Letoviska ostrova Kréta

Sissi - ostrov Kréta

Sissi

Středně velké a rušné přímořské letovisko Sissi se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, v turisticky oblíbené oblasti zálivu Malia. Jeho vzdálenost je cca 43 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Sissi na mapě Google maps

Městečko Sissi - charakter letoviska a jeho vybavenost

Sissi leží na severním pobřeží Kréty, v těsném sousedství oblíbeného prázdninového resortu Hersonissos - Stalida - Malia, který si vysloužil označení "největší a nejrušnější letovisko na ostrově Kréta". A tak není divu, že ani původně malá rybářská vesnička Sissi neodolala vzrůstající poptávce cestovního ruchu a postupně se rozvíjela a přizpůsobovala požadavkům zahraničních turistů. Dnes Sissi platí za rušné a výborně turisticky vybavené letovisko obklopené krásnou přírodou.

Přístavní městečko Sissi nabízí svým návštěvníkům veškerý komfort. Můžete si vybrat z rozmanitých možností ubytovacích kapacit od pokojů a apartmánů až po velké hotely a díky velkému množství nejrůznějších restaurací a taveren určitě ochutnáte spoustu výborných jídel. Kromě řecké kuchyně naleznete v jídelníčku restaurací i typická jídla mezinárodní kuchyně. Byla by však škoda nevyužít toho, že léto trávíte v rybářské vesnici a neochutnat něco z úlovků místních rybářů. Se západem slunce se poté turisté přesouvají do barů a na diskotéky a pokračují v zábavě. Chcete-li ale zakusit opravdový noční život na řeckém pobřeží, vydejte se do sousedního letoviska Malia, které nikdy nespí. V Sissi naleznete také několik obchodů, minimarketů, lékárnu, bankomat i půjčovnu aut.

I přes pokračující výstavbu a rozvinuté turistické služby si ale Sissi stále dokáže zachovat více z tradiční řecké atmosféry než sousední velká střediska. Snad je to také krásným zeleným prostředím, které městečko obklopuje a které působí velmi uklidňujícím dojmem. V okolí letoviska jsou vyznačeny i trasy pro pěší a cykloturistiku.

Letovisko Sissi - pobřeží a pláže

Sissi leží v zálivu Malia a pyšnit se může krásnými písčitými plážemi a čistým moře, které je omývá. Většinu pobřeží kolem letoviska pokrývají dlouhé písčité pláže, organizované a plné turistů i plážových atrakcí. Z části skalnaté pobřeží tu ale vytváří i plážičky a malé zátoky, bez vybavení a přílišného hluku. Výhodou pláží kolem Sissi je pozvolný vstup do moře, jsou tak ideální i pro rodiny s menšími dětmi.

Obdobně jako samotné letovisko jsou i místní větší pláže skvěle turisticky vybavené. Lehátka se slunečníky jsou samozřejmostí, osvěžit a občerstvit se můžete v plážových barech a přilehlých tavernách. A trochu adrenalinu a vodních radovánek vám nabídkou místní sportovní kluby.

U pobřeží objevíte také pěkný rybářský přístav, který slouží pouze pro kotvení malých rybářských lodí a z kterého místní rybáři denodenně zásobují zdejší taverny čerstvými úlovky. A že jsou tu pláže opravdu všude, dokládá i malá, neorganizovaná plážička Palm Bay Beach, umístěná přímo u vjezdu k přístavišti.

Historické památky a výlety do okolí

Záliv Malia a jeho okolí je obecně označován za první obydlenou oblast na Krétě, přičemž nejstarší nálezy z této oblasti sahají až do období 6 000 př. n. l. Prokazatelné stopy osídlení poté pocházejí z období kolem 3 000 př. n. l., ze kterého se dochovaly i zbytky jednotlivých osad či hrobů. Nejznámější historickou památkou z této éry je mínojský palác Knossos, jehož stáří se datuje do období kolem roku 2 000 př. n. l. Knossos bývalo pravděpodobně správní centrum celé mínojské civilizace, dnes se jedná o rozlehlou archeologickou lokalitu, která přináší svědectví o místní mínojské civilizaci. Leží poblíž hlavního města Heraklionu.

Nenechte si ujít samozřejmě ani návštěvu hlavního města Heraklion, historického města se spoustou památek i rozmanitých možností nákupů a jiné zábavy. Máte-li rádi historii a historické stavby, jistě vás upoutá mohutná pevnost města Heraklion, známé archeologické muzeum a pěkný byzantský kostel sv. Tita.

Milovníci přírody a pěších vycházek jistě ocení okolní přírodu. Hned za letoviskem se začínají zvedat kopce a směrem na jihovýchod uvidíte pohoří Selena (Selena Oros), které tvoří severní část nejvyššího pohoří této oblasti pohoří Dikti. Zajímavým tipem na výlet je návštěva nedaleké planiny Lasithi obklopené okolními horami (doporučujeme půjčit si auto), v jejíž blízkosti se nacházejí také krásné kláštery, například ženský klášter Kera Kardiotissa a mužský klášter Moni Vidianis.

V místě bývalé letecké základny u městečka Gournes vyrostl velký zábavně-poučný komplex Dinosauria s mořským akváriem Cret-Aquarium Thalassokosmos, které bylo otevřeno v roce 2005 a dnes patří k nejlepším v Evropě. Pro vodní živly máme tip na velký zábavní vodní park s atrakcemi pro děti i dospělé - Acqua Plus Water Park, který se nachází v kopcích nad střediskem Hersonissos. Z přístavu sousedního letoviska Malia se dají také podnikat lodní výlety do okolních přímořských měst. Oblíbeným je například výlet k benátské pevnosti na malém ostrůvku Spinalonga nedaleko Agios Nikolaos nebo plavba k severovýchodnímu cípu Kréty, kde se nachází známá pláž Vai (Palmová pláž).

Pro koho je středisko vhodné

Sissi je poměrně rušné letovisko a v hlavní turistické sezoně bývá plné turistů, proto ho nedoporučujeme těm, kteří na své dovolené hledají hlavně klid a odpočinek v soukromí. Zároveň ale není tak turisticky exponované jako sousední resorty Malia, Stalida a Hersonissos - především co se týká vyžití pro děti a nočního života pro dospělé. Hledáte-li právě tyto dvě věci, doporučujeme vám zaměřit se spíše na tato zmíněná letoviska.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Varvara (Malia), Milatos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám