Letoviska ostrova Kréta

Koutsounari - ostrov Kréta

Malé a klidné přímořské letovisko Koutsounari, zasazené do okolního prostředí vysokých skal, se nachází v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta. Jeho vzdálenost je cca 104 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Koutsounari na mapě Google maps

Koutsounari - rozvoj letoviska a jeho vybavenost

Malebná vesnička Koutsounari leží na úpatí místního pohoří Tripti, asi 8 km východně od většího turistického střediska Ierapetra. Vesnička se nachází ve východní části ostrova Kréta, která spadá pod regionální jednotku Lassithi.

Letovisko Koutsounari vzniklo teprve v 70. letech minulého století a zpočátku bylo tvořeno de facto jen několika menšími rodinnými penziony a vilkami, které stály osamoceně na svazích vysokých skal, a v létě byly pronajímány turistům. Postupně se letovisko rozrostlo a zástavba se rozšířila až k samotnému pobřeží. Dnes tu nalezneme spíše menší hotely a jednotlivé apartmány, turistické zázemí se však zkvalitnilo a návštěvníci letoviska si tak mohou pochutnat na pokrmech z místních taveren a restaurací nebo si zajít na večerní drink do některého z barů. K dispozici je tu i několik malých obchůdků. Noční život si v Koutsounari ale příliš neužijete. Za noční zábavou či většími nákupy míří turisté do blízkého střediska Ierapetra.

Pláž Koutsounari a širší okolí letoviska

Součástí letoviska je nádherná písčito-oblázková pláž Koutsounari, která se táhne podél jižního pobřeží v délce několika kilometrů (proto se jí také říká Long Beach). Zdejší povrch má velmi zajímavou šedo-černou barvu, která v kombinaci s jasně modrým mořem vytváří jedinečný barevný kontrast.

Pěkným tipem na výlet je rokle Mylonas (nebo také rokle sv. Jana), v mapách ji najdete spíše jako "vodopády Mylonas". Roklina začíná v blízkosti obce Saint John, v nadmořské výšce asi 500 m, a klesá postupně okolní přírodou až k pobřeží, k pláži Kakia Skala. Roklinou bohužel po celé její délce projít nelze, protože zde narazíte na překážku právě v podobě vysokých vodopádů. Nicméně k samotným vodopádům Mylonas, které leží od letoviska necelých 7 km směrem do vnitrozemí, se vypravit můžete. Nahoru k vodopádům (ty leží v nadmořské výšce asi 300 m) vás zavedou hned dvě stezky začínající u pláže Kakia Skala. První trasa začíná u borovicového lesa a velká část cesty vede kolem starého betonového příkopu, kudy se dříve dopravovala voda dolů do Koutsounari. Druhá cesta kopíruje řečiště a zvlášť v zimě je velmi náročná. Samotné vodopády mají výšku zhruba 20 metrů a vytvářejí malý rybníček s křišťálově čistou a velmi osvěžující vodou.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Koutsounari leží na turisticky klidném jižním pobřeží Kréty, které je poseto spíše malými a tradičními řeckými vesničkami. A ani Koutsounari v tomhle směru z řady nevybočuje, proto ho doporučujeme hlavně těm turistům, kteří si letí na svoji dovolenou především odpočinout a načerpat energii z okolní krásné přírody.

Dáváte-li přednost zábavě a bujarému nočnímu životu, hledejte spíše mezi letovisky na severním pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Fotia, Ferma, Ierapetra

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám