Letoviska ostrova Kréta

Agia Fotia - ostrov Kréta

Malinké a tiché letovisko Agia Fotia je známé především díky své nádherné pláži, ukryté ve stěnách okolní zátoky. Nachází se v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 79 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Agia Fotia na mapě Google maps

Agia Fotia - charakteristika letoviska a jeho vybavenost

Agia Fotia je malebnou řeckou vesničkou, postavenou ve svazích malé skalnaté zátoky. Leží v poklidné oblasti u jižního pobřeží Kréty, mezi vesnicemi Ferma a Achlia, asi 12 km východně od oblíbeného turistického střediska Ierapetra. Vesnička se nachází ve východní části ostrova Kréta, která spadá pod regionální jednotku Lassithi.

Letovisko Agia Fotia získalo své jméno podle zdejšího kostelíka Aghia Foteini, který stojí dole v zátoce v blízkosti pláže. A vlastně kromě tohoto kostelíka tvoří vesničku už jen pár taveren. Hned nad pláží uvidíte jednu příjemnou tavernu, provozující na pláži několik lehátek se slunečníky a poskytující zájemcům i několik pokojů k pronájmu. A v kopcích nad ní se nacházejí ještě další dva rodinné penziony s tavernami. Budou-li všechny apartmány obsazené, můžete zkusit projít letoviskem až za silnici, která tudy prochází, a zde by mělo fungovat několik dalších taveren a penzionů.

Pláže a příroda v okolí letoviska Agia Fotia

Pobřeží zátoky Agia Fotia je pozvolné, pokryté směsí písku a oblázků a dobře chráněné před nepříjemnými severními větry. Není proto ani příliš překvapující, že pláž Agia Fotia patří k nejkrásnějším plážím na jižním pobřeží Kréty. A vlastně je i důvodem, proč tu vyrostlo celé "letovisko".

Pěkným tipem na výlet je rokle Mylonas (nebo také rokle sv. Jana), v mapách ji najdete spíše jako "vodopády Mylonas". Roklina začíná v blízkosti obce Saint John, v nadmořské výšce asi 500 m, a klesá postupně okolní přírodou až k pobřeží, k pláži Kakia Skala. Roklinou bohužel po celé její délce projít nelze, protože zde narazíte na překážku právě v podobě vysokých vodopádů. Nicméně k samotným vodopádům Mylonas, které leží od letoviska necelých 7 km směrem do vnitrozemí, se vypravit můžete. Nahoru k vodopádům (ty leží v nadmořské výšce asi 300 m) vás zavedou hned dvě stezky začínající u pláže Kakia Skala. První trasa začíná u borovicového lesa a velká část cesty vede kolem starého betonového příkopu, kudy se dříve dopravovala voda dolů do Koutsounari. Druhá cesta kopíruje řečiště a zvlášť v zimě je velmi náročná. Samotné vodopády mají výšku zhruba 20 metrů a vytvářejí malý rybníček s křišťálově čistou a velmi osvěžující vodou.

A milovníci přírody budou potěšeni hned dvojnásobně, protože nedaleko od letoviska (necelých 20 km východně od Agia Fotia a jen pár kilometrů od letoviska Koutsouras) se nachází další zajímavá přírodní oblast - Údolí motýlů. První 2 km rokliny se dají projít poměrně snadno a můžete se sem tak vydat na příjemnou procházku krásnou přírodou, kterou vám zpestří i různé druhy zde žijících motýlů. Hlouběji se už ale začínají zvedat skály a terén je mnohem náročnější. Záleží pak na tom, kam až se dostanete, ale můžete tu spatřit hned několik potůčků i malých vodopádů.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko leží v oblasti poseté spíše malými a tradičními řeckými vesničkami a ani Agia Fotia není v tomhle směru výjimkou, proto ho doporučujeme hlavně těm turistům, kteří si letí na svoji dovolenou především odpočinout a načerpat energii z okolní krásné přírody.

Dáváte-li přednost zábavě a bujarému nočnímu životu, hledejte spíše mezi letovisky na severním pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Achlia, Ferma, Koutsounari

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám