Letoviska ostrova Zakynthos

Agios Leontas - ostrov Zakynthos

Agios Leon

Agios Leontas

Menší letovisko Agios Leontas (nebo také Agios Leon) se nachází v západní části vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, cca 22 km západně od hlavního města Zante. Vesnice Agios Leon se rozprostírá v kopcích, v nadmořské výšce 390 metrů n.m.

Zakynthos, Agios Leontas na mapě Google maps

Turistické středisko Agios Leontas

Agios Leontas (nebo také Agios Leon) je klidné zakynthoské letovisko, turismem dotčené pouze částečně. Úzké uličky a kamenné domy s červenými taškovitými střechami uchovávají původní, malebný obraz vesničky. Obyvatelé si zakládají na výrobě místních produktů, jakými jsou např. výborné chleby "choriatiko", pečené v pecích na dřevu z olivovníků, různé druhy domácích sýrů (Feta, Prentza, Graviera ad.), místní víno i kvalitní olivový olej vyráběný ve zdejší rodinné firmě Vouno.

V letovisku Agios Leontas se nachází několik taveren, kaváren i obchůdků. Ubytovat se tu dá převážně v soukromých apartmánech. Horská vesnička Agios Leon nabízí také krásné výhledy do okolí (leží v nadmořské výšce 390 m n. m.).

Obec byla pojmenována podle biskupa ze sicilské Katánie, který se po kanonizaci stal svatým Leonem. Na jeho počest zde vyrostl ve 14. století kostel, který je symbolem vesnice Agios Leontas dodnes. Ve vesnici stojí ještě jedna kaple, která je unikátní tím, že její zvonice byla umístěna do přestavěného větrného mlýna. Z ochozu zvonice je krásný výhled na vesnici i její okolí.

Blízké pláže a okolí letoviska Agios Leon

Obec Agios Leon má asi 500 obyvatel, kteří se živí hlavně zemědělstvím. V oblasti se daří vinařství a zpracování oliv, při svých toulkách po okolí tak narazíte na velké množství vinic a olivových hájů. Okolní příroda je nedotčená a neorganizovaná, porostlá píniovými borovicemi. Vesnice je ideální pro ty, kteří chtějí vidět část ostrova Zakynthos neovlivněnou turismem.

Za návštěvu jistě stojí 5 km vzdálené, skalnaté pláže Limnionas a Porta Roxa, které jsou velmi netypické a připomínající malé fjordy. Pláž Limnionas je krásná zátoka s vysokým skalami, křišťálově čistou vodou i mořskými jeskyněmi. Nad zátokou stojí malá taverna, která pronajímá také několik slunečníků s lehátky, ale mnoho návštěvníků si rozkládá osušky přímo na skalách. Nedaleko od ní leží další skalnatá pláž Porto Roxa s velmi pohodlnými plážovými postelemi. Přístup do moře je tu také obtížný a prudký, ale moře průzračně čisté.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Exo Chora, Gyri, Kampi (Kambi), Kiliomenos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám