Letoviska ostrova Kréta

Elounda - ostrov Kréta

Luxusní přímořské letovisko Elounda se nachází v severovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 70 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Oblast má také velmi zajímavou historii, jejíž stopy jsou tu patrné i dnes.

Kréta, Elounda na mapě Google maps

Elounda - charakteristika letoviska a vybavenost

Dnešní moderní letovisko Elounda stojí na místě bývalého přístavního města Olous, které na svém významu získalo především v období antického Říma a na jehož rozvoji se podíleli také v 15. století Benátčané. Letovisko Elounda tak tvoří jednak historická oblast s ruinami a vykopávkami a v kontrastu k ní velmi luxusní turistické středisko, které hostí celebrity z celého světa.

Letovisko Elounda se rozkládá na severozápadním břehu velké zátoky Mirabello, zhruba 11 km od dalšího turisticky oblíbeného resortu Agios Nikolaos. Protilehlý poloostrov Spinalonga vytváří v této oblasti malý záliv, který činí z Eloundy idylické místo s poklidným a pěkně prohřátým mořem. Naproti letovisku se ve skutečnosti nacházejí hned dva útvary - jednak je tu větší poloostrov, "velká Spinalonga", někdy nazývaný také Kolokytha, který je s pevninou spojen úzkou hrází, a severně od něj malý ostrůvek, "malá Spinalonga", oficiálně ostrov Kalydon, na němž stojí stará benátská pevnost Spinalonga a na který se dostanete pouze lodí.

Středně velké letovisko Elounda poskytuje svým návštěvníkům veškerý komfort a pohodlí. K ubytování mohou turisté využít jak menší hotely a apartmány, tak i velké a špičkově vybavené hotelové komplexy. V letovisku najdete množství restaurací i výborných taveren, menších kaváren a barů i několik obchodů s různorodým zbožím, včetně suvenýrů. Samozřejmostí jsou tu další doprovodné turistické služby jako bankomat, lékárna nebo půjčovna automobilů (na pobřeží funguje i půjčovna člunů).

Pláže letoviska Elounda

Pobřeží zátoky Mirabello je obecně spíše skalnaté a hodně členité, vytváří tu tak množství skalnatých výběžků i malinkých zátok, které turisté často využívají jako klidnější alternativy k větším a živým plážím. Pro oblast kolem letoviska Elounda je typické to, že díky blízkosti poloostrova Spinalonga, který pevninu přirozeně chrání před silným větrem, je zdejší moře nádherně klidné i teplejší než zbytek zátoky.

Největší pláží letoviska je krásná a dlouhá písčitá pláž Elounda, s turistickým zázemím v podobě lehátek, slunečníků, plážových sprch i nabídky sportovních aktivit. Návštěvníci jistě také ocení možnost občertsvení přímo na pláži a rodiny pak především pozvolný vstup do moře. Pláž Elounda se nachází v těsné blízkosti místního přístaviště, v centru letoviska - přímo přes silnici poté naleznete množství dalších taveren, barů i obchůdků.

Směrem na jih, v blízkosti tzv. solných pánví a před hrází vedoucí na poloostrov Spinalonga, leží menší písečná pláž Hiona, někdy nazývaná také jako Poros. Pláž je klidnější, vybavená lehátky a slunečníky a dají se tu zapůjčit i čluny. (Na Krétě existuje ještě jedna pláž Hiona, či Chiona, která ale náleží k letovisku Palekastro a nachází se až na samém východním pobřeží ostrova.)

Kromě dvou výše zmíněných hlavních pláží tvoří součást letoviska i několik malých, vybavených pláží patřících k větším hotelům na pobřeží. Do letoviska míří i náštěvníci z okolních oblastí, protože z přístavu Elounda vyplouvají loďky na blízký ostrůvek s pevností Spinalonga. A místní pláže si oblíbili například i turisté ze sousedního letoviska Agios Nikolaos, které nemá žádnou takovou pěknou pláž vhodnou ke koupání.

Historické památky a tipy na výlety

Historie města Elounda sahá daleko do mínojské éry, kdy tu přibližně od 3. tisíciletí př. n. l. stávalo město s názvem Olous (či Oloys). Město Olous se stalo významným především v období zhruba od 5. do 2. století př. n. l. a jako důležité římské přístavní město dále vzkvétalo. Jeho rozvoj ale ukončil pohyb zemského povrchu, který zapříčinil to, že východní část Kréty poklesla a město Olous postupně zaplavilo moře. Ještě dnes tu můžete pod mořskou hladinou pozorovat obvodové zdi jednotlivých domů a potopíte-li se pod vodu, spatříte i další detaily. Archeologická zóna Olous leží v blízkosti hráze spojující pevninu s polootrovem.

K obnově města významně přispěli také Benátčané, kteří přišli na ostrov v 15. století. V mělké laguně, na místě starobylého města Olous, vybudovali tzv. solné pánve - desítky nádrží, které byly na jaře zaplaveny mořem, přes léto poté postupně vysychaly a na podzim se z nich sklízela zbylá sůl. Sůl byla uložena do okolních skladů a následně vyvážena do celé Evropy. Solné pánve tu fungovaly až do roku 1972 a jejich zachovalé části tu můžete vidět i dnes.

Pod hrází spojující pevninu s poloostrovem Spinalonga byl vybudován malý vodní kanál a právě v jeho blízkosti dnes stojí pozůstatky tří starých větrných mlýnů. Benátské větrné mlýny byly kruhové a otáčely se všemi směry. Nedaleko odtud, na začátku poloostrova, můžete spatřit základy raně křesťanské baziliky Elounda a především pak její nádherně dochovanou mozaikovou podlahu s vyobrazením delfínů, ryb a květin. Výletní lodě mířící k pevnosti Spinalonga často zastavují také u východního pobřeží poloostrova, u pláže Kolokýtha, kde se mohou zájemci osvěžit v křišťálově čisté mořské vodě.

Co se týká dochovaných benátských staveb, nesmíme samozřejmě zapomenout ani na ohromnou pevnost Spinalonga, která je mezi turisty velmi oblíbeným tipem na výlet. Opevnění v prvé řadě sloužilo k obraně zdejšího přístavu Elounda, na počátku 20. století bylo ale také využito jako místo, kam se odváželi lidé nakažení leprou.

Pro koho je středisko vhodné?

Elounda je moderní a skvěle turisticky vybavené středisko, spokojení tu budou i velmi nároční klienti (dají se tu nalézt i opravdu drahé a luxusní hotely). Na druhou stranu možná toho, že se tu objevují i světové celebrity, městečko trochu využívá a je tu obecně dráže - samozřejmě ne všude, i tady objevíte malé a skromnější rodinné taverny.

Tak jako tak, Elounda je krásné letovisko s kvalitním turistickým zázemím, krásnými plážemi a zajímavými historickými památkami. Svojí polohou lze letovisko doporučit i jako výchozí bod pro cestování po východní části ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Agios Nikolaos, Plaka

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám