým vzdálenostem od hlavních turistických letovisek (z hlavního města Heraklion sem cesta trvá téměř tři hodiny) se jí masový turismus prozatím příliš nedotýká. Těch několik málo penzionů a taveren tu vzniklo především kvůli milovníkům windsurfingu, kteří tvoří převážnou část zdejších turistů a kteří do letoviska Palekastro míří cíleně kvůli nádhernému azurovému moři a ideálním povětrnostním podmínkám.

Oblast Palekastro je občas zaměňována s podobně znějícím letoviskem a stejnojmennou pláží Palaiokastro (někdy také Paleokastro), které se však rozprostírají u severního pobřeží Kréty, v blízkosti města Heraklion.

Pobřeží a pláže letoviska Palekastro

Pobřeží kolem letoviska Palekastro tvoří hned několik větších či menších skalnatých zátok s písčitými až písčito-oblázkovými plážemi a pozvolným vstupem do moře. Mělké a průzračné moře sem každoročně láká vyznavače vodních adrenalinových aktivit, zejména windsurfingu, kitesurfingu apod. Větry, které vanou v této oblasti, na vodní hladině totiž zvedají poměrně slušné vlny. Skalnaté stěny zátok zase přitahují pozornost sportovních potápěčů. Zdejší pláže byly za svoji čistotu dokonce oceněny tzv. modrou vlajkou EU.

Největší a nejznámější pláží letoviska je dlouhá písčitá pláž Kouremenos. Pláž je organizovaná zčásti (najdete tu několik lehátek a slunečníků, v blízkosti pláže i malé rodinné taverny) a co asi nepřekvapí, že tu také funguje škola windsurfingu.

Vydáte-li se od pláže Kouremenos směrem na jih, dojdete na menší pláž Chiona, pokrytou nádherným jemným pískem. Pláž je neorganizovaná a velmi klidná, nedaleko od ní se ale nachází několik rodinných taveren, které vám poskytnou nejen občerstvení, ale případně také ubytování. Naopak v severní části letoviska leží poměrně dobře ukrytá malá pláž Maridati, jejíž povrch tvoří drobné oblázky a malé tamaryškové stromy.

Zhruba 8 km podél východního pobřeží směrem na sever leží slavná "palmová" pláž Vai, obklopená rozlehlým hájem přirozeně rostoucích datlových palem. Opačným směrem na jih (asi 25 km) dojedete ke známé pláži Xerokampos, která je vyhlášená svým světlým pískem a azurově modrým mořem.

Historické památky a výlety do blízkého okolí

Současná vesnice Palekastro leží na základech starého města z dob mínojské kultury. Archeologické vykopávky z této oblasti odhalily, že mínojské město bylo velmi rozlehlé a sloužilo pravděpodobně jako výzmamné obchodní středisko té doby, o čemž svědčí i nalezené ruiny starobylého přístavu Itanos (dnes ukrytého pod mořskou hladinou). Dobře patrné jsou základy mětských budov včetně velkých vilových domů i mětských ulic. Název města se však nepodařilo dohledat, a tak se nalezišti dalo jméno "Rousolakos". Archeologické naleziště Rousolakos leží v blízkosti pláže Chiona.

V letovisku Palekastro můžete také navštívit místní folklorní muzeum, které mapuje život na Krétě od dob turecké nadvlády až do 60. let minulého století. Uvidíte tu autentický krétský dům s veškerým nábytkem i věcmi každodenní potřeby. Některé z vystavených předmětů patří mezi vzácné ukázky lidového umění.

Ve východní části Kréty, od letoviska zhruba 25 km směrem na jih, se nalézají pozůstatky významného mínojského paláce - paláce Kato Zakros. Palác Kato Zakros je čtvrtým největším mínojským palácem Kréty (po palácích Knóssos, Faistos a Malia). Na místě zdejšího archeologického naleziště byly odkryty rozsáhlé a velmi dobře zachovalé základy celého palácového komplexu a bylo nalezeno i množství cenných předmětů a artefaktů (dnes jsou uloženy v archeologickém muzeu města Heraklion a také v muzeu ve městě Sitia).

Pěkným tipem na výlet může být také návštěva blízkého města Sitia s dobře dochovaným byzantským hradem Kazarma. Nedaleko od města Sitia stojí krásný klášter Moni Kapsa, vybudovaný přímo ve skalnatém výběžku.

Pro koho je středisko vhodné?

Klidné a odlehlé letovisko Palekastro je ideálním místem pro milovníky windsurfingu a potápění, kteří sem míří za čistým a pozvolným mořem, ideálními vlnami i krásnými skalnatými zátokami.

Letovisko bychom také doporučili těm turistům, kteří jsou nenároční na ubytování a jejichž hlavním cílem je poznávat krásy východní části ostrova Kréta. Oblast východní Kréty leží už mimo největší turistický ruch ostrova, přitom se tu nachází množství přírodních i historických památek a vy je tak odtud budete mít v příjemných dojezdových vzdálenostech.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám