Greece

Pláže na ostrově Kréta

Pláž Mononaftis - ostrov Kréta

Menší oblázková pláž Mononaftis leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 28 km severozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Mononaftis na mapě Google maps

Pláž Mononaftis se rozprostírá v malé zátoce na severu Kréty, pouhý 1 km severně od oblíbeného prázdninového letoviska Agia Pelagia. Název "Mononaftis" znamená v překladu "osamělý námořník" a váže se údajně k tragédii, při které došlo ke ztroskotání lodi a zachránil se jediný člen posádky.

Mononaftis je malá pláž, dlouhá jen asi 80 metrů a spíše úzká. Pokrývají ji malé oblázky, místy i kamínky. Moře je v této oblasti nádherně čisté, zpočátku pozvolné a poté prudce klesá do hloubky. Mořské dno je spíše skalnaté a místo zlomu je oblíbené pro šnorchlování a potápění. Zvlášť potápění má v této oblasti již tradici a sídlí tu i potápěčská škola.

Mononaftis patří mezi organizované pláže, návštěvníci tu mají k dispozici lehátka se slunečníky i plážové sprchy. Vyzkoušet můžete také nabízené vodní sporty nebo si zajít do některé z blízkých taveren a restaurací. Na skalnatém výběžku nahoře nad pláží naleznete i několik hotelů a hotelových apartmánů s krásným výhledem na celou zátoku.

Zátoka, ve které pláž Mononaftis leží, je už více otevřená než například nedaleké pláže Agia Pelagia či Ligaria, které jsou mezi turisty velmi oblíbené. A i když ji obklopují skalnaté útesy, je více náchylná větrnému počasí a v období silných severních větrů (tzv. meltemi) se tu zvedají větší vlny. Většinou je tu ale moře klidné a dobře prohřáté. Obdobně je na tom také sousední pláž Psaromoura.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám