Pláže na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Pláže -Mononaftis

Pláž Mononaftis - ostrov Kréta

Menší oblázková pláž Mononaftis leží v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 28 km severozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Mononaftis na mapě Google maps

Pláž Mononaftis se rozprostírá v malé zátoce na severu Kréty, pouhý 1 km severně od oblíbeného prázdninového letoviska Agia Pelagia. Název "Mononaftis" znamená v překladu "osamělý námořník" a váže se údajně k tragédii, při které došlo ke ztroskotání lodi a zachránil se jediný člen posádky.

Mononaftis je malá pláž, dlouhá jen asi 80 metrů a spíše úzká. Pokrývají ji malé oblázky, místy i kamínky. Moře je v této oblasti nádherně čisté, zpočátku pozvolné a poté prudce klesá do hloubky. Mořské dno je spíše skalnaté a místo zlomu je oblíbené pro šnorchlování a potápění. Zvlášť potápění má v této oblasti již tradici a sídlí tu i potápěčská škola.

Mononaftis patří mezi organizované pláže, návštěvníci tu mají k dispozici lehátka se slunečníky i plážové sprchy. Vyzkoušet můžete také nabízené vodní sporty nebo si zajít do některé z blízkých taveren a restaurací. Na skalnatém výběžku nahoře nad pláží naleznete i několik hotelů a hotelových apartmánů s krásným výhledem na celou zátoku.

Zátoka, ve které pláž Mononaftis leží, je už více otevřená než například nedaleké pláže Agia Pelagia či Ligaria, které jsou mezi turisty velmi oblíbené. A i když ji obklopují skalnaté útesy, je více náchylná větrnému počasí a v období silných severních větrů (tzv. meltemi) se tu zvedají větší vlny. Většinou je tu ale moře klidné a dobře prohřáté. Obdobně je na tom také sousední pláž Psaromoura.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Agia Pelagia, Pláž Psaromoura

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám