Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Chora Sfakion

Chora Sfakion - ostrov Kréta

Poklidné a hezky udržované přímořské letovisko Chora Sfakion se nachází v jihozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 145 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vesnička slouží především jako tranzitní bod pro místní lodní dopravu.

Kréta, Chora Sfakion na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Chora Sfakion

Původně rybářská vesnička Chora Sfakion, mezi místními nazývána zkrátka jako Sfakia, náleží k provincii Chania a od města Chania je vzdálena zhruba 74 km jižním směrem. Vesnička se rozprostírá v malém zálivu na jižním pobřeží Kréty, v klidné oblasti mezi letovisky Loutro a Frangokastello.

Malá vesnice Chora Sfakion má asi 400 obyvatel a dominuje ji pěkný a hojně využívaný přístav. Sfakia totiž funguje zejména jako přestupní místo pro turisty vracející se ze soutěsky Samaria (nahoru nad soutěsku vyvezou ráno návštěvníky autobusy a poté, co projdou soutěskou dolů k pobřežní vesničce Agia Roumeli, nalodí se na trajekt a ten je doveze buď do vesnice Sougia nebo právě do Chora Sfakion, kde už na ně čekají jejich přistavené autobusy). Kromě trajektů ze soutěsky Samaria tu ale můžeme potkat i další lodě, směřující například do letovisek Paleochora, Loutro, Sougia nebo na nedaleký ostrov Gavdos.

Přístav Chora Sfakion hrál důležitou roli i v historii vesnice, která je známá jako významné místo krétského odboje. Poprvé tomu bylo v 19. století, v období turecké nadvlády. Ve vesnici Chora Sfakion se narodil také významný krétský bojovník a vůdce protitureckého odporu Daskalojanis, který měl ale tragický osud. Turci ho pod záminkou mírových jednání pozvali do Heraklionu a tam ho zavraždili. Poté tomu bylo v době druhé světové války, když v roce 1941 obsadili Němci ostrov Kréta, ustupovala tudy spojenecká vojska. Nahoře nad vesnicí jsou také patrné pozůstatky středověkého opevnění, které jsou veřejnosti přístupné.

Chora Sfakion je příjemné letovisko, dobře turisticky vybavené. Většina taveren, kaváren, obchůdků a apartmánů k pronájmu se nachází podél pobřeží a v blízkosti přístavu, v centru místního dění. K dispozici je tu turistům také bankomat, pošta, supermarket nebo pekárna. Jinak jsou zdejší úzké uličky poklidné, s minimem dopravního ruchu. Většina místních obyvatel se stále věnuje tradičním řemeslům jako rybářství, pastevectví nebo pěstování oliv. Klima je tu příznivé, od severu ostrova je oblast oddělena hradbou Bílých hor (Lefka Ori) a z jižního pobřeží Kréty to už není moc daleko k africkému kontinentu.

Pobřeží a pláže (Vrissi a Limani)

Letovisko Chora Sfakion se nalézá ve skalnatém terénu nedalekých Bílých hor, neroste tu ani příliš rostlin a květin, zeleň najdete spíše jen v udržovaných zahradách nebo v malých hájích. A nejinak vypadá i pobřeží kolem vesničky, kde skály často vstupují až přímo do moře. Ale i tak tu existují dvě místečka, kde se dá koupat - dvě pěkné, malé pláže Vrissi a Limani.

Moře je v této oblasti křišťálově čisté, většinou i s klidnou hladinou. Pláž Vrissi leží u západního okraje vesnice a je hlavní pláží letoviska. Jedná se o pěknou oblázkovou pláž, která je dobře organizovaná a v docházkové vzdálenosti od dalších služeb letoviska. Na okraji pláže stojí starý byzantský kostel Agios Georgios (sv. Jiří). Druhá, menší pláž Limani tvoří součást zdejšího přístaviště. V její blízkosti tak naleznete hned několik taveren a kaváren.

V místní přístavu nabízí své služby také potápěčská škola. A na východním konci přístavu nalezneme ještě jednu zajímavost - skalní útvar pojmenovaný Tsagaris (tedy "švec"), který je poměrně vysoký a úzký a jeho vrchní, kulatá část připomíná hlavu. Při bližším pohledu navíc zjistíte, že kulatý balvan na vrcholu skály pouze leží a není s ním napevno spojen.

Tipy na výlety v blízkém okolí

Oblast Chora Sfakion je jako stvořená pro milovníky pěší turistiky, kteří tu mají úžasnou možnost poznat podhůří Bílých hor (druhé nejvyšší pohoří na ostrově) a projít si různými skalními stezkami. Blízko vesnice se do skal zařezává menší soutěska Ilingas, dále se tu ukrývá divoká propast Aradena a nedaleko se nachází již zmiňovaná soutěska Samaria, jedna z nejdelších a nejhlubších evropských soutěsek. Soutěska Samaria je opravdu nádherná, i dobře udržovaná.

Máte-li kromě pěších výletů rádi i trochu adrenalinu, zkuste se vydat úzkou stezkou ve skalách na západ směrem od letoviska. Čeká vás dechberoucí podívaná a zhruba po půl hodince chůze dojdete na krásnou, oblázkou pláž Glyka Nera. Ta je mimo jiné unikátní i tím, že přímo pod povrchem pláže vede pramen pitné pramenité vody. Na pláž Glyka Nera se můžete nechat zavézt i taxi člunem, stejně jako na jinou libovolnou pláž v okolí letoviska.

Zhruba 15 km východně leží pěkné přímořské letovisko Frangokastello se stejnojmennou benátskou pevností Frangokastelo. Pěkným tipem na výlet může být také plavba na nedaleký ostrov Gavdos, který představuje nejjižnější bod Evropy a zároveň i místo, kde se zastavil čas. Vše tu plyne tak pomalu a poklidně, daleko od stresu každodenního života.

Pro koho je středisko vhodné?

Sředisko Chora Sfakion je opravdu malé, velmi poklidné a nachází se poněkud v odlehlé oblasti. Většina zdejších návštěvníků sem nejede cíleně, ale toto krásné místo poznají "jen tak mimochodem", když se vracejí trajektem ze soutěsky Samaria. Ale najdeme tu i turisty, kteří tu pobydou mnohem delší čas. Právě ti zde hledávají především klid, blízký kontakt s přírodou a zajímavé okolí pro pěší turistiku. Místo je vhodné i pro lodní výlety a poznávání jižního pobřeží ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Frangokastello, Loutro

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám