Letoviska ostrova Kréta

Kalives - ostrov Kréta

Kalyves

Malé a poklidné přímořské letovisko Kalives se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, v nádherné zelené krajině. Leží cca 126 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Kalives na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kalives a jeho vybavenost

Malebná vesnice Kalives (či Kalyves) patří ke krétské oblasti Apokoronos, která je proslulá svěží a téměř nedotčenou přírodou a nádherným mořem. Kalives se nachází v úrodném údolí, kterým protéká hned několik řek a menších přítoků. Západně od vesnice teče větší řeka Kiliaris Potamos a přímo obcí prochází říčka Xidas. Na pozadí městečka Kalives se naopak zvedají Bílé hory.

Kombinace výhodné zeměpisné polohy a úrodné půdy vedla k tomu, že oblast byla osídlena již od nejstarších dob. Území dnešního Kalives a jeho okolí je považováno za místo starověkého města Amfimatrion. Název vesnice Kalives znamená v překladu "chatky" a odkazuje k dřívějším dobám, kdy se tu rozprostíralo pouze množství políček a malých chatek, ve kterých farmáři trávili letní noci.

Dnes je Kalives příjemné turistické letovisko s několika menšími hotely a penziony, restauracemi, tavernami a obchůdky všeho druhu. Návštěvníci mohou využít i půjčovnu automobilů, čerpací stanici, poštu či bankomat. A budete-li mít náladu, vydejte se na procházku starými a úzkými uličkami až na hlavní náměstí vesnice s velkým platanem a krásným kostelem. Součástí letoviska je také malý přístav a krásné písčité pláže.

Středisko Kalives leží zhruba 19 km východně od regionálního města Chania a mezi letovisky funguje pravidelná autobusová doprava. Oblast spadá pod prefekturu Chania.

Pláže letoviska Kalyves

Vesnice Kalyves se rozkládá podél severozápadního pobřeží Kréty, v jižní části zdejší zátoky Souda. Součástí letoviska je hned několik menších, krásných písčitých pláží, které spojuje pozvolný vstup do vody a nádherně čisté a obvykle i poklidné moře. Zdejší pláže jsou totiž díky zálivu lépe chráněny před silnými severními větry a nezvedají se tu tak velké vlny. Většina z pláží je vybavena také lehátky a slunečníky.

Mezi místním přístavem a řekou Xidas se nacházejí dvě pláže - hlavní pláž letoviska, pláž Kalives, které je oblíbená i mezi rodinami s dětmi, a další krásná písčitá pláž Mistralis (Maistrali). Tyto pláže jsou velmi dobře organizované, s kvalitními turistickými službami. Na ně přes řeku Xidas navazuje menší a klidnější pláž Xidas. A díky malému mostu přes řeku můžete bez potíží přecházet z jedné pláže na druhou.

Řeka Kiliaris Potamos, protékající severně od letoviska, je jednou z mála řek na Krétě, která má vodu po celý rok. A protože přináší vodu z Bílých hor, je skutečně studená. A to až tak, že mořská voda v blízkosti jejího ústí je citelně chladnější než okolní moře. U ústí řeky leží malá a tichá plážička Kiani Akti. V těchto klidnějších částech pláže můžete spatřit i vzácné plážové lilie.

Tipy na výlety

Panenská příroda a rozlehlé olivové háje, které vesnici obklopují, lákají k romantickým procházkám i cykloturistice. Zvlášť oblíbenou aktivitou je pozorování dechberoucího západu slunce z místních pláží. Máte-li rádi turistiku i historii, můžete si například vyšlápnout na blízký kopec Castelli se zbytky benátského hradu. Nedaleko od letoviska (zhruba 5 km) se nacházejí pozůstatky starobylého města Aptera.

Budete-li chtít prozkoumat i vzdálenější okolí letoviska, můžete navštívit například Botanický park v Omolos, užít si den vodních radovánek ve Vodním parku Limnoupolis nebo si zajet k soutěsce Samaria. Samozřejmě doporučujeme navštívit benátské přístavní město Chania, které leží jen nedaleko od Kalives.

Pro koho je středisko vhodné?

Poklidná atmosféra tohoto místa společně s krásným mořem, malebnou přírodou a dobrým turistickým zázemím lákají především rodiny s dětmi a starší páry. Zvlášť na jaře, když se všechno probouzí k životu a kvete, je okolí vesnice velmi kouzelné. Děti si zase rády staví hrady z písku na místních krásných plážích.

Oblast staví především na malebném prostředí a úzkém propojení s okolní přírodou, žádný velký turistický ruch tu tak neočekávejte. Za bujarejší zábavou či většími nákupy si můžete ale zajet do nedalekého města Chania (funguje tu pravidelné autobusové spojení, využít můžete i taxi služby).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Almirida

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám