Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Myrtos - ostrov Kréta

Mirtos

Příjemná a dobře vybavená písčito-oblázková pláž Myrtos leží v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 79 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Myrtos patří k nejkrásnějším plážím na jižním pobřeží Kréty.

Kréta, Myrtos na mapě Google maps

Myrtos je poměrně dlouhá pláž, jejíž hlavní a nejrušnější část těsně příléhá k zástavbě stejnojmenného letoviska Myrtos. V blízkosti pláže tak naleznete hned několik výborných taveren, stánků s občerstvením a obchůdků, které tvoří místní promenádu. Doporučujeme vyzkoušet především místní rybí taverny připravující pokrmy z čerstvých mořských úlovků. Přímo na pláži mohou poté návštěvníci využít lehátka se slunečníky a plážové sprchy a užít si krásný, ničím nerušený dovolenkový den.

Povrch pláže tvoří směs jemného písku a malých oblázků, která vyniká především svojí tmavě šedou barvou. S tyrkysovým a nádherně čistým mořem poté vytváří zajímavý barevný kontrast. Pobřeží klesá do vody pozvolna a moře bývá v této oblasti nádherně klidné - na rozdíl od většiny pláží na jižním pobřeží Kréty, které jsou vystaveny silným severním větrům (tzv. meltemi). Myrtos je tak oblíbeným místem pro rodiny s malými dětmi a pro starší páry.

K vybavenosti pláže patří i centra s nabídkou různorodých vodních sportů (vč. plachtění) nebo hřiště na plážový volejbal. Na bezpečnost návštěvníků tu dohlíží také plavčík. Není proto divu, že si pláž Myrtos za svoji čistotu a turistické zázemí vysloužila ocenění tzv. modré vlajky EU a že je řazena k nejkrásnějším plážím na jižním pobřeží Kréty.

Půjdete-li po pláži Myrtos z letoviska směrem na západ, pláž se bude pomalu rozšiřovat a hlavně bude stále tišší a tišší. Západní část pláže je neorganizovaná, příjemný stín tu poskytují pouze malé tamaryškové stromy. Občas tuto pláž využívají i nudisté a díky skalnatému mořskému dnu je pláž oblíbená i mezi potápěči a milovníky šnorchlování.

Obdobně vydáte-li se východně od hlavní části pláže, dojdete k místům, kam už hluk z letoviska nedoléhá a kde můžete nerušeně odpočívat klidně celý den (východní část pláže se nazývá "New Myrtos"). Na východním okraji letoviska, u ústí řeky Kryos, funguje malý přístav Myrtos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám