Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Ostrov Pelouzo

Ostrov Pelouzo - ostrov Zakynthos

Ostrov Kalonisi

Ostrov Pelouzo

Malý ostrov Pelouzo (Kalonisi) leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, v turisticky oblíbené zátoce Laganas. Ostrov patří mezi chráněné oblasti, protože slouží jako útočiště pro ohrožené druhy živočichů želvy Caretta Caretta a tuleně Monachus Monachus.

Zakynthos, Ostrov Pelouzo na mapě Google maps

Zátoka Laganas je oblíbenou prázdninovou destinací ostrova Zakynthos, leží tu nejvyhledávanější turistická letoviska Laganas, Kalamaki a Agios Sostis a také tři malé ostrůvky Pelouzo (Kalonisi), Marathonisi a Cameo (Agios Sostis).

Ostrov Pelouzo, v současnosti označovaný spíše názvem Kalonisi, je malý neobydlený ostrov, který se nachází v blízkosti poloostrova Vassilikos, na dohled od zakynthoské pevniny. Nejlépe pozorovatelný je z písčité pláže Dafni, jež je od ostrova Pelouzo vzdálena zhruba 1,7 km. Pelouzo je hodně skalnatý ostrov a špatně přístupný.

Ostrov Pelouzo spadá pod ochranu Národního mořského parku Zakynthos, což je organizace zaměřená na zachování přírodního dědictví ostrova Zakynthos. V případě ostrova Pelouzo se ochrana zaměřuje především na dva druhy velmi ohrožených živočichů, a to želvy Caretta Caretta a tuleně Monachus Monachus. Želvy Caretta Caretta (karety obrovské) připlouvají od jara do podzimu do laganaského zálivu, aby se tu v moři pářily, a v noci vylézají na břeh a do jemného, vyhřátého písku kladou svá vajíčka. Na ostrově Pelouzo se nachází krásná pláž s nádherně jemným pískem a křišťálově čistým mořem, která je přes léto plná želvích hnízd. Kromě mořských želv si ostrov Kalonisi oblíbili také tuleni Monachus Monachus (tuleň středomořský), kteří obývají především zdejší jeskyně a skalnaté břehy.

Vzhledem k vysokému stupni ochrany zdejší přírody a živočichů zde žijících se nesmí k ostrovu Kalonisi zajíždět na motorových člunech a loďkách, turisté ale mohou ostrov pozorovat při vyhlídkových plavbách z moře. Pokud byste ale velmi toužli se na ostrov podívat, jedinou možností je dostat se tam vlastními silami, tzn. doplavat tam, popř. využít kanoe apod. Na ostrově se však návštěvníci musejí chovat velmi ohleduplně a tiše, aby želvy a tuleně nevyplašili. Po setmění je vstup na ostrov zakázán úplně.

Ostrov Pelouzo (Kalonisi) je v soukromém vlastnictví a již po několik staletí patří rodině Komoutos. Pelouzo je neobydlený ostrov a opuštěný, jedinou připomínkou lidské činnosti na tomto místě jsou ruiny starého katolického kláštera sv. Františka. Uvádí se, že klášter nechal postavit v roce 1705 mnich Angelos Salviatis. Velké škody na něm způsobilo ale bombardování během druhé světové války a zkázu dokonalo zemětřesení v roce 1953.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám