Letoviska ostrova Zakynthos

Exo Chora - ostrov Zakynthos

Exo Chora

Letovisko Exo Chora tvoří malá horská vesnička s tradiční architekturou, nacházející se v západní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 24 km západně od hlavního města Zante. Ve vesnici roste prý nejstarší olivovník ostrova Zakynthos.

Zakynthos, Exo Chora na mapě Google maps

Turistické středisko Exo Chora

Exo Chora je malebná zakynthoská vesnička s méně než sto stálými obyvateli, která se nachází v západní části vnitrozemí ostrova Zakynthos, mezi vesnicemi Agios Leon a Maries. Vesnička Exo Chora je typickou ukázkou tradiční architektury i životního stylu na zakynthoském venkově.

Obec Exo Chora se rozkládá západně od hory Vrachionas a ačkoliv velká část turistů se tu zastaví pouze proto, aby si vytofografovali zdejší tisíciletý olivovník, vesnička toho zájemcům může nabídnout mnohem více.

Zajímavosti v Exo Chora

Život vesnice se odehrává především na hlavním náměstí v centru obce, které poznáte snadno podle dvou velkých stromů, tisíciletého olivovníku a stoletého platanu. Říká se, že zdejší olivovník s velkým kmenem a velmi origiálním tvarem je prý nejstarší na celém ostrově. Jedním ze symbolů obce Exo Chora je také krásný kostel svatého Nikolase (Agios Nikolaos) ze 17. století.

V okolí náměstí se nachází útulná taverna, několik kaváren a obchůdků se suvenýry a místními produkty. V Exo Chora mohou návštěvníci ochutnat rozmanité místní produkty, jakým jsou např. různé druhy olivových olejů, domácích sýrů, vín i likérů. Nedávno tu byl otevřen také obchůdek s kosmetikou, které vévodí mýdla, krémy a oleje z přírodních produktů.

Vesnička Exo Chora má také své "staré město", jehož úzké uličky se rozvětvují za kostelem sv. Nikolase. Většina starých kamenných budov se zřítila při ničivém zemětřesení v roce 1953 a zůstala opuštěná. V olivových hájích kolem vesničky narazíme na další zajímavost v podobě 33 studní, které si tu na počátku 20. století vybudovaly místní rodiny, aby měly dostatek pitné vody.

Vydáteli se z vesničky po polní cestě směrem k pobřeží, dojdete k malé benátské věži, která je dodnes v dobrém stavu a která návštěvníkům otevírá velmi krásný výhled na velkou část západního pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Agios Leontas, Kampi (Kambi), Maries

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám