Letoviska ostrova Kréta

Kalathas - ostrov Kréta

Menší, klidné letovisko Kalathas se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 145 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Letovisko se pyšní krásnou písečnou pláží.

Kréta, Kalathas na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kalathas

Přímořská vesnice Kalathas se rozkládá na poloostrově Akrotiri, který je typický mohutnými skalními masivy a svým téměř až pouštním charakterem. Vesnička leží u jeho západního pobřeží, v nádherném mořském zálivu, asi 11 km severovýchodně od hlavního regionálního města Chania.

Kalathas je poměrně mladé letovisko, kde si začali stavět své domy obyvatelé města Chania, kteří nechtěli žít přímo v centru turistického ruchu, ale zároveň chtěli zůstat městu nablízku. Turistické zázemí letoviska tvoří spíše menší hotely a penziony, obchůdky s rozličným zbožím a útulné taverny. Kalathas tak patří mezi klidnější oblasti.

Pláž Kalathas

Hlavní pláž Kalathas leží v poměrně velké zátoce u severního okraje letoviska. Její povrch pokrývá nádherně jemný a zlatavý písek a pobřeží klesá do moře jen velmi pozvolna, a tak není divu, že si místo oblíbily především rodiny s malými dětmi. Zdejší moře je křišťálově čisté a jeho hladina bývá většinou klidná, i když i sem občas silné severní větry přinesou větší vlny. Přímo naproti pláži ční z moře malý ostrůvek, ke kterému lze doplavat.

Pláž je velmi prostorná, vybavená lehátky a slunečníky a blízkou tavernou či stánkem s občerstvením. V hlavní sezoně tu na bezpečí návštěvníků dohlíží plavčík.

Po obou stranách pláže, za nevelkými skalními výběžky, se ukrývají menší a neorganizované plážičky, poskytující více klidu a soukromí.

Zajímavosti v blízkém okolí

Jen pár kilometrů směrem na sever se v členitém pobřeží poloostrova ukrývá slavná filmová pláž Stavros, přezdívaná "Zorbas Beach". Na této nádherné písečné pláži se totiž natáčely závěrečné scény filmu "Řek Zorba" s Anthony Quinnem v hlavní roli (rok 1964).

I skalnatý terén poloostrova Akrotiri ukrývá několik zajímavostí a historických památek. Nacházejí se tu hned tři významné církevní stavby - klášter Gouvernetto, klášter Agia Triada a kaple Katholiko. Agia Triada patří mezi největší kláštery na Krétě a v dnešní době tvoří součást větší skupiny, specializující se na výrobu bio vína a bio olivového oleje. Obchod s místními produkty je umístěn přímo v klášteře.

Na poloostrově Akrotiri je provozováno také jedno z krétských mezinárodních letišť - letiště Chania.

Pro koho je středisko vhodné?

Kalathas je malebné středisko nacházející se nedaleko turisticky živého letoviska Chania, zároveň ale dostatečně skryté v drsnějším prostředí poloostrova Akrotiri. Kromě klidu a přátelské atmosféry sem turisté míří také kvůli nádherné písečné pláži a příjemnému koupání, za zábavou pak vyrážejí do blízkého města Chania. Do vesnice zajíždějí i pravidelné autobusové spoje.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Chania, Stavros

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám