Letoviska ostrova Kréta

Plaka - ostrov Kréta

Klidné a dobře turisticky vybavené letovisko Plaka se nachází v severovýchodní části řeckého ostrova Kréta, cca 67 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Pyšní se nádherným výhledem na malý ostrůvek se známou pevností Spinalonga.

Kréta, Plaka na mapě Google maps

Letovisko Plaka - charakteristika a vybavenost

Dříve malá rybářská vesnička, dnes středně velké prázdninové letovisko Plaka leží na jednom z nejkrásnějších míst ostrova Kréta - v severozápadní části zálivu Mirabello, na pobřeží pokrytém velkými bílými oblázky a s ostrůvkem s temnou minulostí hned naproti. Letovisko Plaka se rozprostírá pouhé 4 km severně od oblíbeného a luxusního turistického resortu Elounda a je de facto jeho předměstím, vzájemně propojeným autobusovou linkou i malým, romantickým výletním vláčkem.

Necelých 16 km jižně podél pobřeží se nachází další turisticky vyhledávané a živé středisko Agios Nikolaos. Letovisko Plaka je z nich nejmenší a dá se říci že i nejklidnější, i když v posledních letech zaznamenalo asi nejrychlejší rozvoj. Jižně od centra městečka Plaka byl totiž vybudován velký a velmi komfortní hotelový komplex a v jeho okolí začaly poté vyrůstat nové taverny a obchůdky.

Dnes tak Plaka patří k letoviskům vyhledávaným i mezi náročnějšími klienty. K bytování tu vedle menších penzionů a apartmánů slouží i větší hotely, včetně nového luxusního hotelu Blue Palace. Letovisko je vyhlášené zejména díky výborným rybím tavernám, do kterých dodávají čerstvé mořské úlovky místní rybáři. K dispozici je tu návštěvníkům také množství restaurací, barů, obchodů s různorodým zbožím i lékárna, bankomat či půjčovna automobilů.

Pláže letoviska Plaka

Kromě výborného turistického zázemí je letovisko Plaka mezi návštěvníky oblíbené také pro své krásné a jedinečné pláže, pokryté jak pískem, tak i oblázky. Zdejší moře vyniká svojí čistotou a tak není překvapivé, že tu narazíte na vyznavače šnorchlování či potápění. V malém přístavu na pobřeží kotví převážně rybářské loďky a čluny, ale najdete mezi nimi i menší výletní loďky, které vás zavezou k blízkému ostrůvku s pozůstatky pevnosti Spinalonga.

U severního konce letoviska leží stejnojmenná pláž Plaka - dlouhá, organizovaná pláž, vybavená lehátky a slunečníky a pokrytá velkými bílými oblázky. Přímo na pláži funguje příjemná taverna a plážový bar, další možnosti občerstvení se pak nacházejí nedaleko směrem do centra. Návštěvníci pláže si užívají zejména koupání v klidných vodách a nádherný výhled na blízký ostrůvek "malá Spinalonga". Příjemný a přirozený stín tu poskytují malé tamaryškové stromy.

V jižní části letoviska, v blízkosti místního přístavu a přímo pod velkým hotelovým komplexem, se nachází prostorná, organizovaná pláž Agia Marina. Pláž získala své jméno podle nedalekého byzantského kostela a zdejšího hřbitova. A právě stezkou kolem hřbitova se na pláž dostanou i turisté, kteří nejsou klienty tamního hotelu. Pláž pokrývají velké bílé oblázky a moře je v této oblasti spíše hlubší.

Blízké okolí Plaky a tipy na výlety

V severozápadní části zálivu Mirabello se ve skutečnosti nacházejí hned dva útvary. Jednak je tu větší poloostrov, "velká Spinalonga", někdy nazývaný také Kolokytha, který je s pevninou v místech městečka Elounda spojen úzkou hrází. Severně od něj, přímo naproti letovisku Plaka, leží malý ostrůvek, "malá Spinalonga", oficiálně ostrov Kalydon, na němž stojí stará benátská pevnost Spinalonga a na který se dostanete pouze lodí.

Pozůstatky starobylé pevnosti Spinalonga jsou oblíbeným turistickým cílem, a tak sem míří milovníci historie a památek z blízkého i vzdálenějšího okolí. Organizované výlety jsou podnikány především z letovisek Elounda a Agios Nikolaos, ale i v letovisku Plaka si můžete pronajmout menší loďku, která vás k ostrůvku zaveze. Opevnění Spinalonga v prvé řadě sloužilo k obraně zdejšího přístavu Elounda, na počátku 20. století bylo ale také využito jako místo, kam se odváželi lidé nakažení leprou.

Využijte také blízkosti větších přímořských letovisek a vydejte se například do sousedního městečka Elounda, ve kterém můžete spatřit pozůstatky starých benátských staveb, včetně větrných mlýnů či solných pánví, nebo do krásného přístavního letoviska Agios Nikolaos s vyhlášenou pobřežní promenádou.

Oblíbeným cílem turistických výletů je archeologické naleziště Knossos a samozřejmě historické město Heraklion, hlavní město ostrova Kréta. Dominantou města Heraklion je mohutná benátská pevnost se starým přístavem, obdiv si také zalouží několik krásných kostelů nebo rozsáhlá sbírka archeologického muzea Kretikon Museion.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Plaka je nádherné letovisko s kvalitním ubytováním i turistickým zázemím. Doporučili bychom ho tak těm turistům, kteří si chtějí na své dovolené užít především klid, pohodlí a výborné jídlo. Bude tu o ně skvěle postaráno.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Elounda

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám