Letoviska ostrova Kréta

Kolymbari - ostrov Kréta

Kolymvari

Menší a klidné turistické letovisko Kolymbari se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 162 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vesnice náleží k prefektuře Chania.

Kréta, Kolymbari na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kolymbari

Přímořská vesnička Kolymbari leží zhruba 24 km západně od regionálního města Chania, až na samém konci dlouhého Chanijského zálivu. Kolymbari je zasazena do malebného a tichého prostředí, u pobřeží jí lemuje krásná písčito-oblázková pláž a směrem na západ se již dotýká poloostrova Rodopou.

Kolymbari je opravdu malé a zatím ne příliš turisticky zasažené prázdninové letovisko. Najdeme tu pár menších penzionů a rodinných apartmánů, v jejichž blízkosti fungují tradiční řecké taverny, restaurace a kavárny. K dispozici je tu turistům také několik obchůdků, lékárna, pošta nebo půjčovna automobilů. Jinak je ale vesnice poklidná a bujarý noční život tu nečekejte. Milovníci noční zábavy tak musí vyrazit do některého ze sousedních větších letovisek (oblíbené je např. letovisko Agia Marina nebo Platanias) nebo rovnou do krásného a rušného města Chania.

Středisko Kolymbari má dobré dopravní spojení, přímo střediskem prochází hlavní silnice spojující města Chania a Kissamos / Kasteli. Nedaleko od vesnice vede také krétská dálnice. Budete-li si chtít oživit svůj pobyt v letovisku nějakým výletem nebo nákupy, doporučujeme vypůjčit si auto. Pro cestování pro blízkých střediscích lze využít také místní autobusovou dopravu.

Pláž Kolymbari

Stejné jméno jako vesnice nese i zdejší příjemná oblázkovo-písečná pláž Kolymbari. Pláž není příliš organizovaná, naleznete tu pouze několik lehátek a slunečníků, i přesto si místo získalo své příznivce. Výhodami tohoto místa jsou pozvolný vstup do vody, nádherně čisté moře a několik malých zátok, které svým návštěvníkům poskytnou dostatek klidu a soukromí.

Rybářská tradice je ve vesnici stále živá, na okraji pláže funguje malý rybářský přístav a podél pobřežní promenády se nachází hned několik výborných rybích taveren, které místní rybáři zásobují čerstvými úlovky. Určitě si tak sem zajděte na nějakou místní rybí specialitu.

Tipy na výlety v okolí

Asi 1 km severozápadně od letoviska, nahoře na kopci, stojí krásný klášter Gonia, který je zasvěcený Panně Marii Odigitrii a připomíná spíše pevnost. Klášter pochází ze 17. století a dodnes je obýván a spravován několika mnichy. V jeho areálu se nachází malé muzeum s různými náboženskými artefakty (bible se stříbrným vázáním, stříbrné kříže, staré náboženské ikony atd.). Klášter Gonia má pověst jako místo odporu proti okupačním silám, a to v průběhu více staletí. Klášter tak byl hned několikrát poškozen a zase obnovován.

Z přístavu Kolymbari vyplouvají i malé výletní loďky a se zájemci plují kolem pobřeží až k mysu Rodopos. V průběhu plavby můžete pozorovat zdejší impozantní útesy nebo si udělat zástavku na některé z malých a skrytých pláží (nejznámější je asi pláž Menies).

Díky dobré dopravní dostupnosti letoviska budete během chvíle v některém ze sousedních letovisek (zkuste např. letoviska Platanias nebo Agia Marina) nebo navštivte blízké malebné historické město Chania, které vám nabídne jak krásné historické památky, tak i větší možnosti zábavy a nákupů. Budete-li si chtít zalenošit i na nějaké jiné pláži, doporučujeme navštívit například pláže Gramvousa, Balos, Falassarna či Elafonisi. Milovníci vodních atrakcí mohou vyzkoušet také vodní park Limnoupolis u Chanie.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Kolymbari bychom doporučili těm turistům, kteří na své dovolené hledají především klid a odpočinek, daleko od velkých turistických davů. Místo je ideální pro romantické procházky malebným, zeleným okolím nebo pro rozjímání na místní příjemné oblázkovo-písečné pláži. O základní turistické služby je tu dobře postaráno, ale žádnou větší zábavu nebo rušný noční život od letoviska neočekávejte. Díky dobré dopravní dostupnosti se ale do větších letovisek dostanete během chvíle a místo může být ideální i jako výchozí bod pro cestování po západní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Maleme, Rapaniana, Tavronitis

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám