Letoviska ostrova Kréta

Stavros - ostrov Kréta

Klidné přímořské letovisko Stavros se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, na poloostrově Akrotiri. Jeho vzdálenost je cca 151 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Stavros na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Stavros

Menší vesnice Stavros leží až na samém konci poloostrova Akrotiri, který je typický mohutnými skalními masivy a svým téměř až pouštním charakterem. Vesnička se rozkládá u jeho severního pobřeží, asi 16 km severovýchodně od města Chania. Z hlediska správního dělení ostrova spadá pod prefekturu Chania.

Rybářská vesnice Stavros je ale poměrně mladá, první stavby tu vyrostly s rozvojem cestovního ruchu na ostrově (od 70. let 20. století). Turistické zázemí letoviska tak tvoří spíše menší hotely a penziony, obchůdky s rozličným zbožím a útulné taverny, které připravují jídla z čerstvých mořských úlovků, které jim dodávají místní rybáři. Chybí tu tak stará zástavba s malými domečky a úzkými uličkami, charakteristická pro většinu krétských vesniček. Jedinečnost tomuto místu naopak zase dávají okolní skály a drsná příroda.

Letovisko Stavros a pláže

Letovisko Stavros obklopují krásné a rozlehlé písečné pláže, s různými zákoutími a malými lagunami, které návštěvníkům poskytují dostatek klidu a soukromí. Moře je v této oblasti křišťálově čisté a spíše mělké, a tak tu často uvidíte i rodiny s menšími dětmi.

Hlavní pláž letoviska, pláž Stavros, leží na severovýchodní straně vesnice, vedle místního přístavu. Pláž je umístěna v malé zátoce s úžasným výhledem na skalnatý vrch Vardies. Nevšednosti tohoto místa si všimli i tvůrci slavného filmu Řek Zorba a natočili tu některé z jeho scén. Díky svému umístění je pláž dobře chráněná i před silnými severními větry.

Druhá pláž se nachází severně od vesnice a další nalezneme podél pobřeží ještě dál na západ. Tyto pláže jsou již náchylnější k větším vlnám a jsou také mnohem méně organizované než známá "Zorbas Beach". Severní pobřeží letoviska je i mnohem členitější, přímo na pláži narazíte i na nízké a zajímavě tvarované kameny.

Pláže jsou částečně organizované, na některých místech jsou pronájímána lehátka se slunečníky a v blízkosti se nacházejí i chutné taverny, plážové bary a obchůdky. Velký prostor pláží je však ponechán přirozený. Na žádné z pláží nejsou provozovány vodní adrenalinové aktivity.

Zajímavosti v blízkém okolí

I skalnatý terén poloostrova Akrotiri ukrývá několik zajímavostí a historických památek. Nacházejí se tu hned tři významné církevní stavby - klášter Gouvernetto, klášter Agia Triada a kaple Katholiko. Agia Triada patří mezi největší kláštery na Krétě a v dnešní době tvoří součást větší skupiny, specializující se na výrobu bio vína a bio olivového oleje. Obchod s místními produkty je umístěn přímo v klášteře.

Pro koho je středisko vhodné?

Stavros je velmi poklidné letovisko, nacházející se v odlehlé části ostrova Kréta, až na samém okraji poloostrova Akrotiri. Do vesnice zajíždějí pravidelné autobusové spoje a některé z nich vás dovezou až přímo ke krásné a slavné pláži Stavros (Zorbas Beach). Čilý turistický ruch tu ale nečekejte, vesnička si i nadále uchovává svoji příjemnou a osobní atmosféru. Za zábavou tak turisté vyrážejí do blízkého města Chania.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kalathas

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám