Letoviska ostrova Kréta

Falassarna - ostrov Kréta

Falasarna, Phalasarna

Malé a klidné letovisko Falassarna se nachází v západní části řeckého ostrova Kréta, cca 189 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast je známá především díky dlouhé písečné pláži, která se tradičně umisťuje mezi nejkrásnějšími krétskými plážemi.

Kréta, Falassarna na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Falassarna

Vesnička Falassarna leží na západním břehu poloostrova Gramvousa, asi 59 km západně od regionálního města Chania a 16 km od letoviska Kissamos. Turisticky velmi klidné letovisko obklopuje nádherná příroda a krásné písčité pláže, které se v pozdním odpoledni mění na místa romantických schůzek, protože pohled na slunce zapadající nad obzorem je z těchto míst opravdu fascinující.

Falassarna patří mezi skromná letoviska s několika málo penziony a rodinnými apartmány. Podél pláže fungují během letní sezony také taverny a plážové bary, naleznete tu i několik obchůdků s rozmanitým zbožím. Jinak je letovisko velmi klidné a turistický ruch se tu teprve pomale rozvíjí.

Pláž Falassarna a západní pobřeží ostrova

Oblast Falassarna je známá především pro své nádherné pláže a křišťálově čisté moře, a tak není divu, že se právě zde nachází jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Kréta - pláž Falassarna. Hlavní pláž letoviska se nazývá Pachia Ammos (v překladu "jemný písek"), ale najdeme tu i další písčité až oblázkové plážičky i malé zátoky. Pobřeží pokrývá jemný a opravdu čistý písek, který chytá odstíny zlaté i lehce narůžovělé barvy. Růžový nádech mu propůjčuje prach ze skořápek zdejších korálů, rozptýlený v písku všude okolo. 

Zatímco rodiny s dětmi a páry oceňují zejména jemný písek a pozvolný vstup do moře, milovníci šnorchlování zase průzračně čisté moře a zajímavé podmořské skalní útvary. Občas s sebou ale silné západní větry přinášejí velké vlny, které vyvolávají nadšení naopak u milovníků windsurfingu.

Na západním pobřeží, severně od pláže Falassarna, se rozprostírá jedinečná pláž Balos - krásná zátoka s jemným pískem a mělkou vodou. Zátoka je ale mnohem více turisticky vytížená, pořádají se sem i fakultatitní výlety. Naopak jižním směrem podél pobřeží narazíme na další úchvatnou pláž s výrazně růžovým pískem - pláž Elafonisi.

Historická oblast Phalasarna

Severně od letoviska nalezneme historické naleziště Phalasarna, které ukrývá starobylý přístav a pozůstatky starověkého města i s akropolí. Kromě těchto velkých staveb se dochovaly také základy městských budov, dlážděných ulic i hřbitova. V helénském období to totiž bývalo čilé přístavní město. Přístav býval obklopen opevněnými hradbami a obrannými věžemi a s mořem byl spojen kanálem. Zajímavostí je také to, že ačkoliv se přístav ve své době nacházel na mořském pobřeží, dnes leží zhruba o 9 metrů výše nad mořskou hladinou. Postupem času totiž dochází k tomu, že zatímco východ ostrova pomalu klesá do moře, západní část Kréty se naopak pomalu zvedá,. Zbytky přístavu tak byly vyzdvihnuty nad úroveň dnešního moře.

Na dohled od vykopávek stojí krásný kostelík Agios Georgios. A půjdete-li od hlavního neleziště cestou směrem na jih, asi za 5 minut dojdete k další významné památce, kterou je tzv. "Poseidonův trůn". Jedná se o masivní, z kamene vyřezávaný trůn.

Místo je dobře přístupné, lze sem dojít pěšky podél pobřeží a udělat si tak pěkný turistický výlet, ale můžete sem dojet i autem (u naleziště je malé parkoviště). Starověké město Falassarna se ale z velké části stále skrývá pod zdejším povrchem a archeologický výzkum tu pokračuje i nadále.

Pro koho je středisko vhodné?

Oblast Falassarna bychom doporučili k návštěvě všem, kteří chtějí poznat nejkrásnější pláže ostrova Kréta, protože západní pobřeží Kréty je v tomto ohledu velmi bohaté. Spokojeni tu budou také milovníci netypické přírody a náročnějších výšlapů, poloostrov Gramvousa patří totiž k přírodním unikátům. Budete-li tu chtít zůstat déle, ve vesničce se nachází několik penzionů a pokojů k pronájmu, ale žádný čilý turistický ruch od letoviska neočekávejte. Středisko Falassarna je velmi poklidné až ospalé.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kissamos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám