Letoviska ostrova Kréta

Almirida - ostrov Kréta

Almyrida, Almeritha

Malebná rybářská vesnička Almirida se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, obklopená nádhernou okolní přírodou. Její vzdálenost je cca 126 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Almirida na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Almirida a jeho vybavenost

Poklidné přímořské letovisko Almirida (psané také jako Almyrida nebo Almeritha) patří k oblasti Apokoronos, která je proslulá svěží a téměř nedotčenou přírodou a nádherným mořem. Pro pohodlí návštěvníků tu funguje několik menších hotelů, restaurací a taveren, samozřejmostí jsou také obchody s nejrůznějším zbožím, lékárna nebo bankomat. U místních výrobců si můžete zakoupit i místní víno, olivový olej nebo slavný krétský med.

Středisko Almirida leží zhruba 23 km východně od města Chania a jen 1 km na západ od oblíbeného letoviska Plaka, největší vesnice v daném regionu (neplést si ale s letoviskem Plaka v severovýchodní části Kréty). Plaka je známá pohostinností místních obyvatel a každoročně v červenci se tu konají krétské slavnosti "plakiana" (na počest slavného hráče na lyru Michaela Papadakise, zvaného Plakianos).

Pláže letoviska Almirida

Vesnice Almirida se rozkládá podél severozápadního pobřeží Kréty, v jižní části zdejší zátoky Souda a v blízkosti mysu Drapanos. K letovisku patří dvě krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do vody a klidným mořem. Pláže od sebe odděluje skalnatý výběžek s malou bílou kaplí z druhé poloviny 6. století, s dochovanou mozaikovou podlahou a základy oltáře.

Turistům jsou na plážích k dispozici lehátka a slunečníky k pronajmutí. Větší, východní pláž Almirida zajistí aktivnějším návštěvníkům i adrenalinovější zábavu v podobě windsurfingu a jiných vodních sportů.

Taverny v blízkosti pláží jsou vyhlášené svojí kuchyní, zaměřenou na čerstvé ryby a tradiční krétské pokrmy. Rybářství má ve vesnici dlouhou tradici, u východního konce pláže Almirida se nachází rybářský přístav a rybářské loďky se tu na mořské hladině pohupují každý den.

Tipy na výlety

Panenská příroda a rozlehlé olivové háje, které vesnici obklopují, lákají k romantickým procházkám i cykloturistice. Zvlášť oblíbenou aktivitou je pozorování dechberoucího západu slunce z místních pláží a půjdete-li po pobřeží směrem na východ k mysu Drapanos, uvidíte několik tzv. mořských jeskyní. Naproti pláži se nachází ostrůvek Karga, přirozené hnízdiště pro několik druhů ptáků. Často k němu zaplouvají právě zdejší rybáři, ale míří sem i návštěvníci pláže na vypůjčených loďkách.

Budete-li chtít prozkoumat i vzdálenější okolí letoviska, můžete navštívit například Botanický park v Omolos, užít si den vodních radovánek ve Vodním parku Limnoupolis nebo si zajet k soutěsce Samaria. Samozřejmě doporučujeme navštívit benátské přístavní město Chania, které leží jen nedaleko od Almiridy.

Pro koho je středisko vhodné?

Poklidná atmosféra tohoto místa společně s krásným mořem, malebnou přírodou a dobrým turistickým zázemím lákají především rodiny s dětmi a zamilované páry. Zvlášť na jaře, když se všechno probouzí k životu a kvete, je okolí vesnice velmi kouzelné. Děti si zase rády staví hrady z písku na místních plážích, které patří k těm nejkrásnějším na ostrově Kréta.

Oblast staví především na malebném prostředí a úzkém propojení s okolní přírodou, žádný velký turistický ruch tu tak neočekávejte. Za bujarejší zábavou či většími nákupy si můžete ale zajet do nedalekého města Chania (funguje tu pravidelné autobusové spojení, využít můžete i taxi služby).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kalives

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám