Letoviska ostrova Kréta

Achlia - ostrov Kréta

Ahlia

Achlia je malinké a tiché letovisko s nádhernou písčitou pláží, ukrytou ve stěnách zdejší zátoky. Nachází se v jihovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 110 km jihovýchodně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Achlia na mapě Google maps

Achlia - charakteristika letoviska a jeho vybavenost

Vesnička Achlia je ve skutečnosti pár budov rozesetých na svazích malé skalnaté zátoky, asi 15 km východně od oblíbeného turistického střediska Ierapetra. Achlia leží v poklidné oblasti u jižního pobřeží Kréty, mezi vesnicemi Agia Fotia a Koutsouras, a spadá pod regionální jednotku Lassithi.

Letovisko Achlia tvoří několik malých hotýlků a rodinných taveren obklopených skalami a borovicemi a v noci je tu slyšet pouze šumění moře a cvrkající broučci. Za nočním životem či většími nákupy musíte vycestovat do většího turistického střediska, například od nedaleké Ierapetry.

Pláže letoviska Achlia

Pobřeží letoviska Achlia klesá do moře velmi pozvolna, z obou stran je ohraničeno vysokými skálami a vytváří krásnou a vyhledávanou pláž Achlia. Její povrch tvoří hrubší písek, místy směs písku a menších oblázků. Moře je v této oblasti nádherně čisté a bývá i velmi klidné, je tak ideální i pro rodiny s menšími dětmi.

Pláž Achlia je organizovaná s možností pronájmu lehátek a slunečníků, přirozený stín tu poskytují menší tamaryškové stromy. Využít můžete i zdejší nabídky vodních sportů a v těsné blízkosti pláže funguje také několik taveren a barů.

Zatoužíte-li po větším klidu a soukromí, v západní části letoviska se v malé zátoce ukrývá krásná plážička Galini - přírozená a neorganizovaná.

Achlia a výlety do okolí

Achlia je opravdu takovou malou ospalou vesnicí, ale na druhou stranu, hlavní silnice je odtud nedaleko a tak si svoje lenošení a rozjímání můžete zpestřit nějakým výletem. Buď si můžete zapůjčit automobil (doporučujeme si jeho pronájem zamluvit dopředu, možnosti jsou tu docela omezené) nebo využít místní hromadnou dopravu, autobusová zastávka se nachází přímo v letovisku Achlia.

Pěkným tipem na výlet je tzv. Údolí motýlů, rokle nacházející se asi 15 km od Achlie (a jen pár kilometrů od letoviska Koutsouras). První 2 km rokliny se dají projít poměrně snadno a můžete se sem tak vydat na příjemnou procházku krásnou přírodou, kterou vám zpestří i různé druhy zde žijících motýlů. Hlouběji se už ale začínají zvedat skály a terén je mnohem náročnější. Záleží pak na tom, kam až se dostanete, ale můžete tu spatřit hned několik potůčků i malých vodopádů.

Mezi návštěvníky jihovýchodní části Kréty jsou oblíbené zejména lodní výlety. Z přístavu městečka Ierapetra se vyplouvá na malý, ale velmi zajímavý ostrov Chrissi (tzv. "Oslí ostrov"). Ostrov Chrissi je vyhledávaný především pro své nádherné bílé pláže a krásnou přírodu, najdeme tu i takové věci jako zkameněliny mořských skořápek nebo velký jalovcový les.

Výlet na ostrov Chrisi je moc krásný, ale v posledních letech už hodně turisticky exponovaný. Pokud máte radši klidnější cestování, zkuste plavbu na ostrůvek Koufonisi. Koufonisi je neobydlený a tichý ostrov s úžasnými plážemi a azurově zářící vodou. Lodní lístek si můžete zakoupit v přístavu letoviska Makrigialos.

Doporučit můžeme také unikátní "palmovou" pláž Vai, která leží na severovýchodním výběžku ostrova, v těsné blízkosti velkého háje datlových palem. Takovou velkou oblast přirozeně rostoucích palem nikde jinde na Krétě neuvidíte.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko leží v oblasti poseté spíše malými a tradičními řeckými vesničkami a ani Achlia není v tomhle směru výjimkou, proto ho doporučujeme hlavně těm turistům, kteří si letí na svoji dovolenou především odpočinout a načerpat energii z okolní krásné přírody. Achlia je vhodná pro méně náročné návštěvníky nebo pro ty, kterým nevadí si za nákupy a rozmanitější nabídkou restaurací vycestovat do větších letovisek.

Dáváte-li přednost zábavě a bujarému nočnímu životu, hledejte spíše mezi letovisky na severním pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agia Fotia, Ferma

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám