Greece

Pláže na ostrově Kréta

Hlavní strana - Kréta - Pláže - Kokkinos Pyrgos

Pláž Kokkinos Pyrgos - ostrov Kréta

Kokkinos Pirgos

Dlouhá písečná pláž Kokkinos Pyrgos leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, cca 67 km jihozápadně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Kokkinos Pyrgos na mapě Google maps

Pláž Kokkinos Pyrgos se nachází v těsné blízkosti stejnojmenné řecké vesničky, asi 2 km západně od městečka Tympaki a náleží k regionální jednotce Heraklion (ostrov Kréta je rozdělený na čtyři regionální jednotky). Slovní spojení "Kokkinos Pyrgos" znamená v překladu "červená věž" a odkazuje k nedaleké malé věži, která byla postavena z červené hlíny u ústí řeky Geropotamos. Součástí pláže je také pěkný přístav Kokkinos Pyrgos, určený pro kotvení člunů a menších rybářských lodí.

Hlavní část pláže Kokkinos Pyrgos se rozprostírá jižně od přístavu. Pláž je poměrně dlouhá, a tak tu nikdy nebudete mít pocit přelidněnosti. Pláž vyhledávají především místní obyvatelé a turisté z přílehlých letovisek (například z Tympaki, Kamilari, Kalamaki aj.). Povrch pláže tvoří jemný písek, místy spíše směs písku a kamínků, a pobřeží klesá do moře velmi pozvolna, pláž je proto oblíbená i mezi rodinami s malými dětmi. Moře zde bývá krásně čisté, ale v období silných větrů je pobřeží vystaveno velkým vlnám.

Pláž Kokkinos Pyrgos je dobře organizovaná, turisté mohou využít lehátka se slunečníky i plážové sprchy. V blízkosti pláže, podél místní silnice, funguje velké množství různých taveren a barů, které jistě uspokojí žízeň i chutě každého z návštěvníků. Nejvíce rušno bývá v blízkosti přístavu, směrem na východ je už pláž klidnější a bez turistického zázemí. Pláž Kokkinos Pyrgos si také ke svému hnízdění vybraly velké želvy Caretta-caretta, které kladou svá vajíčka do písku na pobřeží. Z vajíček se následně klubou malé želvičky a směřují zpátky do moře. Želvy Karety obrovské jsou chráněné a při svém pobytu na pláži byste tak měli být opatrní, abyste nějaké želví hnízdo nezničili.

Budete-li pokračovat po pláži dále k jihovýchodu, směrem k letišti Tympaki, volně přejdete na pláž jménem Katalyki. Většinou je Katalyki charakterizována jako část větší pláže Kokkinos Pyrgos (při procházce podél pobřeží ani nepoznáte, kde jedna pláž končí a druhá začíná). Na pláži Katalyki můžete využít i zdejší nabídku vodních sportů.

Naopak severně od přístavu objevíte malinkatou, neorganizovanou plážičku. Lehátka ani slunečníky tu sice nenajdete, ale můžete si odpočinout v příjemném stínu tamaryškových stromů. Tato část pláže Kokkinos Pyrgos je vyhrazena nudistům.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám