Pláže na ostrově Kréta

Pláž Myrtos - ostrov Kréta

Mirtos

Příjemná a dobře vybavená písčito-oblázková pláž Myrtos leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 79 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Myrtos patří k nejkrásnějším plážím na jižním pobřeží Kréty.

Kréta, Myrtos na mapě Google maps

Myrtos je poměrně dlouhá pláž, jejíž hlavní a nejrušnější část těsně příléhá k zástavbě stejnojmenného letoviska Myrtos. V blízkosti pláže tak naleznete hned několik výborných taveren, stánků s občerstvením a obchůdků, které tvoří místní promenádu. Doporučujeme vyzkoušet především místní rybí taverny připravující pokrmy z čerstvých mořských úlovků. Přímo na pláži mohou poté návštěvníci využít lehátka se slunečníky a plážové sprchy a užít si krásný, ničím nerušený dovolenkový den.

Povrch pláže tvoří směs jemného písku a malých oblázků, která vyniká především svojí tmavě šedou barvou. S tyrkysovým a nádherně čistým mořem poté vytváří zajímavý barevný kontrast. Pobřeží klesá do vody pozvolna a moře bývá v této oblasti nádherně klidné - na rozdíl od většiny pláží na jižním pobřeží Kréty, které jsou vystaveny silným severním větrům (tzv. meltemi). Myrtos je tak oblíbeným místem pro rodiny s malými dětmi a pro starší páry.

K vybavenosti pláže patří i centra s nabídkou různorodých vodních sportů (vč. plachtění) nebo hřiště na plážový volejbal. Na bezpečnost návštěvníků tu dohlíží také plavčík. Není proto divu, že si pláž Myrtos za svoji čistotu a turistické zázemí vysloužila ocenění tzv. modré vlajky EU a že je řazena k nejkrásnějším plážím na jižním pobřeží Kréty.

Půjdete-li po pláži Myrtos z letoviska směrem na západ, pláž se bude pomalu rozšiřovat a hlavně bude stále tišší a tišší. Západní část pláže je neorganizovaná, příjemný stín tu poskytují pouze malé tamaryškové stromy. Občas tuto pláž využívají i nudisté a díky skalnatému mořskému dnu je pláž oblíbená i mezi potápěči a milovníky šnorchlování.

Obdobně vydáte-li se východně od hlavní části pláže, dojdete k místům, kam už hluk z letoviska nedoléhá a kde můžete nerušeně odpočívat klidně celý den (východní část pláže se nazývá "New Myrtos"). Na východním okraji letoviska, u ústí řeky Kryos, funguje malý přístav Myrtos.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Sidonia

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám