Letoviska ostrova Kréta

Agia Galini - ostrov Kréta

Krásné přímořské letovisko Agia Galini se nachází v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 79 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Agia Galini je jedno z nejoblíbenějších letovisek jižního pobřeží, s nádhernou scenérií vysokých hor v pozadí.

Kréta, Agia Galini na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Agia Galini

Malé, ale okouzlující letovisko Agia Galini leží u jižního pobřeží Kréty, zhruba 61 km jižně od města Rethymno. Vesnička se rozkládá na břehu zátoky Mesara, v kopcovitém terénu Bílých hor a protéká jí řeka Platis Potamos. V současnosti obec Agia Galini žije především z cestovního ruchu, ale v jejím širším okolí se daří i zemědělství, především pěstování okurek a rajčat.

Stabilně má obec Agia Galini kolem 800 stálých obyvatel, v průběhu hlavní letní sezony se jejich počet navíc zvyšuje přibližně o 2500 turistů. Avšak i přesto, že je vesnička s krásnou stejnojmennou pláží poměrně dobře známá a míří sem i turisté z jiných letovisek, stále patří ke klidnějším a velmi příjemným oblastem Kréty. Agia Galini je živé letovisko, ale například ve srovnání se severními letovisky Chersonissos či Malia nepodléhá tolik komerci a masovému turismu.

K dispozici jsou tu návštěvníkům veškeré žádané služby - hotely, pokoje k pronájmu, restaurace, včetně výborných rybích taveren, kavárny, bary, supermarket, obchůdky se suvenýry i bankomat či lékárna. V obci se nachází také kemp. Agia Galini tak tvoří jak novější budovy postavené především v posledních letech kvůli vzrůstajícímu turistickému zájmu, tak i starší obytné domy a obchůdky. Vesnicí prochází také pěkná, původní dlážděná cesta. Hlavní doprava je svedena na novou silnici v okrajové části letoviska a díky kopcovitému terénu je i zdejší zástavba velmi malebně posazena přímo do jejich svahů.

Řecká mytologie a historie vesnice Agia Galini

Na jednom kopci v blízkosti přístavu stojí sochy Daidala a jeho syna Ikara, které hledí přes záliv do mořských dálek. Řecká mytologie říká, že právě sem, do krétské vesničky Agia Galini (tehdy nazývané ještě Soulia), zamířili Daidalos a Ikaros, když prchali od krále Mínose. Z nevelkého kopce se poté vznesli k obloze díky křídlům z ptačích per a vosku, která sestrojil Ikaros, a pokračovali ve své cestě dál. Podle legendy ale bohužel pro Ikara dopadl jeho let tragicky.

Nynější obec Agia Galini byla založena v roce 1884 na stejném místě, kde kdysi stávalo staré město Soulia a velký chrám věnovaný bohyni Artemis. Soulia fungovala především jako přístavní vesnice pro mínojské město Syvrita, v roce 640 n. l. byla ale Soulia zničena piráty. K její obnově došlo až v benátském období. Během výstavby domů v Agia Galini byly hojně nacházeny pozůstatky z dávných dob, jako například hroby či žulové sloupy. Ty nejzajímavější artefakty jsou vystaveny v místním kostele.

Jeden zajímavý příběh se váže také k současnému názvu vesnice a pochází z doby, kdy byzantskou císařovnu Eudokii během její plavby do svaté země zastihla silná bouře. Císařovna se modlila k Panně Marii a žádala ji o pomoc. Slíbila jí, že na místě, kde bezpečně zakotví u břehu, postaví kostel. Císařovna svůj slib splnila, a tak tu vyrostl kostel Panagia Galini. Jméno kostela se v průběhu času změnilo na Agia Galini (v překladu "svatý mír", někdo také říká "záliv míru") a od něj získala jméno i celá vesnička. Pozůstatky kostela jsou stále viditelné na místním hřbitově.

Pláže v okolí Agia Galini

Hlavní pláž letoviska, pláž Aga Galini, se rozkládá východně od přístavu a táhne se v délce asi půl kilometru až k řece Pomatos. Moře je v této oblasti mělké a téměř vždy klidné, místo si tak oblíbily i rodiny s menšími dětmi.

Přes řeku Potamos se dostanete pohodlně suchou nohou, a to díky mostu, který tu byl vybudován. Hned za řekou se totiž nachází další část pláže, která byla ještě před postavením mostu neorganizovaná a oblíbená především mezi nudisty. Dnes je již vybavena lehátky se slunečníky a míří sem i více turistů z letoviska. Pláž pokrývají menší oblázky a je také méně organizovaná než hlavní pláž Agia Galini.

Tipy na výlety v blízkém okolí

Agia Galini je nejen okouzlující a dobře vybavené turistické letovisko, ale díky své krásné okolní přírodě a zajímavé historii má co nabídnout i milovníkům procházek a historických památek. Kopcovité okolí letoviska láká k horským túrám. A máte-li rádi procházky podél pobřeží, můžete se vydat směrem na východ, až dojdete k sousední, dlouhé písečné pláži Kokkinos Pyrgos (cesta trvá necelé dvě hodinky). Než dojdete k hlavní, organizované pláži, narazíte cestou na několik menších plážiček včetně jedné malé, neorganizované pláže (severně od přístavu Kokkinos Pyrgos), kterou vyhledávají především nudisté.

Přímo v letovisku můžete navštívit místní malebný přístav, vylézt na nízký kopec se sochami dvou bájných hrdinů Daidala a Ikara nebo na zdejším hřbitově objevit základy slavného kostela Agia Galini. V blízkosti řeky můžete vidět také pozůstatky starověkého chrámu zasvěceného bohyni Artemis.

V přední části zálivu leží v moři dva malé ostrůvky Paximadia, ke kterým se organizují výlety lodí. Z přístavu Agia Galini také vyplouvají malé loďky k okolním plážím, zejména k plážím Preveli, Agios Pavlos a Agios Georgios. Západně leží jedna z nejkrásnějších pláží Kréty - "palmová" pláž Preveli, která vznikla u ústí řeky a je obklopena spoustou zeleně, včetně nádherných, svěžích palem. V roce 2010 byla bohužel tato oblast zasažena požáry a na zdejší vegetaci způsobila nemalé škody, které se jen pozvolna napravují.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Agia Galini je vhodné pro všechny, kteří chtějí uniknout od každodenního stresu a ruchu velkých měst, zároveň ale nechtějí slevit ze svých požadavků na pěkné ubytování, výborné jídlo a krásnou pláž. Agia Galini je turisticky oblíbené letovisko, najdete tu i noční bary a diskotéku, ale ve srovnání s největšími prázdninovými centry na severu Kréty se jedná stále o klidné a pohodové středisko. Díky prostorné a pozvolné pláži sem míří i rodiny s dětmi.

Díky své poloze je letovisko Agia Galini vhodné také jako dobrý výchozí bod pro cestování po jižní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kalamaki (Matala)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám