Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Korakas - ostrov Kréta

pláže Rodakino

Dobře turisticky vybavená, ale poklidná oblázková pláž Korakas leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 123 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Korakas na mapě Google maps

Vesnice Rodakino

Pláž Korakas náleží k nedaleké vesnici Rodakino, která se nachází u ústí strmého kaňonu Rodakino, v blízkosti hory Kryoneritis. Obec Rodakino leží u jižního pobřeží ostrova Kréta, mezi letovisky Plakias a Frangokastello, zhruba 45 km jihozápadně od města Rethymno.

Vesnice se rozkládá po obou stranách soutěsky, která ji rozděluje na dvě části - Kato Rodakino a Ano Rodakino. Rodakino je velmi tradiční a malebná vesnička s výhledem na modré dálky Krétského moře. V řečtině název vesnice znamená "broskev" a podle místní legendy odkazuje ke staré broskvoni, jež tu kdysi dávno rostla navzdory místnímu suchému klimatu.

Pláže v zálivu Korakas

Po zhruba 2 km jižně od vesnice dojdete k pobřeží, kde se před vámi objeví poměrně dlouhý a otevřený záliv Korakas. Záliv Korakas zahrnuje hned několik krásných pláží, které svým poklidným charakterem korespondují s tradičním způsobem života vesnice Rodakino. Pláže jsou v této oblasti tvořené především pískem a malými oblázky. Přístup do moře je pozvolný a zdejší moře se může pyšnit čistotou a neuvěřitelně modrou barvou.

Vedle stejnojmenné pláže Korakas tu naleznete také pláž Sunrise a pláž Polirizio. Na západní straně zálivu, za nízkým kopcem, se skrývají další pláže - nevybavené a téměř liduprázdné, bývají tak oblíbené mezi nudisty.

Pláž Korakas

Korakas je dlouhá pláž, pokrytá směsí hrubého písku a malých šedých oblázků a omývaná průzračně čistou vodou. Patří mezi organizované a dobře turisticky vybavené pláže, návštěvníci tu mohou využít lehátka se slunečníky, nabídku místních taveren a je tu k dispozici i několik pokojů k pronájmu.

Slovo "korakas" znamená v řečtině "vrána". Podle místních za to mohou skály na východním konci pláže, které předtím, než jejich celistvost narušilo působení slané mořské vody a větru, vypadaly právě jako zobák vrány.

Zajímavostí je také to, že zátoka Korakas byla několikrát využita během krétské revoluce v roce 1866, kdy tu řecké křižníky vykládaly munici. Dovezená munice byla následně ukryta do nedaleké jeskyně Skotino.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám