Pláže na ostrově Kréta

Pláž Kommos - ostrov Kréta

Komos, Komo

Krásná písečná pláž Kommos je jednou z nejdelších pláží na řeckém ostrově Kréta. Leží v jižní části ostrova, cca 66 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Kommos na mapě Google maps

Pláž Kommos

Pláž Kommos se rozprostírá na březích zátoky Mesara, konkrétně tvoří jižní část tohoto zálivu. Kommos je krásná, téměř 2 km dlouhá pláž pokrytá jemným zlatavým pískem. Pobřeží omývá křišťálově čisté moře, pozor si ale plavci musí dát na občasné skály, které se skrývají pod mořskou hladinou. Není proto překvapující, že oblíbenou aktivitou místních návštěvníků je šnorchlování a pozorování početných hejn malých rybiček. Zátoka je ale otevřená severním větrům a občas tu bývá moře opravdu bouřlivé.

Na malém pahorku v těsné blízkosti pláže se nachází archeologické naleziště Kommos. Zhruba ve 2. tisíciletí př. n. l. byl Kommos významným přístavním městem s loděnicemi, obrovskými mínojskými paláci i rozsáhlými kamennými budovami určenými ke skladování různých materiálů. Pozůstatky tohoto mínojského osídlení se dochovaly až do dnešních dnů.

Jižní část pláže, pod archeologickým nalezištěm, je vybavená lehátky a slunečníky, plážovými sprchami i příjemnou tavernou. Na bezpečnost návštěvníků tu dohlíží také plavčík. Nedaleko (asi 10 minut chůze), u vesničky Pitsidia, funguje jeden z oficiálních kempů na ostrově. Přímo u pláže se žádné ubytovací kapacity nenacházejí, k ubytování lze využít hotely a apartmány blízkých letovisek Kalamaki, Matala či Kamilari.

Část pláže pokračující naopak severně od historických vykopávek si oblíbili nudisté a v některých průvodcích je dokonce označena jako "Nudist Beach", jinak také "Potamos". Místo kolem archeologického naleziště leží v chráněné oblasti, a proto tato část pláže není turisticky vybavená, trochu stínu tu poskytují pouze malé tamaryškové stromy.

Pohled na protilehlé ostrůvky Paximadia je působivý zejména při západu slunce. Přímo naproti archeologickému nalezišti se v moři tyčí velká skála, kterou místní nazývají "Volakas" a spojují ji s legendou o útěku Odyssea z Polyfémovy jeskyně. Podle řecké mytologie byl Polyfémos slepý kyklop, který chtěl Odysseovi zabránit v útěku, a tak po jeho lodi vrhl velký kámen (tím má být právě tato skála).

Želvy Caretta-caretta

Návštěvníci pláže Kommos by měli mít však na paměti především to, že tu nemusejí být sami, a koukat pozorně pod nohy. Pláž Kommos je totiž hnízdištěm mořských želv Caretta-caretta, které jsou chráněné. V období od května do září kladou želvy do písku svá vajíčka, ze kterých se následně klubou malé želvičky.

Po vylíhnutí se želvičky vyhrabou ven z písku a vydají se na svoji cestu do moře. Děje se tak především v noci, a proto by po západu slunce neměla být pláž vystavována přílišnému hluku ani světlu, které by želvy mohly zmást (želvy se orientují podle měsíčního svitu). Pokud uvidíte na pláži malou želvičku přes den, neberte ji do rukou a nepomáhejte ji do moře, protože pro její další vývoj je důležité, aby si cestu našla sama. Můžete ji ale udělat stín, aby ji silné sluneční paprsky tolik nevyčerpávaly. Dbejte také prosím na čistotu pláže bez odhozených odpadků.

Okolní pláže

Pláž Kommos se nachází severně od jedné z nejznámějších pláží na ostrově Kréta - pláže Matala. Ta je unikátní tím, že na jejím severním konci se táhne z pobřeží až do moře velký skalní masiv, který je plný vyhloubených jeskyní. Vydáte-li se k pláži Matala pěšky, užijete si pěknou a příjemnou procházku zdejším údolím (cesta měří cca 5 km). Dále směrem na jih leží malebná pláž s dočervena zbarveným pískem - pláž Red Beach.

Pláže Red Beach, Matala a Kommos spadají pod ochranu programu "Natura 2000", který zřídila Evropská unie za účelem dlouhodobé ochrany a zachování těch nejvzácnějších druhů živočichů i rostlin.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Kalamaki (Matala), Pláž Matala

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám