Letoviska ostrova Rhodos

Afandou - ostrov Rhodos

Afandou

Oblíbené přímořské letovisko Afandou se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Rhodos, asi 20 km od hlavního města. Afandou je větší, ale poklidné turistické středisko, známé díky velkému golfovému hřišti.

Rhodos, Afandou na mapě Google maps

Vesnice Afandou

Základ turistického letoviska tvoří původní vesnice Afandou, ve které v současnosti žije zhruba 6 tisíc obyvatel. Afandou je jedna z největších a nejstarších vesnic na ostrově Rhodos, po Ialyssos je to druhá největší obec na ostrově. Říká se, že její původní název pochází od slova „áfandos“, což v překladu znamená "skryté místo“, v tomto případě „místo ukryté za kopcem“. Původní vesnička totiž vznikla v době, kdy se místní obyvatelé museli skrývat před nájezdy pirátů.

Vesnice Afandou je zasazena do příjemného prostředí okolní přírody, roste tu spousta ovocných a olivových stromů a místo obklopují zelené kopce.

Turistické středisko Afandou

Prázdninové středisko Afandou leží na východním pobřeží ostrova, mezi velmi oblíbenými a rušnými letovisky Faliraki a Kolymbia. Především letovisko Faliraki je známé jako centrum zábavy, kde to žije ve dne i v noci a kam se sjíždějí milovníci nočního života i z blízkých letovisek.

Afandou je poměrně poklidné letovisko, svým návštěvníkům však zároveň nabízí velmi kvalitní turistické zázemí. Jeho velkou výhodou je také dlouhá a udržovaná písčitá až písčito-oblázková pláž Afandou, která si díky křišťálově čistému moři získala oblibu mezi všemi generacemi turistů.

V letovisku se nachází několik menších hotelů, z většiny ale zdejší ubytovací kapacity tvoří spíše penziony, malé vilky a apartmány k pronájmu. Centrum letoviska tvoří náměstí s množstvím nejrůznějších obchodů a tradičních restaurací a taveren. Místní obyvatelé si zakládají na své kultuře a tradiční výrobě, vesnice Afandou je proslavená mimo jiné výrobou kvalitních koberců, a tak kromě obchodů se suvenýry tu můžete navštívit i prodejce koberců, stánky s ručně vyráběnou keramikou či místním medem. K dispozici je tu návštěvníkům dále půjčovna automobilů, benzinová stanice, pošta, lékárna a další běžné turistické služby.

Při cestě z centra letoviska směrem k pobřeží je třeba překonat frekventovanou silnici, protože přímo přes letovisko prochází hlavní silnice, která se táhne od hlavního města Rhodos podél východního pobřeží ostrova dál na jih. Podél pláže probíhá už jen místní a málo využívaná silnice.

Zajímavosti letoviska Afandou

Pravděpodobně nejznámějším lákadlem letoviska Afandou je zdejší 18ti jamkové golfové hřiště Afandou, rozprostírající se přímo na pobřeží a s krásným výhledem na moře. Hřiště bylo navrženo známým anglickým architektem Donaldem Harradinem. Golfové hřiště je otevřeno po celý rok a je vybaveno veškerým potřebným zázemím.

Při procházce centrem letoviska si mohou návštěvníci prohlédnout také stálou výstavu lidového umění. V hlavní letní sezoně jezdí mezi centrem a pláží Afandou malý výletní vláček.

V obci Afandou a jejím blízkém okolí stojí množství nejrůznějších kapliček a kostelíčků, každý trochu jiný, ale všechny velmi fotogenické. Často zmiňovaný je kostel Panny Marie Katholiki, jehož interiér zdobí unikátní fresky z 16. až 17. století.

Dalším turisticky známým místem této oblasti jsou překrásné jeskyně Erimokastro Caves.

Pro koho je středisko Afandou vhodné

Středisko Afandou můžeme doporučit všem, kteří na své dovolené vyhledávají především klid, pohodu, kvalitní zázemí, tradiční jídla a odpočinek na pěkné pláži. Milovníci nočního života zamíří spíše do hlavního města Rhodos nebo do sousedního letoviska Faliraki, ale i z letoviska Afandou lze pohodlně a rychle dojet někam za zábavou. Pokud nechcete dovolenou trávit jen procházkami po vesničce a okolí, doporučujeme si vypůjčit automobil a ostrov Rhodos pořádně prozkoumat, protože má opravdu co nabídnout.

Užitečné odkazy:

Golfové hřiště: www.afandougolfcourse.com

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Faliraki, Kalithies, Kolymbia, Psinthos

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám