Letoviska ostrova Rhodos

Kalithea - ostrov Rhodos

Kalithea

Oblíbené přímořské letovisko Kalithea se nachází u severovýchodního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 10 km jižně od hlavního města. Středisko je známé díky bývalým termálním lázním Kalithea, které byly nedávno nově zrekonstruované.

Rhodos, Kalithea na mapě Google maps

Turistické letovisko Kalithea

Turistické středisko Kalithea (někdy psané také jako Kalithéa či Kallithea) se rozprostírá na členitém pobřeží v severovýchodní části ostrova Rhodos, cca 10 km jižně od hlavního města Rhodos a jen asi 2 km severně od živého a velmi turisticky oblíbeného letoviska Faliraki. Kalithea však zůstává klidným prázdninovým střediskem, živěji je pouze mezi hotelovými resorty v její severní části a poté v okolí známého turistického cíle lázní Kalithea.

Turistické zázemí letoviska Kalithea je velmi dobré a pro potřeby množství turistů v této oblasti se zdá být dostačující. V centru fungují rozmanité obchůdky a množství restaurací a taveren, v jejichž nabídkách se často objevují i různé řecké speciality a pochutiny, což mnoho návštěvníků jistě potěší. Dostupné jsou tu i navazující služby jako půjčovna automobilů, pošta, lékárna atd.

Vesnice Kalithea (Calathies)

Letovisko získalo své jméno podle původní malé vesničky Kalithea, jejíž úzké uličky i dnes lákají k procházkám a k objevování i zapadlejších částí. Nejstarší písemná zmínka o této oblasti pochází z druhé poloviny 15. století a vesnice je v ní označována jako „Calathies“ nebo „Calaties“. Jméno vesnice bylo pravděpodobně odvozeno od rostliny jménem „kolythos“ nebo „kolytea“, které se v této oblasti velmi dařilo především v minulosti. I v současnosti je však oblast bohatá na nejrůznější květiny a rostliny a na jaře je to opravdová krása.

Při procházkách mohou turisté narazit také na mnoho pěkných památek. Doporučit můžeme například kostel „Proměna Spasitele“ pocházející (podle odhadů znalců) z 16. století či "Eleousa klášter", který se nachází ve východní části vesnice. Zatímco u vchodu kláštera návštěvníky vítají dva erby z dob rytířů, interiér budovy zdobí jedinečné nástěnné malby.

Kalithea Beach a další pláže letoviska Kalithea

Stejnojmenná pláž Kalithea je malá písečná pláž, která je poměrně úzká, ale pokrytá nádherně jemným pískem a vybavená lehátky a slunečníky. Díky svému pozvolnému vstupu do moře a mírnému vánku je vhodná pro rodiny s dětmi. Ve stejné zátoce leží i známé lázně Kalithea.

Většina pobřeží letoviska Kalithea je ale hodně členitá a většinou skalnatá, na druhou stranu moře ale v této oblasti vyniká naprostou čistotou a průzračností. Není proto divu, že si zdejší zátoky oblíbili zejména potápěči a obecně milovníci podmořského života. Funguje tu i několik potápěčských škol.

Ty nejhezčí malé zátoky jsou ale upraveny, aby byly turistům přístupnější. K dispozici tu návštěvníkům bývají lehátka a slunečníky a každá takto organizovaná pláž mívá i vlastní plážový bar, podle kterého je také pojmenována – vyzkoušet tak můžete například pláž Kokkina, pláž Oasis, pláž Tasos nebo pláž Nikolas.

Lázně Kalithea a tipy na výlety v blízkém okolí

Vyhledávaným cílem turistů jsou bývalé přímořské termální lázně Kalithea („Thermai Kalythiai“), ležící v malé skalnaté zátoce, s průzračně čistou vodou a písčitým dnem. Architektonicky velmi zajímavé lázeňské domy vznikly v roce 1929, když italský architekt Pietro Lombardi navrhl slavnou fontánu, náměstí, vchod do komplexu a sociální zařízení. V provozu byly lázně až do roku 1967, od té doby lázně bohužel chátraly, ale v 21. století se dočkaly obnovy a prošly rozsáhlou rekonstrukcí. V zátoce se můžete vykoupat, zašnorchlovat si, funguje zde i potápěčská škola. Lázeňské domy jsou umístěny v nádherném prostředí plném borovic, na břehu zátoky jsou k dispozici i lehátka a slunečníky, k občerstvení návštěvníků slouží bar a pěkná restaurace nacházející se v blízkosti pláže. Platí se zde vstupné (v r. 2020 bylo vstupné 5 € a lázně byly otevřeny od 9:00 hod.).

Díky blízkosti hlavního města Rhodos nesmíme zapomenout zmínit i toto nádherné historické město s množstvím cenných historických památek, které jsou odkazem jeho dlouhé a zajímavé minulosti. Město ale neusnulo v dávných časech a dnes patří mezi moderní evropská města. Navštivte tak Staré město Rhodos i „Nové město Rhodos“ a poznejte hlavního město z obou stran. Velmi zajímavá je také Akropole Rhodos s pozůstatky krásných antických staveb.

Pro koho je středisko Kalithea vhodné

Výhodou letoviska Kalithea je jeho poloha a dobrá dopravní dostupnost. Do hlavního města Rhodos i blízkého střediska Faliraki funguje pravidelná autobusová doprava, na dosah ruky tak odtud máte jak nádherné hlavní město s jeho památkami, tak i větší možnost nákupů, zábavy, čilého nočního života apod. Na druhou stranu zůstává ale letovisko Kalithea klidné.

Oblast Kalithey je velmi krásná na jaře, kdy všechno rozkvétá. V létě jsou oblíbené zdejší zátoky, které bývají klidné, většinou i pěkně vyhřáté a především průzračně čisté.

Turisticky aktivní je ale hlavně hotelová část v severní části letoviska, jinak je oblast klidná až pustá. Větší množství návštěvníků míří také do zátoky s lázněmi Kalithea a s pláží Kalithea.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Faliraki, Koskinou (Reni Koskinou), Rhodos (město)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám