Letoviska ostrova Kréta

Zaros - ostrov Kréta

Tradiční horská vesnice Zaros se nachází ve střední části řeckého ostrova Kréta, cca 49 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Obec je známá zdrojem čisté pramenité vody, která je jako balená prodávána po celé Krétě.

Kréta, Zaros na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Zaros (střední Kréta)

Malebná a poměrně živá vesnice Zaros leží v nadmořské výšce 340 m, na úpatí hory Psiloritis. Žije tu zhruba 3 tisíce stálých obyvatel. Oblast spadá pod regionální jednotku Heraklion, k blízkému okolí vesnice náleží také jezero Votomos a soutěska Rouvas.

Ve vesnici Zouras naleznete několik restaurací, mini-marketů a obchůdků s rozmanitým zbožím, funguje tu i čerpací stanice. Čím se však obec proslavila, je přírodní čistá pramenitá voda. Právě odtud pocházejí láhve minerální vody Zaros, kterou můžete koupit v obchodech po celé Krétě. V obci se nachází několik pramenů s pitnou vodou a za vesnicí malé jezero. Jméno vesnice "Zaros" znamená v řečtině "místo s velkým množstvím vody".

Jezero Votomos a soutěska Rouvas

Jezero Votomos (místní mu říkají jezero Zaros) bylo vytvořeno uměle, neboť původně se tu rozprostírala oblast plná mokřad, která obklopovala vodní pramen Votomos. Současná podoba jezera pochází z roku 1987. Jezero má unikátní zelenou barvu, obklopují ho vysoké stromy a hustá, zelená vegetace. V těsné blízkosti jezera funguje několik rybích taveren, které jsou vybaveny nádržemi pro chov ryb a vybranou rybu (v nabídce jsou hlavně pstruzi a lososi) vám tak připraví nejčerstvější, jak to jen jde.

Archeologické výzkumy naznačují, že oblast byla díky velké zásobě pitné vody osídlena již v období tzv. mínojské civilizace a následně vzkvétala za vlády Římanů. Pramenitá voda ze Zaros zásobovala římské hlavní město Gortys a dnes takto zásobuje zdejší vesničku Zaros. Při pobytu ve vesničce tak nejenže můžete pít sladkou čerstvou vodu celý den, ale můžete si dát také pramenitou osvěžující sprchu. V Zaros se z dob minulých také dochovalo množství krásných byzantských klášterů.

Nedaleko od vesnice se nachází rokle Rouvas (známá také jako Zaros Gorge), která vede nejstarším dubovým lesem na Krétě. Procházka soutěskou je krásnou podívanou, zvláště když tu kvetou pestrobarevné květiny a svahy rokliny pokrývají voňavé bylinky.

Pro koho je středisko vhodné?

Zaros je často cílem jednodenních výletů, ale můžete tu zůstat i déle, neboť ve vesnici funguje i několik ubytovacích kapacit. Je to ideální místo pro milovníky pěší turistiky i pro ty, kteří chtějí lépe poznat střední část Kréty. V blízkosti, na jižním pobřeží ostrova, se nacházejí nádherné pláže Matala, Kommos či Kalamaki a v dobré dopravní dostupnosti i unikátní starobylá naleziště Knossos, Festos, Agia Triada a Gortýna.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agioi Deka, Prinias

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám