Letoviska ostrova Kréta

Plakias - ostrov Kréta

Plakias

Turisticky oblíbené přímořské letovisko Plakias se nachází v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 114 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Vesnice Plakias se rozprostírá na březích stejnojmenného zálivu a náleží k provincii Rethymno.

Kréta, Plakias na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Plakias

Původně malá rybářská osada Plakias se postupně rozrostla v příjemné a oblíbené prázdninové středisko s kvalitními turistickými službami, které ale stále zůstává spíše poklidným městečkem na jihu ostrova Kréta. Letovisko se ukrývá ve stejnojmenné protáhlé zátoce Plakias obklopené strmými kopci, zhruba 35 km jižně od regionálního města Rethymno. Nádherná písečná pláž Plakias a zajímavé přírodní památky v okolí jsou hlavními lákadly letoviska.

Plakias je spíše moderní letovisko, které vznikalo teprve od 70. let minulého století, nenajdeme tu tak žádnou starou zástavbu s úzkými uličkami a starými kostelíky. Centrální část letoviska tvoří malý přístav a dlouhá pobřežní promenáda se spoustou taveren, kaváren a rozmanitých obchůdků. K dispozici je tu turistům také bankomat, lékárna, pošta či několik půjčoven automobilů. Co se týká ubytovacích kapacit, nacházejí se tu především menší hotely nebo rodinné apartmány, podporující poklidnou atmosféru tohoto místa. V blízkosti promenády funguje i několik barů a diskoték, které zajišťují zdejší noční život. Pokud si ale chcete užít opravdovou noční zábavu, rušné město Rethymno není daleko.

Pláže v okolí letoviska Plakias

Po celé délce letoviska se táhne krásná písečná pláž Plakias, s pozvolným vstupem do vody a azurově čistým mořem. Podél pláže rostou menší tamaryškové stromy poskytující příjemný stín. Pláž je organizovaná a výborně vybavená, kromě lehátek a slunečníků se v jejím blízkém okolí nachází také několik taveren a plážových barů s nádherným výhledem na moře. Návštěvníci si mohou vybírat i z pestré nabídky vodních adrenalinových sportů.

Budete-li si chtít užít trochu klidu a soukromí, vydejte se ke vzdálenějším okrajům velké zátoky, kde se ve skalách ukrývají menší plážičky, čehož občas využívají i nudisté. Tato místa jsou také vhodná pro šnorchlování a potápění, protože tu podmořské dno klesá rychle a pod hladinou se často schovávají zajímavé skalní útvary.

Někdy se můžeme setkat s tím, že centrální část pláže bývá označena jako pláž Gialia. Východní konec pláže je známý pod názvem pláž Paligremnos, pro kterou jsou charakteristické téměř svislé útesy, zvedající se do velkých výšek. Útesy stojí v těsné blízkosti pláže a přitahují pozornost horolezců. Nedaleko od Paligremnos, směrem na jih, můžete spatřit ve skalách vytesané tunely, které dříve sloužily k dopravě uhlí na nákladní lodě. Naopak v západní části ústí do moře řeka Kotsifos a teplota moře tu je tak citelně nižší.

Zajímavé tipy na výlety v blízkém okolí

Na kopci nad vesnicí stojí jedna z mnoha tureckých věží (tzv. koules), které se nacházejí rozesety po celém ostrově a které tu vybudovali Turkové během jejich nadvlády. Věž naleznete v jihovýchodní části letoviska, obklopenou zbytky staré benátské pevnosti. K opevnění se jde vyšlapanou cestičkou kolem vysoké a strmé skály a nakonec tunelem vytesaným do skály. Krásnou procházku si můžete udělat také stezkou severně z vesnice, která vede kolem tří rozpadlých větrných mlýnů.

Můžete se vypravit také podél pobřeží směrem na východ, k sousední vesnici Dammoni (asi 3 km). V hlavní turistické sezoně jezdívá mezi těmito dvěma letovisky malý turistický vláček. Naopak západně od Plakias leží krásná zátoka Souda (asi 45 minut pěší chůze).

Vypůjčíte-li si auto, určitě krásnou zastávkou je jedinečná palmová pláž Preveli (z Plakias sem jezdí i loď), která se nachází asi 10 km východním směrem. Návštěvu pláže můžete spojit také s výšlapem ke klášteru Preveli nebo procházkou uvnitř soutěsky Kourtaliotiko. Propastí Kourtaliotiko vede cesta na sever k městu Rethymno. Necelých 30 km opačným směrem stojí impozantní benátská pevnost Frangokastello ze 14. století.

Pro koho je středisko vhodné?

Středisko Plakias bychom doporučili těm, kteří si chtějí během svého pobytu u moře užít kvalitní turistické zázemí, ale zároveň netouží po velkých hotelových resortech a přeplněných ulicích. Naopak si chtějí užít poklidnou dovolenou s možnostmi procházek a výletů do blízkého okolí. Kromě krásné a dlouhé pláže se tu nachází hned několik přírodních zajímavostí, kam lze vyrazit. Letovisko Plakias lze také dobře využít jako dobrý výchozí bod pro poznávání jižní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Damnoni

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám