Greece

Letoviska ostrova Rhodos

Kalithea - ostrov Rhodos

Kalithea

Menší a poklidné letovisko Kalithea (někdy psané také jako Kalithéa či Kallithea) leží na východním pobřeží řeckého ostrova Rhodos, necelých 10 km od hlavního města Rhodos. O potřeby turistů je ale dobře postaráno, v centru mohou navštívit rozmanité obchůdky nebo se občerstvit ve zdejších restauracích a tavernách. Mnohé jistě potěší, že se v jejich nabídce objevují různé řecké speciality a pochutiny.

Rhodos, Kalithea na mapě Google maps

Vesnice Kalithea a památky

Vesnička Kalithea je charakteristická úzkými uličkami lákajícími k procházkám a objevování i zapadlejších částí. Nejstarší písemná zmínka o této oblasti pochází z roku 1474, ve které je vesnice označována jako „Calathies“ nebo „Calaties“. Jméno vesnice je odvozeno pravděpodobně od rostliny jménem „kolythos“ nebo „kolytea“, té se v této oblasti velmi daří.

Při svých procházkách můžete narazit také na četné památky. Doporučit můžeme například kostel „Proměna Spasitele“ pocházející (podle odhadů znalců) z 16. století či "Eleousa klášter", který najdete ve východní části vesnice. Zatímco u vchodu kláštera vás uvítají dva erby z dob rytířů, uvnitř budovy můžete obdivovat jedinečné nástěnné malby.

Výhodou letoviska je jeho poloha a dobrá dopravní dostupnost. Do hlavního města Rhodos i blízkého střediska Faliraki funguje pravidelná autobusová doprava.

Pláž a lázně Kalithea

Přímo v letovisku Kalithea naleznete menší písečnou pláž, která je díky svému pozvolnému vstupu do moře a mírnému vánku vhodná pro rodiny s dětmi. Obecně, pro převážnou část východního pobřeží ostrova Rhodos platí, že moře zde bývá klidné a vstup do moře pohodlný. Turisté milující šnorchlování a potápění se vydávají do blízkých skalnatých zátok, které jsou vzdálené přibližně 20 minut pěší chůze. Jejich návštěva ale opravdu stojí za to, protože voda je tady krásně průzračná.

Vyhledávaným cílem turistů v této oblasti jsou bývalé přímořské termální lázně Kalithea („Thermai Kalythiai“), ležící v malé skalnaté zátoce, s průzračně čistou vodou a písčitým dnem. Architektonicky velmi zajímavé lázeňské domy vznikly v roce 1930, když italský architekt Pietro Lombardi navrhl slavnou fontánu, náměstí, vchod do komplexu a sociální zařízení. Od té doby lázně bohužel chátraly, ale ve 20. století se dočkaly obnovy a prošly rozsáhlou rekonstrukcí pod rukama italských stavitelů. V zátoce se můžete vykoupat, zašnorchlovat si, funguje zde i potápěčská škola. Lázeňské domy jsou umístěny v nádherném prostředí plném borovic, na břehu zátoky jsou k dispozici i lehátka a slunečníky, k občerstvení návštěvníků slouží bar a pěkná restaurace nacházející se v blízkosti pláže. Platí se zde vstupné (v r. 2014 bylo vstupné 2 € a lázně byly otevřeny od 9:00 hod.).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Faliraki, Koskinou (Reni Koskinou), Rhodos (město)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám