Pláže na ostrově Kréta

Pláž Lendas - ostrov Kréta

Lentas, Lentasis

Klidná oblázkovo-písčitá pláž Lendas leží v jižní části řeckého ostrova Kréta, v malé skalnaté zátoce, na pozadí s pohořím Asterousia. Její vzdálenost je cca 71 km jižně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Lendas na mapě Google maps

Pláž Lendas (známá také jako Lentas či Lentasis) je součástí stejnojmenné vesnice Lentas a představuje úzký pruh pobřeží táhnoucí se mezi zástavbou letoviska a mořskou hladinou. Turistické středisko Lentas patří mezi menší a klidná letoviska Kréty, ale vyniká velmi zajímavou historií, neboť v minulosti městečko sloužilo jako jeden ze dvou přístavů města Gortys, které bylo nejmocnějším krétským městem v období římské nadvlády. Působivý je především příjezd do letoviska a k pláži, díky okolním vysokým skalám sjíždíte po úzké cestě z neuvěřitelné výšky až dolů k pobřeží.

Pláž těsně přiléhající k vesnici Lentas pokrývá směs písku a oblázků, na mořském dně nalezneme už hrubší povrch a sem tam i větší kusy kamenů a skal, což není vzhledem ke skalnatému okolí nijak překvapivé. Pláž leží v malé zátoce, na východě je ohraničená mysem Psamidomouri a její západní konec uzavírá mys Lion, který zdálky opravdu svým tvarem připomíná velkého ležícího lva. Ke králi zvířat odkazuje i název vesnice samotné, neboť pochází z řeckého slova "Leondas", což v překladu znamená "lev".

Pláž Lendas je částečně organizovaná, na jejím nejrušnějším místě jsou turistům k dispozici lehátka se slunečníky (poskytována zdarma), využít mohou také plážové sprchy nebo nabídku vodních sportů. V blízkosti pláže se nachází několik příjemných taveren a restaurací, další poté v letovisku dál od pláže. Svoji rybářskou tradici vesnička nezapře ani dnes, protože výraznou část jídelníčků zdejších taveren tvoří právě čerstvé mořské úlovky od rybářů. Součástí pláže je také malý rybářský přístav.

Díky okolním skalám je pláž poměrně dobře chráněná před větrem a moře bývá v této oblasti spíše klidné a pěkně vyhřáté. Vyniká ale především svojí čistotou, což dokládá i zdejší rozmanitý podmořský život. Máte-li rádi šnorchlování nebo potápění, určitě si obstarejte potřebné vybavení, protože zdejší podmořský svět vám nabídne nevšední podívanou. Vydáte-li se dál od hluku turistů k okolním skalnatým výběžkům, můžete spatřit i želvu karetu obrovskou, jak si pokojně plave vedle vás. Želvy Caretta-caretta jsou chráněné a právě na pláži Lendas kladou v období od května do září do písku svá vajíčka, ze kterých se následně líhnou malé želvičky.

Lendas patří mezi klidné pláže, chcete-li ale přece jen větší soukromí, vydejte se podél pobřeží směrem na východ, kde narazíte na několik oddělených a osamocených pláží, často vyhledávaných i nudisty. Dál východně od pláže Lendas se nacházejí menší pláže Petrakis či Loutra, po několika kilometrech byste dojeli i k dlouhé písčité pláži Tris Ekklisies, která je ale chráněná hradbou vysokých skal (do městečka Tris Ekklisies se sjíždí z vrcholu útesů klikatou silnicí dolů k pobřeží). Vydáte-li se naopak podél pobřeží směrem na západ, dorazíte na pláže Dyskos či Gerokampos.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější pláže na ostrově Kréta: Pláž Amoudara (Heraklion), Pláž Balos, Pláž Elafonisi, Pláž Falassarna, Pláž Glyka Nera (Sweet Water), Pláž Matala, Pláž Platanias, Pláž Preveli, Pláž Stalida, Pláž Stavros, Pláž Vai, Pláž Voulisma, Pláž Xerokampos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám