Letoviska ostrova Kréta

Istro - ostrov Kréta

Istron

Malé a klidné přímořské letovisko Istro se nachází v severovýchodní části řeckého ostrova Kréta, v zálivu Mirabello. Jeho vzdálenost je cca 73 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Istro na mapě Google maps

Letovisko Istro - charakteristika a vybavenost

Původně malá rybářská vesnička Istro (nebo také Istron) prošla s nástupem masového turismu na Krétě také určitým rozvojem a zapracovala především na turistickém zázemí a doprovodných turistických službách. I v současnosti ale patří mezi velmi klidná místa, kde můžete plnými doušky nasávat pravou řeckou atmosféru. Je tomu tak i proto, že zdejší, stále pokračující archeologické výzkumy brání větší výstavbě.

Letovisko Istro se rozkládá na březích známého zálivu Mirabello, v prefektuře Lassithi. Nachází se asi 13 km východně od oblíbeného letoviska Agios Nikolaos a zhruba 50 km západně od městečka Sitia a pravidelné atuobusové linky, které zajišťují spojení s většími letovisky v okolí, zajíždějí přímo do vesničky Istro.

V letovisku je návštěvníkům k dispozici množství apartmánů i několik menších, ale krásných hotýlků, jejichž počet neustále narůstá. Najdete tu mnoho skvělých taveren a restaurací, kde si můžete pochutnat na řeckých specialitách i mezinárodní kuchyni, jsou tu také bary s osvěžujícími drinky, kavárny i malé ochůdky s různorodým sortimentem, včetně suvenýrů. Turistické zázemí doplňuje lékárna, bankomat nebo půjčovna aut a motorek. Bujarý noční život ale od letoviska Istro očekávat nelze, naopak sem turisté míří za krásnou a poklidnou okolní přírodou a nádhernými písčitými plážemi.

Pláže letoviska Istron

Vesnička Istron se rozprostírá na březích hned několik malinkých zálivů a zátok, které v těchto místech členité pobřeží vytváří. Nejzmánější a turisticky oblíbené jsou zejména tři zdejší pláže - Karavostasi, Agios Panteleimonas a Golden Beach (známá také jako Voulisma). Všechny tři pláže jsou v docházkové vzdálenosti od centra letoviska. Vedle těchto největších pláží tu ale naleznete i několik malých, často i dobře skrytých plážiček, které vám nabídnou více klidu a soukromí.

Nejzápadněji leží pláž Karavostasi - menší oblázková pláž, která je ponechána čistě přírodní. Pláž je klidná a využívají ji zejména místní Řekové. V horkých letních dnech tu poskytují příjemný stín malé tamaryškové stromy.

Směrem na východ dojdete k pěkné písčité pláži Agios Panteleimonas, které svůj název získala podle stejnojmenného malého, bílého kostelíku, stojícího přímo na pláži. Pláž Agios Panteleimonas je vybavená lehátky, slunečníky i plážovými sprchami a díky příznivým povětrnostním podmínkám si ji oblíbili také vyznavači windsurfingu.

Nejoblíbenější místní pláží je nádherná pláž Golden Beach, mezi místními známá jako Voulisma. Její povrch tvoří jemný bílý písek, který se pozvolna noří do křišťálově čistého moře. Díky dobrému turistickému zázemí a mělké vodě sem často míří i rodiny s malými dětmi.

Tipy na výlety

Jak již bylo uvedeno, v letovisku i v současnosti probíhají archeologické výzkumy, a můžete tak pozorovat archeology přímo při jejich práci. Ve vesničce byly odkryty pozůstatky starého mínojského osídlení a jen zhruba 5 km východním směrem můžete spatřit také ruiny bývalého mínojského přístavu Gournia.

Středisko Istro leží v blízkosti hlavní silnice vedoucí podél severního pobřeží Kréty, a tak můžete během svého pobytu v této malebné vesničce podniknout i několik výletů. Do nedalekých a větších letovisek lze využít pravidelnou autobusovou dopravu, pro ostatní případy doporučujeme vypůjčit si auto - už proto, že příroda a pobřeží východní části ostrova jsou opravdu jedinečné, a můžete se tak kdekoliv zastavit a vychutnat si jejich krásu.

Jedním tipem výlet je cesta podél severovýchodního pobřeží ostrova, kdy zamíříte nejprve do malebného přístavního městečka Sitia. Už samotný sjezd k pobřeží je plný krásných scenerií a poté se vám otevře pohled na hezký přístav a množství malých bílých domečků vystavěných kaskádovitě ve svahu zdejšího zálivu. Odtud můžete pokračovat dál na východ, na proslulou "palmovou" pláž Vai, obklopenou rozlehlým hájem přirozeně rostoucích datlových palem.

Doporučujeme využít také blízkosti rušného přímořského letoviska Ierapetra, které se nachází naopak na jihovýchodním pobřeží Kréty a zároveň je nejjižnějším městem Evropy. Ocitnete se tak v nejteplejší oblasti ostrova, známé pro své chutné banány a rajčata. Z místního přístavu můžete podniknout i malý lodní výlet na přilehlý ostrov Chrisi, pyšnící se krásnými písečnými plážemi a aurově čistým mořem.

Nejblíže z větších letovisek je moderní přístavní město Agios Nikolaos, které vám nabídne nejen větší možností nákupů a zábavy než malé letovisko Istro, ale můžete navštívit i místní archeologické muzeum. Podnikají se odtud také výlety ke staré benátské pevnosti Spinalonga, nacházející se na malém ostrůvku Spinalonga (nebo také Kalydon), který je přistupný pouze lodí.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Istro patří mezi menší a klidná letoviska severovýchodního pobřeží Kréty, s dostatkem ubytovacích kapacit a s nádhernými zátokami a plážemi. Doporučujeme ho tak spíše těm turistům, kteří si chtějí na své dovolené především odpočinout od ruchu a hluku velkoměst. Na druhou stranu, zatoužíte-li po divočejší letní noci, větší letovisko Agios Nikolaos není daleko.

Díky dobrému turistickému zázemí a blízkosti hlavní silnice je také letovisko Istro ideální jako výchozí bod pro objevování krás východní části ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Amoudara (Agios Nikolaos)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám