Pláže na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Pláže -Agiofarago

Pláž Agiofarago - ostrov Kréta

Agiofarango, Ayiofarango

Neorganizovaná, oblázková pláž Agiofarago leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 75 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Obklopují jí vysoké skály s velmi zajímavou strukturou.

Kréta, Agiofarago na mapě Google maps

Pláž Agiofarago se nachází na jižním pobřeží Kréty v oblasti pohoří Asterousia, na výstupu ze soutěsky nesoucí stejné jméno Agiofarago (v překladu "Rokle svatých"). Pláž je tak přístupná pouze dvěma cestami - buď po moři lodí (nejlépe z přístavů pláží Matala, Agia Galini, Kokkinos Pyrgos nebo Kaloi Limenes) nebo pěšky projitím soutěsky. Máte-li na výběr, určitě doporučujeme soutěsku Agiofarago, která je poměrně dobře zvládnutelná a přichystá vám nevšední zážitek. Stezka prochází uprostřed vysokých a strmých skal, jejichž stěny jsou narušeny množstvím menších či větších v jeskyní. V těchto jeskyních dříve žili poustevníci a i dnes jsou některé z nich obývány duchovními z blízkých svatostánků kláštera Odigitria a kaple sv. Antonína (Agios Antonios), která pochází z 13. století. V současné době jsou strmé svahy soutěsky hojně využívány horolezci jako výborné tréninkové místo.

Pláž Agiofarago je nádherná přírodní pláž, bez turistického zázemí, pokrytá pouze malými oblázky. Pobřeží omývá křišťálově čisté moře, většinou klidné a záhy i dosti hluboké. Místo je oblíbené mezi potápěči a milovníky šnorchlování, především pak okrajové části této malé zátoky, v blízkosti skalních stěn. Západní stěnu pláže tvoří také malý skalní oblouk, pod kterým se dá proplavat.

Pojedete-li na pláž směrem z vnitrozemí, jeďte do vesnice Sivas a poté směřujte ke klášteru Odigitria. Od kláštera Odigitria vede prašná cesta dál ke kapli sv. Antonína (pokud byste u kláštera zabočili vpravo, dojeli byste k blízké pláži Vathi). Průchod soutěskou trvá zhruba půl hodiny (je dlouhá asi 1,5 km). Oblast Agiofarago spadá pod regionální jednotku Heraklion.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Pláže v blízkém okolíPláž Vathi

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám