Letoviska ostrova Kréta

Sfakaki - ostrov Kréta

Malé přímořské letovisko Sfakaki se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, v turisticky oblíbené oblasti předměstí Rethymno. Od hlavního města Heraklion (Iraklion) je letovisko vzdáleno cca 73 km západním směrem.

Kréta, Sfakaki na mapě Google maps

Letovisko Sfakaki

Klidná vesnice Sfakaki leží asi 10 km východně od hlavního regionálního města Rethymno a tvoří součást jeho dlouhého předměstí, označovaného jako "East Rethymnon". Ačkoliv se jedná o menší turistické středisko, disponuje dobrým turistickým zázemím. Nalezneme tu hned několik hotelů a penzionů, výborných taveren, příjemných barů i nejrůznějších obchůdků.

Letoviskem prochází severokrétská dálnice spojující města Rethymno a Heraklion, a tak není problém vypůjčit si auto a vydat se na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí. Z vesnice Sfakaki odjíždějí také pravidelné autobusové linky do města Rethymno i do sousedních letovisek Skaleta, Stavromenos, Adelianos Kampos ad.

Letovisko Sfakaki se nachází v části zvané Arkadi, která je známá především díky slavnému benátskému klášteru Arkadi. Klášter Arkadi představuje krásnou ukázku řeckého renesančního architektonického stylu, ale pro obyvatele Kréty znamená mnohem víc - je pro ně symbolem hrdinství zdejších lidí, které prokázali v období turecké okupace. Klášter Arkadi naleznete necelých 12 km směrem na jih, do vnitrozemí ostrova, a určitě stojí za to se sem vypravit.

Pláž Sfakaki a mořské želvy kareta

Podél letoviska a moře probíhá dlouhá písečná pláž Sfakaki, hodnocená jako jedna z nejkrásnějších pláží severního pobřeží Kréty, která z letoviska činí turisticky vyhledávané a oblíbené místo. Sfakaki tvoří součást zálivu Rethymno a obdobně jako ostatní pláže v zálivu je otevřená severním větrům, moře tu tak bývá často zvlněné. Jinak jsou ale zdejší vody mělké a průzračně čisté, často sem tedy chodí i rodiny s dětmi.

Pláž Sfakaki je organizovaná, před jednotlivými hotely a apartmány jsou místa s lehátky a slunečníky a v těsné blízkosti pláže nalezneme i několik taveren a plážových barů. Na pláži funguje také centrum vodních sportů, svoje lenošení na pláži si tak můžete zpestřit i nějakou adrenalinovou aktivitou.

Místní zajímavostí jsou mořské želvy karety obrovské, které v období od května do září vylézají především v noci z moře a do písku na pláži kladou svá vajíčka. Z vajíček se poté líhnou malé želvičky a putují zpět do moře. Karety jsou ohroženým a chráněných druhem, a proto na zdejších pláží pracují ochránci přírody, kteří označí želví hnízda, a tím dávají turistům najevo, aby byli v jejich okolí opatrní a obezřetní.

(Hlavním hnízdištěm těchto ohrožených želv je řecký ostrov Zakynthos - více se o nich tak dozvíte zde - želví ostrov.)

Pro koho je středisko vhodné?

Turisticky přívětivé středisko Sfakaki řadíme stále mezi klidnější a tišší místa, žádný bujarý noční život tu nečekejte. Na druhou stranu disponuje letovisko dobrým turistickým zázemím i nádhernou písečnou pláží, které z tohoto místa dělají ideální destinaci pro rodinnou či romantickou dovolenou.

Díky dobré dopravní dostupnosti se lze snadno dostat do některého z větších letovisek a vychutnat si tamní historické památky, zábavu či větší nákupy.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Skaleta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám