Letoviska ostrova Kréta

Tavronitis - ostrov Kréta

Menší a klidné turistické letovisko Tavronitis se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 159 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vesnice náleží k prefektuře Chania.

Kréta, Tavronitis na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Tavronitis

Přímořská vesnice Tavronitis leží zhruba 20 km západně od regionálního města Chania, vedle menšího turistického letoviska Maleme. Vesničku Tavronitis obklopuje spousta olivových hájů, vinic a pomerančovníků, směrem do vnitrozemí oblasti dominují Bílé hory (Lefka Ori) a naopak směrem k pobřeží je vesnice lemována krásnou písčito-oblázkovou pláží.

Tavronitis je malé prázdninové letovisko, které ale svým návštěvníkům poskytne veškeré potřebné zázemí. Nacházejí se tu spíše menší hotely a rodinné apartmány, v jejichž blízkosti fungují tradiční řecké taverny i restaurace servírující mezinárodní kuchyni, kavárny a bary. K dispozici je tu turistům také množství nejrůznějších obchůdků, lékárna nebo pošta. Chcete-li se pobavit i po západu slunce, směrem k pobřeží narazíte i na několik diskoték a nočních barů. Bujarý noční život tu ale nečekejte, milovníci noční zábavy tak musí vyrazit do některého ze sousedních větších letovisek (oblíbené je např. letovisko Agia Marina) nebo rovnou do krásného a rušného města Chania.

Tavronitis má dobré dopravní spojení, přímo střediskem prochází hlavní silnice spojující města Chania a Kissamos / Kasteli. Nedaleko od vesnice vede také krétská dálnice. Budete-li si chtít oživit svůj pobyt v letovisku nějakým výletem nebo nákupy, doporučujeme vypůjčit si auto. Pro cestování pro blízkých střediscích lze využít také místní autobusovou dopravu.

Řeka a pláž Tavronitis

Východní hranici letoviska tvoří stejnojmenná řeka Tavronitis, která ústí u severního pobřeží ostrova do Krétského moře a vytváří tu říční deltu. Právě delta řeky Tavronitis hostí důležitý ekosystém, protože se tu nacházejí mokřady s rákosím a jinými vodními rostlinami, které jsou ideálním útočištěm pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a obojživelníků. V létě řeka vysychá, v zimních měsících naopak její hladina výrazně stoupá a dodává vláhu okolní přírodě.

Stejné jméno jako vesnice a řeka nese i zdejší příjemná oblázkovo-písečná pláž Tavronitis. Pláž není příliš organizovaná, naleznete tu pouze několik lehátek a slunečníků, i přesto si místo získalo své příznivce. Díky pozvolnému vstupu do vody a azurovému moři sem míří především rodiny s dětmi a páry vyhledávající klid a soukromí. V blízkosti pláže funguje také taverna a bar.

Tipy na výlety v okolí

Vesnička Tavronitis je zasazena do nádherného prostředí vinic a ovocných hájů a její okolí tak láká k romantickým procházkám i delším túrám. Krásným tipem na výlet mohou být i blízké Bílé hory (Lefka Ori) nebo soutěska Samaria.

Díky dobré dopravní dostupnosti letoviska budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek nebo navštivte blízké malebné historické město Chania, které vám nabídne jak krásné historické památky, tak i větší možnosti zábavy a nákupů. Ve vesnici Tavronitis začíná také silnice vedoucí až k samému jižnímu pobřeží ostrova Kréta, k městečku Paleochora. Cesta na jih je to velmi malebná a prochází mnoha tradičními řeckými vnitrozemskými vesničkami, ve kterých jako by se čas zastavil.

Budete-li si chtít zalenošit i na nějaké jiné pláži, doporučujeme navštívit například pláže Gramvousa, Balos, Falassarna či Elafonisi. Milovníci vodních atrakcí mohou vyzkoušet také vodní park Limnoupolis u Chanie.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Tavronitis bychom doporučili těm turistům, kteří na své dovolené hledají především klid a odpočinek. Místo je ideální pro romantické procházky malebným, zeleným okolím nebo pro rozjímání na místní příjemné oblázkovo-písečné pláži. O základní turistické služby je tu dobře postaráno, ale žádnou větší zábavu nebo rušný noční život od letoviska neočekávejte. Díky dobré dopravní dostupnosti se ale do větších letovisek dostanete během chvíle a místo může být ideální i jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kolymbari, Maleme, Rapaniana

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám