Letoviska ostrova Kréta

Agioi Deka - ostrov Kréta

Jedna z nejkrásnějších vesnic na Krétě, obec Agioi Deka, se nachází v jižní části vnitrozemí řeckého ostrova Kréta. Její vzdálenost je cca 47 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Agioi Deka na mapě Google maps

Malebná vesnice Agioi Deka se rozprostírá v úrodné nížině Messara, v prefektuře Heraklion. Najdeme ji v oblasti, kde se kříží dvě hlavní silnice střední části Kréty (jedna přicházející ze severu, z hlavního města Heraklion, a druhá táhnoucí se kolem jižního pobřeží ostrova).

Vesnice Agioi Deka byla vybudována na úpatí zeleného kopce s výhledem na Messarskou planinu a na pozůstatky starověkého města Gortys, které se rozvíjelo od mínojského období a především poté v čase nadvlády Římské říše. Při stavbě domů novodobé vesnice místní obyvatelé využívali i stavební kameny ze starobylé Gortýny, včetně ozdobných sloupů nebo mramorových desek. Plus se předpokládá, že na místě dnešní vesnice Agioi Deka existoval dříve gortýnský hřbitov.

Název obce znamená v překladu „deset svatých“ a odkazuje k události roku 250 n. l., kdy tu bylo během náboženských perzekucí římského císaře Decia umučeno deset krétských mužů. Na památku těchto křesťanských mučedníků vyrostl později na stejném místě (dnes centrum vesnice s náměstím) i kostel, pocházející z 12. století. Na okraji obce poté stojí ještě jeden, mladší kostel, jehož součástí je i několik hrobek náboženských mučedníků. Vesnice Agioi Deka je významná i tím, že byla sídlem prvního krétského biskupa svatého Tita, ochránce ostrova Kréta.

Agioi Deka nepatří mezi typická prázdninová letoviska, kterých na Krétě najdeme opravdu spoustu. Je to krásná vnitrozemská vesnice se zajímavou historií, unikátními domky a nádherným výhledem do okolí. Díky tomu všemu i své strategické poloze je Agioi Deka důležitým turistickým cílem a najdeme tu několik malých taveren a obchůdků podél hlavní silnice, žádné širší turistické služby ale od této vesničky nečekejte. Nachází se tu také malé archeologické muzeum s nálezy z této oblasti.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Zaros

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám